رکفست – Wreckfest

سازنده: Bugbear Entertainment

ناشر:  THQ Nordic

سال: ۲۰۱۸

نقد بازی Wreckfest

نقد بازی Wreckfest

با بازی جدید شرکت باگبر پس از آخرین نسخه مجموعه بازی‌های فلت‌اوت همراه هستید. دور زدن های تند و گوشه‌گرفتن‌های جذاب را فراموش کنید. با ابرماشین‌های فوق‌العاده خداحافظی کنید. رکفست بازی است در مورد رقابت، مبارزه و درگیری بین ماشین‌هایی قدیمی؛ مبارزاتی در زمینی پر از حریف‌های عصبانی که به تکه تکه کردن و تخریب ماشین‌های همدیگر می‌پردازند و باید نهایت تلاش‌تان را بکنید که تا آخر مبارزه در میدان باقی بمانید.

اما تخریب و تکه تکه شدن ماشین‌ها چگونه است؟ مرکز توجه و ویژگی بارز بازی‌های قدیمی فلت اوت توانایی خارج کردن راننده از شیشه ماشین بود، اما اینجا تمرکز رکفست روی مدلسازی و طراحی‌های مربوط به شیوه تخریب ماشین‌ها قرار دارد. تخریب در ماشین‌ها  به صورت منطقه ای ایجاد می‌شود و روی دینامیک خودرو هم تاثیر می‌گذارد و نهایتا تخریبی واقعی را ایجاد می‌کند. گل‌گیرها شکسته و از ماشین جدا می‌شوند، ماشین‌ها واژگون می‌شوند و تکه‌های ریز و بزرگ ماشین به هوا و محیط اطراف پخش می‌شوند.

کم کم متوجه می شوید که کمتر مسابقاتی در رکفست محیط پاکی دارند. هوش مصنوعی رقیبان به صورتی طراحی شده است که می‌خواهند شما را از مسیر منحرف کنند یا به شما بکوبند و ماشین‌تان را واژگون کنند. گاهی تا حدی شبیه به فضایی می‌شود که با ابرماشین ها در بازی‌های جی‌تی‌اسپورت در سنگریز‌ها و گل و لای ها می رانید. سیستم ارتقای خودرو هم هزینه بردار است و شما نمی توانید این ماشین های قدیمی را به چیزی بیشتر از یک V8 تغییر دهید.

بازی رکفست در کل دارای پنج دوره مسابقه‌ای است که به ده رخداد چهار مسابقه‌ای تقسیم می شود. متاسفانه باید به صورت خطی در این مراحل پیش رفت. انتظار این را داشته باشید که بارها در مسابقات گیر کنید و راهی برای پیش رفتن و رد کردن آن مرحله نداشته باشید. این مشکل به خاطر رقبایی است که خیلی فراتر از قدرت شما هستند و تنها راه فرار از این وضعیت و گذر از این مراحل صرف هزینه هایی گزاف و خریداری مکانیک ‌های مختلف است. این مساله مشکل چندانی نداشت اگر باگبیر حداقل در جوایز مسابقات کمی دست و دل بازتر می‌بود. یک سیستم تخمین ماشین هم هست که شما را مجبور به خرید لاستیک می کند، و وادارتان می کند بارها ماشین‌تان را ارتقا دهید.

این مساله باعث می شود پول هایی را که به سختی جمع کرده اید خرج ارتقای ماشین کنید. مجبور می شوید قسمتی از گاراژ را به قطعات مربوط به سرعت ماشین و مابقی آن را هم به تجهیزات لازم برای مبارزات اختصاص دهید. در میانه بخش کریر بازی مجبور می شوید وارد مبارزاتی به سبک قدیمی و البته جذاب شوید. گاهی در مسیری مدور قرار می‌گیرید و گاهی هم همه ۲۴ ماشین در زمینی به مبارزه می پردازید تا نهایتا کسی برنده میدان شود.

با اینکه مسابقات سرگرم کننده و چالش برانگیز هستند، اما این مبارزات‌اند که رکفست تمرکز بیشتری روی آن داشته و به گونه ای نقطه تمایز بازی محسوب می شوند. باگبر چندین دهه است که به ساخت بازی های مبارزات ماشین ها می پردازد و این بازی برخی از طراحی های مهیج شان را هنوز هم با خود دارد. شما در زمین های چمن و چاله های گل و لای قرار می گیرید یا چهار طرف زمین مبارزه را حصارهایی شبکه‌ای فرا گرفته است. هوش مصنوعی هوشمند و عصبانی است البته با این حال جایگزین ضعیفی است برای بازی آنلاین و رقابت با ۲۳ نفر انسان واقعی و اهل هیجان. وقتی سه ماشین پایانی در میدان مبارزه باقی می مانند، تنش بازی به سطحی از بازی پابجی می رسد.

قبل از اینکه حتی بتوانید بخش کریر یک نفره را شروع کنید، لازم است که در مسابقه مبارزه ای با ماشین های چمن‌زنی بپردازید. در کل می‌توان گفت جنبه های مثبت رکفست بیشتر است. بازی لذت بخشی است که تجربه مسابقه ای متفاوت با دیگر بازی های مدرن موجود را دارد. به ویژه بخش آنلاین آن، اگر با عاشقان و دیوانه‌های مسابقات مبارزه ای بازی کنید، لذت و هیجان بازی دو چندان خواهد شد.

منبع: Finder

***
پیشنمایش بازی Wreckfest:

دیدگاهی بنویسید.

avatar