یاکوزا ۰ – Yakuza 0

سازنده: سگا – Sega

ناشر: سگا

گونه: اکشن ماجراجویی

پلتفرم: پلی استیشن ۳ ، پلی استیشن ۴

سال انتشار جهانی: ۲۰۱۷

نقد بازی Yakuza 0

نقد بازی Yakuza 0

ژاپن علی رغم تاثیر فوق العاده ای که بر روی صنعت بازی های کامپیوتری داشته است، خیلی کم پیش آمده که بتواند تصویر واقع گرایانه ای از خود در ذهن ما پدید آورد. در بسیاری از بازی های ژاپنی با جنبه هایی کمال گرایانه از فرهنگ این کشور مواجه می شویم. به ندرت پیش می آید در بازی های ژاپنی به ویژه آن هایی که وارد بازار غرب می شوند، جنبه های واقع گرایانه ای از این کشور ببینیم. یاکوزا، شاید مهم ترین استثناء این فهرست باشد. یک درام جنایی سفت و سخت که به جرئت می توان گفت شبیه هیچ بازی دیگری نیست. 

یاکوزا همیشه با دو بازی مقایسه می شود: GTA و شنمو. دلیل مقایسه با GTA این است که در یاکوزا هم همه شخصیت ها گنگستر هستند، اما یاکوزا یک هجویه نیست، اگرچه در دنیای باز اتفاق می افتد اما ابعاد کوچک تری دارد و مهم تر از آن این که، گیم پلی بازی چندان بر روی این ویژگی تمرکز نکرده است. دلیل مقایسه با شنمو این است که هر دو بازی سعی می کنند با نهایت دقت، پرتره ای از زندگی روزانه مردم ژاپن را به تصویر بکشند. رویاهای دست نیافتی که سازندگان برای بازی های نقش آفرینی مد نظر داشتند جای خود را به پرسه زدن های گاه و بیگاه در کوچه ها و سوپرمارکت ها داده است. 

یاکوزا هم چنین از یک جنبه دیگر هم شبیه شنمو است: کاملا بر روی داستان و شخصیت ها تمرکز کرده و تنها گیم پلی اکشن آن مربوط به مبارزه های خیابانی است. اگرچه در کل این مجموعه این ششمین عنوان اصلی است که عرضه شده (و هفتمی هم در راه است)، فرمول ساخت این بازی در طول این دوازده سال به ندرت دچار تغییر شده است. اما این فرمول هیچ به گاه اندازه این قسمت کارا و تماشایی نبوده است. 

همان طور که از عنوان بازی پیداست، یاکوزا ۰ مقدمه ای است بر قسمت های قبلی. داستان در دهه ۱۹۸۰ و در نسخه های خیالی توکیو و اوساکا رخ می دهد. اگرچه بخش هایی از دو عنوان دیگر این سری در همین بازه زمانی رخ می دهند، ولی برای پی بردن به داستانی که در یاکوزا ۰ در حال وقوع است نیازی به شناخت آن چنانی از این مجموعه ندارید، این مساله یکی از نقاط قوت بازی است. چرا که در یاکوزا ۵ دقیقا با چنین مشکلی مواجه بودیم. 

یاکوزا در اصل مافیای ژاپن است، جنگ قدرتی بزرگ میان سران مافیا درگرفته است و پای کازوما کیریو، یکی از رهبران منطقه ای هم به این قضیه باز شده است، او به دنبال این است بی گناهی خود را در این قضیه ثابت کند. هم زمان با این طرح داستانی با گورو ماجیما همراه می شویم، شخصی که بعد از این که از انجام یک قتل سرباز می زند، مورد غضب سران یاکوزا قرار می گیرد. 

