جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها

Fantastic Beasts and Where to Find Them

کارگردان: دیوید یتس

فیلم نامه نویس: جی. کی. رولینگ (اقتباس  از کتابی به همین نام)

بازیگران: ادی ردمین، کاترین واترستون، آلیسون سودول، دن فوگلر

سال اکران: ۲۰۱۶

نقد فیلم جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها

نقد فیلم جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها

 تمایلات ضد نژاد پرستانه آشکار فیلم جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها، مخصوصا در حال حاضر که تغییرات سیاسی مهمی در ساختار قدرت آمریکا به وجود آمده است، باعث شده این فیلم، محصول زمانه خود به نظر برسد. ولی حقیقت این است این فیلم محصول هیچ زمانه ای نیست. جانوران شگفت انگیز که یکی از مشتقات هری پاتر است  دارای جلوه های ویژه جذاب و خیره کننده زیادی است (صحنه هایی که با الهام از یکی از کتاب های قدیمی رولینگ درباره هری پاتر ساخته شده اند)، ولی در مجموع با فیلم رضایت بخشی طرف نیستیم، طرفدارانی که تشنه چنین دنیای عجیب و بکری هستند قطعا توقع خیلی خیلی بیش تری از این اثر داشتند. 

واقعا ایراد اساسی نمی توان به این فیلم گرفت. مشکل این است محصول نهایی (به کارگردانی دیوید یتس، کسی که چهار فیلم آخر هری پاتر را هم کارگردانی کرده، و  هر چهار فیلم هم فاجعه بودند!) پراکنده و شلوغ به نظر می رسد. سازندگان فیلم اصرار دارند حجم زیادی از فانتزی را در یک فضای فشرده ارائه کنند. موجودات شگفت انگیز یک پیش درآمد است، داستان آن به سال ها قبل از ماجراهای هری پاتر برمی گردد، حتی پیش از آشکار شدن آن زخم زیگزاگی معروف بر روی پیشانی هری. داستان در نیویورک ۱۹۲۰ رخ می دهد. با شخصیتی به نام نیوت اسکمندر (ادی ردمین) همراه می شویم، یک کارشناس جانوران شگفت انگیز که تقریبا درباره تمام موجودات جادویی، اطلاعات کاملی دارد، او به تازگی از لندن به نیویورک آمده است. ورود او به آمریکا با دردسر همراه می شود. جامعه جادوگری زیرزمینی در معرض خطر است، چرا که یک موجود سیاه عجیب و غریب شروع به خرابکاری در خیابان های نیویورک کرده است. جادوگران برای دفاع از جایگاه خود، باید تلاش زیادی کنند که کل این قضیه را از چشم غیرجادوگران مخفی نگه دارند. اما تلاش های آن ها فایده ندارد. چرا که گروهی شیطانی با رهبری پلید به نام مری لو بربون (سامانتا مورتون) وارد عمل شده و به دنبال از بین بردن جایگاه جادوگران است. در این حین یک جادوگر سیاه به نام گلرت گریلندلوالد گم شده است. این مورد آخر به این منظور اضافه شده است که شما مطمئن شوید موجودات شگفت انگیز جذابیت های لازم برای ارائه یک پیرنگ تماشایی را در اختیار دارد. 

در چنین بلبشویی، اسکمندر با هدف تحقیق در مورد موجودات جادویی تازه و محافظت از آن هایی که در معرض خطر هستند، وارد شهر می شود. از قضا او هم در کیف اسرارآمیز نامحدود خود، تعدادی موجود شگفت انگیز قرار داده است. در نهایت آن ها هم از کیف فرار می کنند و برای دوستان تازه اسکمندر دردسرهای زیادی درست می کنند. این حوادث ناگوار باعث آشنایی اسکمندر با افراد تازه ای می شود: یک نانوای غیرجادوگر صمیمی و مشتاق به نام جیکوب کوالسکی (دن فوگلر)، یک کارمند کنگره جادویی به نام تینا گلدستین که ابتدا در مورد اقدامات اسکمندر دچار سوءتفاهم می شود و حتی سعی می کند او را به مقامات جادوگری تحویل دهد، و خواهر تینا به نام کوئینی (آلیسون سودول)، یک دختر بیکار جذاب که به راحتی می تواند ذهن افراد را بخواند. 

در موجودات شگفت انگیز اتفاقات زیادی رخ می دهد، به طوری که تا پایان یک سوم اول فیلم دقیقا متوجه نمی شوید قرار است چه اتفاقی بیفتد. در دنیای فیلم، برای هر چیزی یک توجیه جادوگری وجود دارد، همین مساله باعث می شود خط داستانی اسیر حواشی های بی مورد شود (در کتاب های هری پاتر، رولینگ به شکل تحسین برانگیزی موفق شد منطق جادوگری داستان را با ثبات و باورپذیر نشان دهد، فیلم هایی که بر اساس آن ها ساخته شد هم همین رویه را در پیش گرفتند. در موجودات شگفت انگیز چنین وضوحی دیده نمی شود). ایده اصلی فیلم هیچ وقت به شکلی کامل به بار نمی نشیند. با این حال یتس و رولنیگ سعی می کنند با چوبدستی های خود مارا افسون کنند، بعضی از این افسون ها جواب نمی دهند: هر چه قدر ردمین نقش خود را فوق العاده و تحسین برانگیز بازی کرده، از آن طرف فوگلر و سودول کاملا سردرگم نشان می دهند. جذابیتی که بر روی پرده ارائه می دهند کم تر از حد انتظار است. 

در مورد خود موجودات چه می توان گفت؟ آن ها اغلب اوقات به شدت شگفت انگیز هستند و تنوع زیادی دارند. موجودی شبیه طوطی دریایی که تمایل زیادی به دزدی های خرد دارد، جانوری گرکدن مانند که صورت ناهموارش همیشه می درخشد، یک موجود سبز و زیبای ترکه مانند که علی رغم نمایش اعمال قهرمانانه؛ شخصیتی بسیار خجالتی دارد، … این ها تنها نمونه هایی از موجوداتی هستند که خود را از کیف شگفت انگیز اسکمندر رها می کنند، کیفی که راه به یک جهان رنگارنگ و عظیم پر از شگفتی دارد. اما میان تمام این موجودات، از همه حیرت انگیزتر، یک شیردال عظیم و بزرگ است که ابروهای اشرافی و پرهای طلایی رنگی دارد. این موجود شگفت انگیز کامپیوتری با وجود این که حتی صحبتی بر زبان نمی آورد، برگ برنده فیلم است. جادوی او نیازی به توضیحات اضافه و حاشیه گویی ندارد، شاید همین مساله او را تا این حد دوست داشتنی کرده است. 

استفانی زکارک

منبع: تایم 

دیدگاهی بنویسید.

avatar