کارگردان: تیت تیلور
نویسنده: ارین کریسیدا ویلسون
براساس رمان دختری در قطار اثر پائولا هاوکینز
بازیگران:امیلی بلانت، ربکا فرگوسن، هیلی بنت، جاستین ثرو، لوک ایوانز و ادگار رامیرز

نقد فیلم دختری در قطار

نقد فیلم دختری در قطار

اشاره و معرفی زنان در شخصیت و قالب دختران ادامه دارد، این بار با این تفاوت که دختری در قطار است، برخلاف فیلم های دختر گمشده و دختری با خالکوبی اژده ها که هر دوی آنها نیز اقتباسی از رمان های با همان اسم هستند. رمان پرفروش پارسال پائولا هاوکینز با گذشت زمانی کوتاه از انتشار، فیلمی از آن اقتباس شد.

در کنار جذابیت هایش با  پرداختی نه چندان مهیج همراه است: رخداد و واقعه ای قابل پیشبینی که با پلات داستان همخوانی ندارد را شاهدایم. ستوان کولومبو می توانست در پنج دقیقه اداره امور را به دست گرفته و سر از کار در بیاورد. رشته ی به هم تنیده ای از راویان که دائما عوض میشوند، با فلش بک همراه اند، همچنین تغییرهای در زاویه دید داستان، مانعی به نظر می آید. امیلی بلانت که معمولا زیرک و در بازی هایش دارای ابتکار است، در نقشی بسیار اندوهگین ظاهر می شود که چشمانش به ندرت خشک می شود.

بلانت نقش راشل را بازی می کند، زنی تنها و غمگین که پس از جداشدن از همسرش زندگی اش از هم می پاشد. زندگی مشترکشان با همسرش تام (جاستین ثرو) بر اثر ناتوانی شان در بچه دار شدن دچار مشکلی اساسی می شود. افزون بر بدبختی های راشل این است که تام اکنون به زنی به نام آنا(با بازی ربکا فرگوسن) علاقه مند شده و با او در ارتباط است، و از او صاحب بچه ای میشود. حال راشل تمام روز را عرق می نوشد، فکر و ذکرش به صورت وسواس گونه ای درگیر ارتباط تام و آنا شده است، بسیار خشمگین و نامتعادل، در شرایط احساسی بحرانی قرار گرفته که پذیرش واقعیت برایش غیر ممکن و سعی در انکار حقیقت دارد، در این شرایط روحی با قطار به سوی منهتن به راه می افتد که سال ها پیش به خاطر مصرف الکل از کار اخراج شده بود.

راشل دچار وسواس عجیبی می شود، هر روز از پنجره قطار، به صحنه هایی از زندگی هایی نظر می اندازد که شبیه زندگی خودشان است. زنی بسیار زیبا و جذاب با همسر خوش قیافه و فداکارش(که با نام های مگان و اسکات با بازی هالی بنت و لوک اوانز)ظاهر می شوند. او درباره هویت این دو نفر خیال پردازی می کند. اما بعدا با رویدادی عجیب و غریب روبرو می شود، این زن رابطه ای خانوادگی و نزدیک با راشل پیدا می کند، که باعث کشیده  شدن راشل به مسیر خشونت و قتل می شود.

ایده داستان به نظر شباهت هایی به کارهای آلفرد هیچکاک یا پاتریک هامیلتون دارد، و هاوکینز ممکن است این را از داستان قطار ساعت ۵۰:۴ از پدینگتون اثر آگاتا کریستی گرفته باشد.که در آن یک نفر از قطار به بیرون   به کالسکه ای نگاه می کند که در کنار و با همان سرعت قطار در حرکت است، که شخصی را در حال خفه شدن می بیند.

ارتباط راشل با این زوج تا حدی به هم نزدیک است که انگار در همسایگی دیوار به دیوار هم زندگی می کنند. کمی غیرعادی است که اگر راشل تا این حد درمورد تام و آنا دچار وسواس فکری باشد که در فیلم نشان می دهد، او چرا نباید در نگاههای اول  این زن خیالی با موی بلوند را می شناخت که هر روز از پنجره ی قطار می دید؟

بعدا وضعیت های غیرقابل تحمل بیشتری از این زوج خوش قیافه دیده میشود. گاهی شبانه در باغ پشتی کنار منقل آتشی همدیگر را در آغوش میگیرند. قطار به نظر بسیار نزدیک در حرکت است. صدایش بسیار بلند است. در صحنه ای بسیار عجیب و شگفت آور می بینیم که آنها در آشپزخانه شان مشغول معاشقه اند که به سوی راشل برمی گردیم و او با اندوهی بسیار به آنها خیره شده است.

 هنگامی که راشل روابطی قوی ایجاد می کند با اسکات، با بازرس ریلی(با بازی آلیسون جنی)، و با مردی جذاب و خوش قیافه به اسم دکتر کامال ابدیک(با بازی ادگار رمیرز) که به عنوان روانشناس هالی معرفی می شود،پلات فیلم پیچیده و گسترده می شود.

امیلی بلانت به نحو احسنت این نقش محزون و پر از آزار و رنج را بازی می کند. در فیلم های شیطان پرادا می پوشد تا سیکاریو، توانایی اش را در ایفای نقش های یک بیمار یا آشفته به نحوی باورپذیر و قوی نشان داده است. البته این بخش مجالی برای تجدید نیرو به او نمی دهد بخاطر اهمیت تسلط روی نقش و روی حس ماندنش، نقش تقریبا همیشه پریشان و ناخوش احوال به نظر می آید. این نقش خشونت و حالات هیجانی و شاد رزاموند پایک در بازی اش در دختر گم شده را به او نمی بخشد. طرفداران رمان های پائولا هاوکینز ممکن است خودشان را بیشتر درگیر با کتاب حس کنند.

منتقد: پیتر برادشاو
منبع: گاردین

 

3
دیدگاهی بنویسید.

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
zara
مهمان
zara

سلام.خیلی ممنون از ترجمه خوب و قوووووویتون
بسیارمفید بود و البته جذاب.فیلمشو بلافاصله دانلود ونگا کردم.کسل کنندست ولی ارزش دیدن داره.خخخخخ
نقد شما خیلی کمک کرد داستان رو زودتر بفهمم
بگم آخر داستان چی میشه؟خخخخخخخخخخخخ

زهرا
مهمان
زهرا

ممنون از مطالب عالی و مفیدتون