سگ های جنگی – war dogs

کارگردان: تاد فلیپس

نویسنده: استیفن چین، تاد فلیپس، جیسن اسمیلوویک

بازیگران: جونا هیل، مایلز تلر، آنا د آمارس، شان طوب

محصول ۲۰۱۶، آمریکا

نقد فیلم سگ های جنگی

تاد فلیپس در این فیلم آبرومندانه داستان دو دلال اسلحه بیست و چند ساله با بازی جونا هیل و مایلز تلر را روایت می کند که در میامی و فلوجه آتش بازی به راه می اندازند. فیلم براساس زندگی دو شخصیت واقعی به نام های دیوید پکوز و افرییم دیورولی ساخته شده است، دو دلال صنایع جنگ افزاری که با تامین جزئی سلاح های مورد نیاز ارتش آمریکا پول خوبی به جیب می زنند، هرچند بعدها به خاطر فروش مهمات خطرناک چینی بازداشت شدند. (فیلم براساس مقاله ای ساخته شده که در سال ۲۰۱۱ درباره این دو دلال در مجله رولینگ استون به چاپ رسید)

سگ های جنگی با وجود اشارات کلی که به خماری (ساخته قبلی تاد فلپس) داشته و تحت تاثیر دنیای مردسالارانه پرهیجان گرگ وال استریت قرار دارد (تجربه جونا فیلم از بازی در آن فیلم کمک زیادی به فلپس کرده است)، ولی به طرز عجیبی خسته کننده است و تنها گاهی اوقات رگه هایی از کمدی را از خود نشان می دهد. فیلم در عین این که همیشه سعی دارد به ما بفهماند دلالی اسلحه به چه صورت انجام می شود، برای این که به ما ثابت کند با یک هجویه هوشمندانه سطح بالا طرف هستیم تلاش زیادی به خرج می دهد. ولی باید اعتراف کرد با دلالان اسلحه بامزه و معرکه ای طرف هستیم.

جونا هیل در قالب یک فرصت طلب بی رحم بازی قابل قبولی ارائه می دهد. کاملا مشخص است که مایلز تلر نقش رفیق همراه را دارد، یک شخصیت مثبت معمولی که باید همدلی تماشاگر را برانگیزاند. از آن آدم هاست که برای تامین مخارج کودک تازه به دنیا آمده اش وارد این کسب و کار شده است. آنا د آرماس هم در نقش دوست دختر همیشه غمگین تلر بازی می کند، شخصیت خسته کننده ای که تنها دل نگرانی اش این است که تلر مشغول چه کاری است یا چرا دیر کرده است.

سگ های جنگی از نظر روایت چندان قوی نیست و لغزش هایی دارد، ولی تصویر جالبی از جنایت های واقعی این دو مجرم بریتانیایی ارائه می دهد. صدای روی تصویر شخصیت ها هم چنین یکی دیگر از نکات مثبت فیلم است. جونا و مایلز را نمی توان به عنوان یک زوج کمدی کلاسیک در نظر گرفت

منتقد: پیتر بردشاو

منبع: گاردین

دیدگاهی بنویسید.

avatar