آنرول ۲– Unravel Two

سازنده: کلدوود اینتراکتیو – Coldwood Interactive

ناشر: الکترونیک آرتس – Electronic Arts

سکو: ویندوز، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان

سال: ۲۰۱۸

نقد بازی Unravel Two

نقد بازی Unravel Two

غافلگیری در انتشار بازی‌ها در نمایشگاه ای۳ کمی قدیمی شده است و امسال نوبت الکترونیک آرتس بود که در طول مصاحبه مطبوعاتی‌شان از بازی آنرول ۲ پرده‌برداری کنند. آنرول ۲ بازی‌های سکوبازی را وارد مسیر جدیدی کرده است. در نسخه جدید روی گیم‌پلی دو نفره تمرکز داشته و برخی از لحن‌های غمگین نسخه قبلی را رها کرده است.

بار دیگر، ماجراجویی‌های یارنی را دنبال می‌کنیم. یارنی شخصیت اصلی این بازی یک موجود کوچک کاموایی زیبا است که ایده‌های بزرگی در مورد قابلیت‌هایش در سر دارد. آنرول ۲ با یارنی شروع می‌شود که در تلاش است چیزی شبیه به قایق ماهیگیری کوچکی را در طوفان شدیدی به پیش براند. شرایط برای این موجود بافتنی کوچک خوب پیش نمی‌رود و از قایق بیرون می‌افتد. با ریسمانی خودش را نگه داشته است. مصیبتی رخ می‌دهد، ریسمان پاره شده و او در دریا گم می‌شود.

بازیکنان نسخه قبلی به یاد دارند که نخ‌های یارنی تمام شدنی بود و به عنوان جان او عمل می‌کرد، او هرچه بیشتر از نخ‌هایش را باز کند، با باز شدن کلاف نخ‌هایش کوچکتر می‌شود. خوشبختانه برای قهرمان شجاع ما، قدرتی درقالب دوستی و رفاقت به کمکش می‌آید. یارنی به کنار ساحل، نزدیک فانوسی دریایی می‌رسد و دوستی کاموایی پیدا می‌کند؛ یک یارنی آبی. دوست آبی ما هم نخ‌هایش پاره شده است، اما این دو با گره زدن نخ‌هایشان به همدیگر می‌پیوندند.

آنچه پیش می‌رود داستانی جذاب از یک رفاقت است که هم از طریق سفری که شخصیت‌های کاموایی پیش می‌گیرند و همچنین به طور موازی با روایت داستان دو دوست از دوران کودکی نشان داده می‌شود. این مساله در پس زمینه بازی از طریق تصویری کوتاه مشخص می‌شود که دو بچه و ماجراجویی‌های آنها را می‌بینید. در کل ماجراجویی این دو شخصیت بازی، پیام و مضمون رفاقت و دوستی به روشنی و زیبایی منتقل می‌شود.

در کنار داستان زیبایی از یک رفاقت، اضافه شدن شخصیتی جدید به بازی، شرایط را برای معماهایی کامل و احتمالات موجود در یک سکوبازی بازتر کرده است. اضافه شدن یک یارنی جدید واضح‌ترین تغییر ایجاد شده است. آنرول ۲ یک بازی دو نفره را عرضه کرده است. این تغییر در کنار اضافه شدن توانایی پریدن از دیوار، تنها مکانیک جدید بازی هستند، اما جهشی اساسی در چگونگی دنبال کردن معماها ایجاد کرده اند.

در آنرول بازیکن‌ها در شرایطی قرار می‌گرفتند و تنها یک مسیر مشخصی را می‌توانستند دنبال کنند تا اینکه نخ‌هایشان تمام می‌شد، در آنرول ۲ آن نقطه مشخص و اجباری، حضور یک یارنی جدید است، که او هم می‌تواند در بازی حرکت کند. شما می‌توانید از این ویژگی به نفع خود استفاده کنید، یک شخصیت می‌تواند در لبه پرتگاهی قرار بگیرد و دیگری خودش را از نخ‌ها بالا بکشد، یا حتی یکی از یارنی ها به عنوان لنگر عمل کند و دیگری از آن تاب بخورد. بدین صورت با حضور دو شخصیت در بازی مراحل و معماها درگیرکننده‌تر هستند. اکنون شما می‌بایست هنگام رویارویی با موانع به هر دو یارنی توجه داشته باشید.