بازی علی رغم زمان طولانی قابل توجه خود، به زیبایی و راحتی مجموعه ای گسترده از شخصیت های مختلف ارائه می کند. به این ها باید صداگذاری بسیاری عالی صداپیشه ها و حرکات سینمایی تماشایی دوربین را هم اضافه کرد. بعضی از میان پرده ها از نظر زمانی با میان پرده های بازی متال گیر سالید برابری می کنند، اما هیچ گاه خسته کننده نمی شوند و به خوبی موفق می شوند حتی صرفا از طریق دیالوگ ها، حس تنش و خطر را در شما ایجاد کنند. 

اما نکته غافلگیر کننده در مورد یاکوزا ۰، بامزه بودن آن است. ماموریت های جانبی و لحظات مسخره همیشه جزو ویژگی های این مجموعه بوده است. اما یاکوزا ۰ با ترکیب عجیب موقعیت های سورئال و نوعی طنز خشک و سرد اغلب اوقات شما را به خنده می اندازد. اگر اهل پیگیری باشید بیش از ۱۰۰ ماموریت جانبی در بازی وجود دارد، این ماموریت ها با فضای مفرح خود می توانند فرصت استراحت خوبی باشند برای فاصله گرفتن از خط داستانی اصلی جدی بازی. 

از نظر مبارزات بازی، این که این مبارزه ها عمق چندانی ندارند چندان مساله مهمی نیست، مشکل این است مهم ترین بخش اکشن بازی این مبارزات هستند. همین باعث می شود محدودیت های آن ها خیلی سریع آشکار شود. به طور کلی اما می توان گفت سیستم فوق العاده ای به کار رفته است و سنگینی و خشونت هر ضربه را با تمام وجود می توان حس کرد (برای حمله به دشمنان می توانید از ابزارهای محیط هم استفاده کنید). برای هر شخصیت می توانید یکی از سه حالت مبارزه ای مختلف را انتخاب کنید. یک درخت مهارتی بزرگ تر هم وجود دارد که می توانید بخش های مختلف آن را باز کرده و توانایی های خود را افزایش دهید. 

شکی نیست که بازی هنوز به پایان نرسیده، مبارزات بازی خسته کننده می شوند. اما چیزهای زیادی هم وجود دارند که هیچ گاه خسته کننده نمی شوند: گشت و گذار در دو شهر مختلف، سرزدن به مغازه های متنوع، بازی کردن با آرکیدها و بازدید از کلاب های شبانه همیشه در ذهن شما می مانند. می توانید با هدف پیدا کردن ماموریت های تازه در بخش های مختلف بازی پرسه بزنید یا این که تنها یک گردشگر مجازی باشید. حتی اگه حوصله داشته باشید هر دو شخصیت بازی می توانند کسب و کار شخصی خود را راه بیاندازند. کیریو وارد معامله املاک می شود و ماجیما به سراغ راه اندازی یک میکده می رود. 

از نظر تکنیکی این اولین بازی این مجموعه است که بر روی پلی استیشن ۴ عرضه می شود. مدل ها و بافت های شخصیت ها جزئیات آن چنانی ندارند و به سختی می توان تفاوتی میان نسخه پلی استیشن ۴ و نسخه ای که پیش تر برای پلی استیشن ۳ عرضه شد، پیدا کرد. انیمیشن ها اما بسیار قوی هستند و صورت شخصیت ها هم نسبتا خوب از آب درآمده است. 

بازی یاکوزا با وجود محبوبیت فوق العاده در ژاپن، هیچ گاه آن چنان که باید موفقیت آمیز نبوده و نتوانسته بودجه لازم برای ساخت قدرت مندتر عناوین بعدی خود را تامین یا به عبارت بهتر توجیه کند. ولی این مساله چندان مهم نیست. مهم این است که یاکوزا ۰ یک عنوان قابل احترام است. قابل احترام هم از نظر ارائه تصویری دقیق تر از ژاپن و هم از نظر این که یک بازی اصیل ژاپنی است که هیچ تمایلی به غربی شدن ندارد. 

منبع: Metro

دیدگاهی بنویسید.

avatar