پیرمرد و دریا – The Old Man and the Sea
نویسنده: ارنست همینگوی – Ernest Hemingway
سال انتشار: ۱۹۵۲

نقد داستان پیرمرد و دریا

نقد داستان پیرمرد و دریا

پیرمرد و دریا از ارنست همینگوی در نگاه اول، به شکل فریب آمیزی یک داستان ساده به نظر می آید. داستان معمولی یک ماهیگیر کوبایی که وارد دشوار ترین چالش زندگی خود می شود. این رمان کوتاه اگرچه حجم نسبتا کمی دارد، اما سرشار از درام است و به شکلی تمثیلی، استقامت انسان در سخت ترین دوران زندگی را به نمایش می گذارد. همینگوی با خلق سانتیاگو شخصیت اصلی داستان، یکی از متمایزترین شخصیت های ادبیات آمریکا را به تصویر می کشد. سانتیاگو شخصیتی است که تلاش می کند شجاعت لازم برای عبور از شادی ها  و غم هایی را به دست بیاورد که زندگی (دریای داستان) پیش روی او می گذارد. 

تنها در دریا، سانتیاگو بارها و در چندین موقعیت به ظاهر ناامید کننده، تلاش می کند روحیه امیدوارانه خود را حفظ کند. شخصیت پیرمرد به شکل ایده آلی، نماینده همان تعریف «زیبایی تحت فشار» است که همینگوی همیشه در سر می پروراند. سانتیاگو نمی خواهد تسلیم موانعی شود که دریا پیش رویش قرار می دهد. به نظر می رسد به طور کلی سانتیاگو معتقد است اگرچه با یک تراژدی مواجه شده است (مساله ای که هرکسی دیر یا زود با آن رو به رو  می شود)، اما نباید دست از تلاش بردارد. او با به یادآوردن خاطرات جوانی خود مثل خبر سلامت دوباره دی ماجیو بزرگ و هم چنین آشنایی با تفکراتی که پسر در سر می پروراند، توان فیزیکی و احساسی لازم برای ایستادگی کردن و طی کردن ادامه ماجرا را به دست می آورد. 

بعد از این که نیزه ماهی بزرگ طعمه را می بلعد، سانتیاگو متوجه می شود که قادر به کشتن آنی این ماهی نیست. ماهی او را به دنبال خود می کشاند. در طول آزمون مقاومتی که میان مرد و ماهی برقرار می شود، ارتباطی قوی میان این دو به وجود می آید. پیرمرد بارها ماهی را با عنوان برادر خطاب می کند. او در جایی به ماهی می گوید: «حال من و تو به هم پیوسته ایم، از ظهر با هم بوده ایم، و کسی قرار نیست به هیچ کدام از ما کمک کند.» در آن دریا با آن جریان هوای گرمسیری، ماهی و پیرمرد ساکنان بازمانده ای هستند که به حیات خود ادامه می دهند. آن ها این حقیقت را نمی توانند انکار کنند که مورد مرحمت دریا قرار گرفته اند، دریایی که نماد زندگی است. 

به این ترتیب، ماهی از یک طعمه صرف برای سانتیاگو خارج شده و به استعاره ای از وضعیت احساسی و فیزیکی پیرمرد تبدیل می شود. کوسه ها نیزه ماهی مرده را پاره پاره می کنند. سانتیاگو حین بازگشت به خانه تلاش می کند مانع خورده شدن ماهی شود. گویی کوسه ها مشغول مبارزه با او هستند. تنها زمانی که تمام گوشت و پوست نیزه ماهی از میان می رود و اسکلت او باقی می ماند، سانتیاگو تسلیم می شود. چرا که می داند «بالاخره شکست خورده و راه خلاصی وجود ندارد.» 

کوسه ها ماهی با ارزش را از میان برمی دارند و پیرمرد یک فرد شکست خورده به نظر می رسد. اما هیچ کس نمی تواند این حقیقت را انکار کند که سانتیاگو (که همیشه مورد تمسخر یا ترحم بقیه ماهیگیرها قرار می گرفته است)، با مقاومت کردن و گرفتن ماهی به این بزرگی، کاری غیرقابل تصور انجام داده است. طبق کدهایی که همینگوی مشخص کرده است و با در نظر گرفتن اصول شجاعت و پایداری، پیرمرد را علی رغم شکستی که خورده است باید برنده این بازی بدانیم. سانتیاگو اگرچه نتوانسته ماهی را با موفقیت به ساحل برساند، اما مبارزه ای شرافت مندانه انجام داده است. چرا که هم نیزه ماهی را به ساحل رسانده است و هم سعی کرده از ماهی در برابر کوسه ها محافظت کند. با انجام این کار، پیرمرد انسانیت خود را به اثبات می رساند. سانتیاگو در برابر عظیم ترین مصیبت زندگی خود مقاومت کرده و به سلامت از سد آن عبور می کند. مصیبت زندگی سانتیاگو، همان نبرد همیشگی و بی پایان انسان با سرنوشت است. پیرمرد با مقاومت خود و عبور از ماجرایی مملو از غم و شادی، حقانیت خود را اثبات می کند. 

