صورت – Mug / Twarz

نویسنده و کارگردان: ماتگوراتزا زیموفسکا – Małgorzata Szumowska

بازیگران: متیوش کاشچوکویچ

سال: ۲۰۱۸

نقد فیلم صورت

نقد فیلم صورت

فیلم صورت به کارگردانی ماتگوراتزا زیموفسکا که جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره برلین ۲۰۱۸ را هم دریافت کرد، لذت شنیدن یک قصه قدرتمند را در اختیار مخاطب قرار می دهد. این فیلم سفت و سخت، اسرار آمیز و به طرز غافلگیر کننده ای احساسی تا حدی تحت تاثیر مجسمه ای از مسیح قرار دارد که در غرب لهستان واقع شده است. این مجسمه که در سال ۲۰۱۰ تکمیل شد، بلند ترین مجسمه مسیح در سراسر جهان است و به نماد وطن پرستی و اعتقادات مذهبی شدید تبدیل شده است. این مجسمه نشان دهنده یک لهستان وطن پرست است و به همین ترتیب، فیلم می خواهد آن شعر تی. اس. الیوت را به فیلم تبدیل کند که درباره آماده کردن صورت خود برای مواجهه با صورت هایی که قرار است ببینید بود.

فیلم زیموفسکا داستان مردی به نام یاکک (متیوش کاشچوکویچ) است که یکی از سازندگان این مجسمه عظیم مسیح است، مجسمه ای که به شکلی سورئال از دوردست دیده می شود. یاکک با آن موهای بلندش زندگی آشفته ای دارد و در یک خانه با خانواده پرجمعیتش زندگی می کند. برادر زن گستاخ او (مردی که علاقه زیادی دارد که جوک های مختلفی درباره سیاه پوستان، مسلمانان و یهودیان مطرح کند) به او می گوید که بریتانیایی ها مدتی است سخت گیر شده اند و او نمی تواند به کشور آن ها مهاجرت کند. تقریبا هر بار که وارد صحنه می شود این را می گوید. یاکک یک دوست دختر دارد، ولی به نظر می رسد دوستدار واقعی او خواهرش است. تمام این آدم ها یک وجه مشترک دارند، همه از ظاهر ژولیده یاکک که به ندرت خنده ای بر لبانش ظاهر می شود، حالشان به هم می خورد. 

یاکک سر کار با یک حادثه بد مواجه می شود. او که بر روی گردن مجسمه مسیح ایستاده و آماده است که سر عظیم آن را بر روی شانه هایش قرار دهد، سر می خورد و وارد تنه بتونی و تو خالی مجسه می شود. او جراحت های وحشتناکی دیده است و باید مورد جراحی صورت قرار گیرد. جراحی موفقیت آمیز انجام می شود. حال خانواده، دوست دختر و کشیش محلی باید تصمیم بگیرند تا کی می خواهند در تامین هزینه دوا و درمان یاکک که هنوز ادامه دارد نقش داشته باشند و اصلا درباره او که الان دیگر ظاهر متفاوتی دارد چه احساسی دارند. 

صورت فیلمی عجیب و درگیر کننده است با بازی ها و کارگردانی خوب. درامی قوی که با ترکیبی از واقع گرایی شدید و رگه هایی از کمدی فانتزی، شما را در دل جامعه گسترده داستان خود قرار می دهد. فیلم با یک صحنه عجیب از «فروش با زیرپوش» در بازاری خارج از شهر شروع می شود. دقت کنید منظور فروش زیرپوش نیست، بلکه در این بازار همه افراد باید تنها زیرپوش به تن داشته باشند. این صحنه خیالی نشان دهنده میزان مصرف گرایی و حرص و طمع مردم، آن هم درست زیر سایه مجسمه غول پیکر مسیح است. 

صورت جدید یاکک نماد چیست؟ شاید معنای عمیق آن چنانی نداشته باشد. او از این رنج می برد که هیچ یک از اعضا جامعه رنج او را نمی کشند. حتی کشیش هم در تمام سخنرانی هایش درباره رنج و سختی های مسیح صحبت می کند هم از رنج یاکک بی خبر است. رنج و سختی یاکک همراه با کرامت و صداقتی بی ادعا است، چرا که به جز خواهرش، همه آدم های اطرافش به او پشت می کنند. صورت داستانی جذاب و عجیب است که به شکلی ماهرانه روایت می شود. 

پیتر بردشاو 

منبع: The Guardian

***

دیدگاهی بنویسید.

avatar