شگفت‌انگیزان ۲ – Incredibles 2

کارگردان: برَد بِرد – Brad Bird

بازیگران: کریگ تی. نلسن، هالی هانتر، ساموئل ال. جکسون، مایکل جاکینو

سال:۲۰۱۸

نقد فیلم شگفت‌انگیزان 2

نقد فیلم شگفت‌انگیزان ۲

۱۴ سال از زمانی که برای اولین بار شگفت‎‌‌انگیزان، این خانواده ابرقهرمان پیکسار را دیدیم می‌گذرد، اما با بازگشت نویسنده و کارگردان این فیلم، برد بِرد، فاصله‌ چندانی بین دو فیلم احساس نمی‌شود. بخش پایانی فیلم اول، اکنون مقدمه‌ی فیلم دوم را تشکیل می‌دهد. آندرمینر (با صدای جان راتزنبرگ) هنوز هم در تلاش برای نابودی و خسارت به متروویل است، و شگفت‌انگیزان هم هنوز تمام قدرت‌های ابرقهرمانی‌شان را برای متوقف کردن او به کار می‌گیرند. این تداوم سریع رخدادهای قبلی به گونه‌ای راهی زیرکانه برای ساخت فیلم دوم در این سال‌های پر رونق ابرقهرمان‌های سینمایی بوده است. در این فیلم اشاره و اهمیتی به دنیای سینمایی پرسودی نمی‌بینیم که در این سال‌ها وسعت یافته‌اند. البته در دنیای شگفت‌انگیزان هم، دیگر آن دوره طلایی ابرقهرمان‌ها سپری شده است.

اکنون شگفت انگیزان دوباره بازگشته‌اند، انگار که هیچ وقت نرفته بودند.

از لحاظی احساس می‌شود کاش داستان فیلم کمی بیش‌تر از پیش جلو می‌رفت و تغییر بیشتری می‌کرد. پس از شروع فیلم، به نظر می رسد که شگفت انگیزان ۲ با دقت و وسواس بالایی به جزئیات فیلم اول گره خورده باشد: ابرقهرمانان هنوز هم غیرقانونی هستند، قهرمانان‌ داستان هنوز هم متکی به میلیونرهای مرموز و خیرخواهی هستند که آن‌ها را استخدام می‌کنند. البته تفاوت‌های کلیدی هم وجود دارد: کارفرما و  خیرخواهان این فیلم، برادر و خواهری به نام‌های هو وینستون دیور هستند، که هر یک دلایل خودشان را برای کمک به خانواده ابرقهرمانان دارند تا بر وضعیت‌شان در جامعه و شهروند درجه دوم بودنشان غلبه کنند. دیورها با طرح کردن کمی تبلیغات، لابی گری، استفاده از منابعی مختلف و صرف هزینه‌ به بازسازی وجهه عمومی آن‌ها کمک می‌کنند، همراه با الاستیگرل هلن پار (با صدای هالی هانتر) که توانایی انعطاف پذیری‌اش باعث می شود خرابی‌های کمتری ایجاد کند.

ماموریت جدیدی آغاز می‌شود، اما همچون فیلم‌های سریع و خشن نهایتا همه چیز به خانواده برمی‌گردد. وظایف و مبارزات جنایی و تقابل با خلافکاران همراه با تعهدات خانوادگی فرصتی را برای شوخ طبعی‌هایی فراهم می‌کند ( مثلا وقتی که هلن از اینکه اولین قدرت جک‌جک کوچک را از دست داده است افسوس می‌‌خورد)، همچنین وضعیت‌ پیچیده خانواده‌ای که همیشه چند ثانیه تا بروز یک بحران فاصله دارند. هلن اکنون نان آور خانه است، باب هم خانه می‌ماند و  از بچه‌ها مراقبت می کند؛ باید به مراقبت از دختر نوجوان بدخلق، پسربچه عصبانی و کودکی غیرقابل پیش بینی‌شان بپردازد.

توانایی های پیشرفته، ناشناخته و خنده‌دار جک‌جک بیش از یک صحنه را به خود تخصیص می‌دهد، فیلم لحظات آرام‌تری هم در فضای مربوط به خانواده دارد. در کل پیوند قدرت‌های فراطبیعی با کارهای عادی و روزمره، دست‌آورد اصلی پیکسار در این فیلم بوده است، و همین مساله‌ای قابل توجه در فیلم دوم شگفت‌انگیزان است.

اگر ایرادی بخواهیم داشته باشیم، همان مشکل همیشگی فیلم‌های ابرقهرمانی است: که طراحی شخصیت ضدقهرمان کسل کننده است و جذابیت و پیچیدگی چندانی ندارد. بر خلاف فیلم اول، که شخصیت سیندروم دشمن قهرمانان، به خوبی پرداخت شده بود، در این نسخه اسکریناسلیور را داریم، شخصیت شرور و منفی که انگیزه‌هایش نامشخص است، و معرفی او خیلی دیر اتفاق می افتد، هویت واقعی‌اش هم آن‌قدر با سروصدا منتقل می‌شود که حتی کودکان هم متوجه آن می شوند.

ولی همه این‌ها آن‌قدر با هیجان و جذاب پیش می‌رود که می‌توان از این مسائل جزئی چشم‌پوشی کرد. بِرد آن هیجان و تحرک های زیاد و اکشن‌های هوشمندانه‌اش را در این فیلم هم ارائه داده است. لحظات جذاب و مهیجی همچون مادر سه کودک که به عنوان یک ترامپولین انسانی استفاده می شود که نمونه‌ای از هوشمندی و  زیرکی کارگردان را نشان می‌دهد.

ایرادهایی در مورد ساختار همیشگی و تکراری و شخصیت ضدقهرمانی نه چندان پرداخت شده وجود دارد اما در کل دستانی خانوادگی و جذاب است که می‌تواند به اندازه هر فیلم ابرقهرمانی دیگری که امسال می‌بینید جذاب و مهیج داشته باشد

جان نوگت

منبع: Empire Online

***

پیشنمایش فیلم شگفت‌انگیزان ۲:

به این نقد امتیاز بدهید

دیدگاهی بنویسید.

avatar