پستچی همیشه دو بار زنگ می‌زند – The Postman Always Rings Twice

نویسنده: جیمز کین – James M. Cain

سال: ۱۹۳۴

نقد رمان پستچی همیشه دو بار زنگ می‌زند

نقد رمان پستچی همیشه دو بار زنگ می‌زند

این رمان کلاسیک اثر جیمز کین پر است از خشونت، روابط جنسی زننده، انتخاب‌هایی نادرست و مردمانی فاسد و شرور. این اثر یکی از اولین آثار سبک نوآر (ژانری از ادبیات جنایی که ویژگی‌های شاخص آن بدبینی، سرنوشت باوری و پرسش‌های اخلاقی است) می‌باشد. پستچی همیشه دو بار زنگ می‌زند به هنگام انتشارش در سال ۱۹۳۴ بسیار موفق بود و مورد توجه قرار گرفت. این اثر هنوز هم با گذشت سال‌ها از انتشار آن طرفداران زیادی دارد و کتابی است که علاقه‌مندان به ادبیات جنایی باید آن را بخوانند.

رمان، داستان مرد سرگردانی به نام فرانک را روایت می‌کند که روزی مسیرش به مهمانخانه‌ای می‌خورد و آن‌جا شروع به کار می‌کند. در آن‌جا عاشق زن صاحب مهمان‌خانه به اسم کُرا می‌شود. این رابطه و ارتباط عاطفی آن‌ها پر از شهوت و خشونتی پنهان است که فرانک و کرا را به سوی مسیری خطرناک سوق می‌دهد. کرا که از زندگی فعلی‌اش خسته شده و به دنبال زندگی بهتری است، فرانک را متقاعد می‌کند که تنها راه رسیدن به آزادی و یک زندگی بهتر، از میان برداشتن شوهرش است.

همچون دیگر آثار کین، داستان مسیر شخصیت‌ها به سوی نابودی را دنبال می‌کند، نابودی که از تمایلات و هوس‌هایی اولیه‌ نشات می‌گیرد. شهوت و طمع به قتل می‌انجامد. آن هم نه یک قتل حرفه‌ای و ماهرانه بلکه کاری به هم ریخته و غیر حرفه‎ای توسط شخصی که هیچ توانایی و مهارتی در انجام آن ندارد، کسی که همین تصمیمی که گرفته است، او را وادار به انجام این کار می‌کند.

ترس و تشویش به سوی خیانت سوق می‌دهد. وقتی که به آن دو شک می‌کنند، کرا تصمیم می‌گیرد به مردی که با هم این نقشه‌ها را کشیده‌اند خیانت کند. پایان‌های خوش چیزی نیست که در سبک آثار کین ببینیم. از طریق مسائلی غیرعادی که در روند قانونی پرونده رخ می‌دهد، کرا از زندان آزاد می‌شود و پیش فرانک بازمی‌گردد.

یکی دیگر از مضامین و ویژگی‌هایی که این رمان کین را درسبک آثار نوآر قرار می‌دهد، مضمون یاس و ناامیدی است. پایان‌های خوش و خرم ارتباطی با عاقبت شخصیت‌هایی ندارند که کین خلق می‌کند. این مساله در مورد کرا و فرانک هم صدق می‌کند. پایان این رمان معیار سنجشی برای مجازاتی هم عادلانه و هم ناعادلانه در روایت داستان را ارائه می‌دهد. این شیوه‌ای عالی است برای روایت داستان زندگی افرادی که خبیث‌ترین هوس‌های انسانی را دنبال می‌کنند.

تاثیرگذاری پستچی همیشه دو بار زنگ می‌زند روی آثار ادبی با توجه به دوره و ژانر آن آثار متفاوت است. آلبر کامو گفته بود که مضامین و سبک پستچی روی رمان بیگانهتاثیر داشته است. دنیس لهان هم گفته است که دیالوگ های کین که سرشار از زبانی عامیانه و متناسب با شخصیت‌هایش هستند، تاثیر گذاری زیادی روی آثارش داشته اند. به گونه‌ای می‌توان گفت بیش‌تر رمان‌های جنایی به جز رمان‌های کاراگاهی تا حد قابل توجهی مدیون کین هستند. او در دنیای ادبیات جنایی قهرمانی بود که به جای تصویر کردن فرایند اجرای قانون، به خلق و تصویرسازی ارتکاب جرم پرداخت.

چندین فیلم از روی این رمان ساخته شده است، از جمله اقتباسی از آن در سال ۱۹۴۶ که از اولین فیلم‌های نوآر به شمار می‌رود. حرص و طمع، شهوت و تمایل به خشونت که در سراسر رمان دیده می‌شود، در فیلم هم به تصویر کشیده شده است، اما تغییراتی به تناسب صنعت فیلم‌سازی در آن ایجاد شده بود که کین دوست نداشت. برای نمونه کرا بیش تر از رمان، حرفه‌ای و بامهارت نشان داده شده است. در فیلم، غرق شدن در ناامیدی است که کارهای او را توجیه می‌کند، البته بدون اینکه قضاوتی در مورد او صورت گیرد.

حیله، فریب و شیادی هم به معنای لغوی و هم معنای استعاری‌اش تمامی مضامین این اثر را نشان می‌دهد. هر یک از شخصیت‌ها به نحوی شیادی هستند که با انگیزه هایی که در سر دارند اقدام به انجام دادن اعمالی می‌کنند. فرانک وقتی که به درون مهمان‌خانه می رود نیک را فریب می ‌دهد تا یک صبحانه مجانی بخورد، سپس از آن طرف نیک، فرانک را فریب می‌دهد تا به عنوان مکانیک در گاراژش کار کند، سپس فرانک نیک را فریب می‌دهد تا او را به عنوان دوستی قبول کند، با این هدف که بعدا او را به قتل برساند. تقریبا تمامی فصل‌های رمان به همین صورت پیش می‌روند. در دنیای پر از فریب کین هیچ کس نمی تواند آن چیزی را که می‌بیند به عنوان واقعیت بپذیرد. داستان کین می‌گوید که انسان جهان مدرن تنها شانسش برای زنده ماندن در این است که با حیله و فریب راهش را باز کند و سرنوشت را فریب دهد تا بتواند به زندگی بهتری دست یابد. در دنیای این رمان اتفاق، اقبال و خوش‌شانسی هم موثر هستند، زندگی به عنوان یک بازی قمار به نمایش در می‌آید، بعدا کین از این مضمون در غرامت مضاعف هم استفاده کرد. در پستچی همیشه دو بار زنگ می‌زند کرا و فرانک مدام برای رسیدن به یک زندگی بهتر قمار می‌کنند و هر بار خسران آن بیش‌تر می‌شود. این شانس و اقبال است که فرانک را به این مهمان‌خانه می رساند و دست او را به قتلی آلوده می‌کند. از طرفی باز هم رخدادهایی اتفاقی با اقدام کرا و فرانک در کشتن نیک تداخل ایجاد می‌کند، و در نهایت هم قتل نیک را هم به عنوان یک تصادف شبیه‌سازی می‌کنند.

این رمان کوتاه ارزش‌های احساسی یک اثر حماسی را با خود دارد و در روایت داستان آن، سیلی از واژه‌ها با دقتی بالا به کار گرفته شده‌اند. کین برخی از مضامین این اثر را در کارهای دیگرش مثل میلدرد پیرس  و غرامت مضاعف دوباره استفاده می‌کند.

منبع: Crime Fiction Lover / Enotes

دیدگاهی بنویسید.

avatar