این داستان تصویری کامل از زندگی را ارائه می دهد. پیرمرد برای شکار ماهی و بردن آن به خانه هر کاری انجام می دهد. او هیچ اشتباهی نمی کند و تمام کارها را به درستی انجام می دهد، ولی باز هم کافی نیست. سانتیاگو به منظور حفظ غنیمت باارزشی که با سخت کوشی به دست آورده است، به تلاش خود ادامه می دهد و حتی با کوسه ها هم مبارزه می کند. در زندگی همه ما پیش آمده است که برای دست یافتن به یک هدف؛ همه کار انجام می دهیم، تمام کارها را به درستی به سرانجام می رسانیم، اما به یک باره تمام رویاها و امیدهایمان بر باد می رود. با این وجود اما همینگوی می خواهد درباره مساله دیگری صحبت کند، او می خواهد بر اهمیت همین تلاش ها تاکید کند. زندگی هرقدر هم سخت و ناعادلانه باشد، اما باز هم امکان دستیابی به امیدها و رویاها وجود دارد. پیرمرد و دریا می تواند یک رمان الهام بخش برای هرکسی باشد. وقتی یک پیرمرد ساده همچون سانتیاگو می تواند به چنین موفقیت بزرگی دست پیدا کند، چه چیزی می تواند مانع دستیابی بقیه افراد به رویاهایشان شود؟ 

منبع: Novel Guide / Hemingway Ernest Weebly

10
دیدگاهی بنویسید.

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
ابوالفضل
مهمان
ابوالفضل

من کتاب پیرمرد و دریا رو خوندم ولی واقعا فکر نمیکردم اینقدر مفاهیم عمیق در خودش داشته باشه.
فکر کنم باید دوباره بخونمش!!
خیلی ممنون از نقد دقیق و مفید شما.

لیدا
مهمان
لیدا

داستانو خوندم بنظرم بطور کلی اشاره ای ب جنگ داره جنگهایی ک همینگوی دراونها شرکت کرد جنگ جهانی و جنگ سقوط سلطنت اسپانیا …ک تلاش زیادی برای پیروزی جمهوری کرد اما در انتها پیروز نشدند…علاقه او بجنگ و نتیجه پیش امده درجنگ وگاهی احساس گناه و اشتباه از کشتن حریفی ک گاهی برادر می نامتش…

علی مشکات
مهمان
علی مشکات

این کتاب تماما در ستایش گوهر انسان است. در ستایش انسانیت به مثابه تلاشی بی وقفه و پایان ناپذیر. در تلاش انسانیت وقتی حتا نابود می شود. به قول خود همینگوی: انسان واقعی ممکن است نابود شود، اما هرگز شکست نمی خورد. پیرمرد اگر اسکلت ماهی را با خود نمی آورد، اگر وقتی ماهی او را داشت غرق می کرد بیخیالش می شد، اگر…اگر… در آن صورت شکست خورده بود. شاید رویای پیرمرد نابود شد اما هرگز شکست نخورد.

عماد
مهمان
عماد

بنظرم اثر نویسنده مثالی است از حس تمامیت خواهی و رویا های عاشق به معشوق . این که در تنهایی خودت به داشتن اون فکر میکنی و وقتی هم بدستش میاری انتظار داری معشوقت خودشو تماما وقف تو کنه ! کوسه ها هم عوامل خارجی هستن که مانعت میشن!

sorena
مهمان
sorena

سلام ، میشه گفت تقریبا شما داستان رو تعریف کردی ، و هیچ تحلیلی از نماد ها داستان نداشتین ، به نظر من پیر مرد به هدف نرسید چون هدف فروش ماهی بود و صرفا شکار ماهی

آرش
مهمان
آرش

پیرمرد با رسوندن اسکلت ماهی به ساحل و حتی بخشیدن کله ماهی برای خودش اعتبار به دست آورد. پول فروش ماهی بهرحال تمام میشد اما اعتباری که بدست آورد چیزی نبود که تمام شود.

کریمی
مهمان
کریمی

منم خوندم جالب بود

ساتاز
مهمان
ساتاز

همنگوی در طول نوشتن این اثر زییا چندین بار به بیمارستان منتقل شد و پزشکان علت بیماری او را دریازدگی اعلام کردند،این در حالی اتفاق افتاد ک او فرسنگ ها از دریا فاصله داشت…این ب منزله ی غرق شدن همنگوی در اثر خود است…و واقعا ستودنیست

شیوا
مهمان
شیوا

بسیار خوب بود تشکر

sta
مهمان
sta

عالی بود متن. ممنون