اگر دوستی پیدا نکردید که با هم بازی کنید، آنرول ۲ در بازی یک نفره‌اش هم به همین خوبی پیش می‌رود. وقتی یک نفره بازی می‌کنید هم هر دو یارنی حضور دارند که با فشار دادن یک کلید می‌توانید کنترل را بین آن دو تغییر دهید. هوشمندی‌هایی هم در این سیستم وجود دارد، بنابراین اگر شما یارنی دیگر را آویزان از دیواری رهاکنید یا پشت تگه سنگی نگه دارید، عملی را که که قبل از تغییر کنترل برایش تعریف کرده‌اید را حفظ می‌کند. وقتی هم که در یکی از بخش های تعقیب و گریز پر هیجان بازی قرار می گیرید، می توانید دوستتان را بلند کنید، روی دوشتان بگذارید و از خطر فرار می کنید.

اگر کسی را پیدا کنید که با شما بازی کند، آنرول ۲ تجربه بازی دو نفره جذابی خواهد بود. بازی های دو نفره معمولا راهی عالی برای از دست دادن دوستان هستند به خصوص وقتی که یکی از بازیکنان مرتب ببازد، اما آنرول ۲ سعی کرده این مساله را حل کند. معماها معمولا به بازیکن اجازه می دهند در صورت نیاز بیشتر مسولیت بازی را به دوش بکشد، و بخش کول کردن هم یعنی می توانید دوستتان را روی دوش گذاشته و از میان بخش های سخت و مسیرهای دشوار عبور کنید. این کار باعث کاهش اضطراب و فشار بخش دونفره بازی می‌شود، در نتیجه تمامی بازیکنان با هر مهارتی می‌توانند از ماجراجویی‌های بازی لذت ببرند.

جدا از اضافه شدن بخش دو نفره، آنرول۲ بسیار شبیه نسخه اول بازی است، یارنی ها می توانند از بدن کاموایی شان همچون کمندی برای گرفتن نقاط دورتر استفاده کنند، با استفاده از طناب از دیوارها بالا و پایین بروند، در طول شکاف ها تاب بخورند، به قلابی گره بزنند و از مسیرها عبور کنند. تقابل بین این قابلیت‌ها و محیط بازی در جایی است که بدنه معماها شکل می‌‌گیرد. توجه به هر دو شخصیت بسیار لازم است، فایده ای ندارد اگر یکی از یارنی ها را خارج کنید و دیگری جا مانده باشد.

برای روشن شدن این وضعیت بخشی را مثال می‌زنم که لازم است یکی از شخصیت ها از مسیری پایین برود و سپس به طناب را به اطراف تاب بدهد و هر دو بتوانند از جریان الکتریکی خطرناکی به سلامت عبور کنند. وقتی که سالم به زمین رسیدند شخصیت دوم باید دو گره بزند تا شرایطی ایجاد شود که دیگری بتواند روی زمین بنشیند. و کار گروهی به اوج خود می رسد.

آنرول ۲ بیشتر یک ماجراجویی جذاب و هیجان انگیز است تا سفری عذاب آور. تعقیب و گریزهایی که قبلا اشاره کردم در آنرول اصلی هم وجود داشت، اما دراین نسخه بیشتر شاهد آن هستیم و جذاب‌ترین آن فرار از دست یک سیاه‌خروس خشمگین است.

تمرکز روی عملکرد سریع و هماهنگ به پیش رفتن بازی کمک می کند، آنرول شما را در فضایی تاریک برای یافتن راه فرار رها می‌کرد، آنرول ۲ شما را مرتب وادار به پیشروی می‌کند.

در جهانی که کلدوود اینجا ساخته است، خطرناک ترین دشمنی که با آن مواجه می‌شوید یک سیاه‌خروس است. آن هم نه یک سیاه خروس سخنگوی جادویی بلکه تنها پرنده‌ای عصبانی که از کاموا بدش می‌آید.  

با اینکه آنرول۲ هیجان انگیز‌تر از نسخه قبلی است، تعمدا سفر در این بازی آسان‌تر طراحی شده است. مراحل و معماها طوری طراحی شده‌اند که شما مدتی طولانی را یک جا نمانید و در نتیجه سفری مهیج‌تر را تجربه کنید. برای بازیکنانی که به دنبال چالش بیشتری هستند آنرول۲ مراحل چالشی انتخابی را هم قرار داده است که تعداد آن‌ها به ۲۰ مرحله می‌رسد و همگی چالشی را برای هر یک از توانایی‌های شما ارائه می دهند، البته پس از این که بازی اصلی را به پایان برسانید.

آنرول۲ نسخه جدید عالی از یک بازی است و اثباتی بر این مساله است که در ساخت نسخه دوم یک بازی نیازی به بازتولید و طراحی مجدد همه چیز نیست. اضافه کردن یک شخصیت دیگر و سرعت بخشیدن به بازی تمام چیزی بود که آنرول نیاز داشت تا از یک بازی خوب به یک بازی عالی تبدیل شود.

ایان استوکس

منبع: Trusted Reviews

***

پیشنمایش بازی آنرول ۲:

دیدگاهی بنویسید.

avatar