دکتر استرنج
کارگردان: اسکات دریکسون
نویسنده: سی. رابرت کارگیل
براساس: دکتر استرنج اثر استیو دیتکو
بازیگران: بندیکت کامبربچ، ریچل مک‌آدامز، تیلدا سوئینتن، چویتل اجیوفور، مایکل استلبرگ، مدس میکلسن
محصول: ۲۰۱۶

نقد فیلم دکتر استرینج

نقد فیلم دکتر استرنج

شاهد جدیدترین خیال پردازی شرکت مارول هستیم، این بار از ستاره ی نقش شرلوک برای ایفای نقش جراحی در جنگ با اهریمن، با بکارگیری هنرهای رزمی، پنجه بکس به همراهی استاد باستانی افسانه ای استفاده شده است.

این فیلم همچون فیلمی با اسمی مشابه با عنوان دکتر استرنج لاو، دارای کاراکتری است همراه با قدرت هایی وسیع، که همچنین متحمل ناتوانی ها و مصائب غیرقابل جبرانی شده و راه چاره معجزه آسایی را پیش روی خود می بیند. دکتر استرنج، ابر قهرمان جدید شرکت مارول، در فیلمی ایفای نقش می کند که شاید به خاطر عدم توازن کافی در عناصر زمان-مکانی، به سختی بتواند برای تابستان ۲۰۱۶ آماده شود. در هر صورت این اکشن ماجراجویی عجیب و غریب بسیار سرگرم کننده و جذاب است. دارای اغراق ها و فانتزی هایی عجیب است که نگاه بیننده را خیره نگه می دارد. همچون فیلم تلقین ساخته ی کریستوفر نولان،با لحظات و صحنه هایی  سورئالیستی در نماهایی شهری  همراه هستیم; با این وجود از بخش های تکمیلی دیجیتالی نسبتا حرفه ای تر و روان تری استفاده شده است. استن لی، خالق معروف شرکت مارول حضوری افتخاری در صحنه ای در داخل اتوبوسی شهری دارد. او نسخه ای از کتاب درهای ادراک نوشته هاکسلی را در دست دارد. دقیق که می نگریم، متوجه می شویم فیلم  از مصرف داروهای غیرمجاز حمایت می کند.

دکتر استرنج را بندیکت کامبربچ با شور و شوقی خشک از جنسی تئاترگونه  بازی می کند، گرچه ذهن افسانه ای او هیچگاه به پای شرلوک نمی رسد، این نقش برای او بسیار جذاب تر و رضایت بخش تر است تا نقش جان هاریسو در فیلم پیشگامان فضا به سوی تاریکی. استرنج شخصیتی علمی است که بر خودپرستی و غرور احمقانه و عقل گرایی اش چیره شده و به قهرمانی مبارز تبدیل می شود.  او جراحی مغز واعصاب را با یونیفورمی متعلق به دوره نئو ادواردین، دارای مدالیونی اسرارآمیز و یقه ای تیز و بلند پوشیده از پشم، معاوضه می کند، به این ترتیب شبیه جادوگرهای وگاس می شود که ورد جادوگری می خوانند و چشم بندی می کنند. جسم و روح در هماهنگی قرار دارد. نام ابر قهرمان شبیه همان نام شهروندی اش است. مگر عقل گرایان داوکینسین از این فانتزی بی حد و حصر  تمجید کنند.

قدرت های ماورایی او از حادثه ای ناگوار آغاز می شود. اما او هنوز باید به جستجو ادامه دهد.  دکتر استیون استرنج جراحی زیرک و پرکار در بیمارستان منهتن است که به ثروت و جایگاه بالایی رسیده است، مردی است که از به دست کردن ساعت لوکس اش در شام های نیمه رسمی که سخنگوی اصلی مراسم است لذت می برد. او ترکیبی است از تونی استارک و دکتر هاوس.  در مورد همکاران رده پایین ترش همچون دکتر نیکودموس وست(بل بازی مایکل استولبرگ) که نسبت به او حسادت دارند، غرور و تکبر دارد.

اتفاقی دردناک برای دکتر استرنج می افتد که زندگی اش را دگرگون می کند و او را مجبور به سفر به سوی نپال می کند، چرا که شنیده است آنجا معلمی مذهبی یا ساحر یا رهبر گروهی هست که می تواند توانایی جسمی اش را به او بازگرداند. این شخصیت که بخشی از یکی از افسانه های قدیمی است را تیلدا سوئینتن با سری تراشیده و چهره ای کاریزماتیک بازی می کند، او با شاگردان دیگرش موردو (با بازی چیوتل اجیوفور) و وونگ(بندیکت وونگ) در صحنه حاضر می شود. به زودی معلوم می شود او دریافته است اگر به خودش مسلط باشد، این سرنوشتش بسیار بهتر است تا بازگشتنش به زندگی کسالت بارش به عنوان یک جراح. او استادی بالفطره و طبیعی است، و باید به استاد پیر(Ancient One:شخصیتی تخیلی در کتاب های مارول) بپیوندد تا به جنگ بر علیه شاگرد دیگرش، کایسیلوس(با بازی مدس میکلسون)،که منحرف شده و به سوی تاریکی رفته است، بپردازد.

صحنه های آموزش استاد-شاگردی بسیار عالی و حیرت  انگیزند، این صحنه سکوتی ابهام انگیز را بهمراه هنرهای ابزارهای حرفه ای در آمیخته اند. صحنه های دیدنی عصبانیت سوئینتن با کامبربچ ما را به یاد تفکر کلاسیک جالب کونگ فو می اندازد: “تصور کنید دانایی و آگاهی، گلی است که باید بچینید، کوهی است که باید فتح کنید.” همجنین جایی از فیلم، صحنه ای فوق العاده از بروس لی فیلم اژدها  وارد می شود را پیش چشممان می آورد، آن جا که وقتی شاگردی نوجوان به شدت از استادش کتک می خورد، استاد می گوید: “ما باید احساساتمان را به کار بگیریم نه عصیانیت هایمان را.”

استاد حین آموزش های خود به استرنج، او را به گشت وگذاری در جایی شبیه به یک لانه خرگوش در فضا و زمان برده و به سوی روشنگری می برد. او به استرینج دستگیره ای می دهد که بیشتر به یک طی نظافت شبیه است تا عصای جادویی و به او میگوید که مهارت هایی که در حال آموزش آنها است، تقریبا همان چیزهایی است که دیگران در سطوح پایین تر آن را سحر و جادو می خوانند.

منبع: گاردین

دیدگاهی بنویسید.

avatar