عکاس: ماری فولی
تاریخ: سپتامبر ۲۰۱۶

مشخصات دوربین:
NIKON D600
Lens: 24.0-120.0 mm f/4.0
Exposure time: 1/4000 sec ,Auto ,Auto
F-stop: F5
Focal length: 46.0 mm
White balance: As Shot
Flash: Off, Did not fire
(Software: Adobe Photoshop CC 2015.5 (Windows
نقد عکس گردش قایق ها

نقد عکس گردش قایق ها

عکس حرفه ای و خوب گرفته شده است تنها مشکلی که دارد نداشتن میزان وضوح آهنگ تغییرات موجود در عکس اصلی است(عکس رنگی گرفته شده و آسمان آن ویرایش شده است).ضرورتی برای وجود پرنده ها در عکس دیده نمی شود و چیزی به مضمون اصلی عکس اضافه نکرده اند،البته وجودشان هم نقصی به عکس وارد نکرده و نظر بیننده را از اصل موضوع دور نمی کند.

قایق های درون تصویر حسی از تکاپو و هیجان را در خود دارند و حالتی از نمایش و حرکت را به تصویر می کشند.

قرارگیری اجزای مختلف در قاب عکس مناسب بوده و به خوبی انتخاب شده اند.حالت و وضعیت قرار گیری قایق ها از پایین سمت چپ به بالا سمت راست و از کوچک به بزرگ شکل زیبایی به تصویر بخشیده است.قایق های کوچک در افق به تصویر عمق بخشیده اندو به نمود وسعت دریا کمک کرده اند و این میزان عمق برای نشان دادن موضوع،مناسب و کافی است.

انتخاب سیاه و سفید بودن عکس بجا بوده و باعث شده به عکس هیجان و جدیت ببخشد که اگر رنگی بود شاید در این حد حس تکاچو و جنبش موجود در عکس منتقل نمی شد.وسعت بسیار آسمان که با پایین بودن خط افق ایجاد شده بسیار کارآمد بوده است بخصوص در این حالت که آسمانی ابری و پر تلاطم جایگزین آسمان صاف و آرام عکس اصلی شده است.

سیاه و سفید بودن عکس مشکلی ایجاد نمی کند،اما نورپردازی و میزان تغییرات نور بخوبی قابل تفکیک نیست و اگر رنگی بود جزئیات بیشتری در مورد نور و سایه های درون عکس قابل مشاهده می بود.و در این عکس دامنه ی تغییرات رنگ در  بخش سایه ها مقداری کم به نظر می رسد.

احتمالا سرعت شاتر تا حدود ۱/۲۰۰۰ پایین آورده شده یا دیافراگم(aperture) روی F/4 تنظیم شده است تا نور بیشتری رو موضوعات درون عکس گرفته شود.به هر حال اگر کمی نور روی قایق ها بیشتر بود به وضوح و نمایش جزئیات کمک می کرد.اگر تصویر رنگی بود کمی عکس بهتر به نظر می رسید چون در سایه ها جزئیات رنگی بیشتری به نظر می رسد که دامنه ی رنگ ها در حالت سیاه و سفید بخوبی قابل تفکیک نیست .

منبع: gurushots.com
منتقد: دان میک

دیدگاهی بنویسید.

avatar