مرد عنکبوتی – Spider-Man

سازنده: اینسومنیاک گیمز

ناشر: سونی

سکو: پلی استیشن ۴

سال: ۲۰۱۸

نقد بازی Spider-Man

نقد بازی Spider-Man

مرد عنکبوتی استودیو اینسومنیاک گیمز ضیافت دنیای ابرقهرمانان و قصه گویی است. در یک نسخه بسیار زیبا از شهر نیویورک، مرد عنکبوتی با لذتی هیجان انگیز بر فراز آسمان خراش ها حرکت می کند و در کوچه های تاریک می خزد تا با روش های خیره کننده خودش دمار از روزگار جنایتکاران دربیاورد. این ابرقهرمان متخصص حرکت بر روی دیوارها در بخش عمده ای از این ماجرای پر از بذله گویی و قهرمان بازی نقشی کلیدی دارد. ولی سازندگان بازی هر از چند گاهی ماسک او را از روی صورتش برمی دارند تا شاهد تلاش پیتر پارکر برای حل مشکلات و مواجهه با ماهیت غیرقابل پیش بینی زندگی باشیم. 

تار، عنصر پیچیده ای است که باعث ایجاد تمایز بین بازی مرد عنکبوتی و بقیه بازی های ابرقهرمانی موجود در بازار می شود. داستان بازی روح دارد و بدون هیچ هراسی بعد از یک مبارزه نفس گیر سرعت داستان را کم می کند تا ببینیم که پیتر پارکر به همان اندازه که جذاب است، از وجوه شخصیت متفاوت تری هم برخوردار است. تقریبا تک تک بخش های بازی ارزش توجه دارند، ولی از زاویه دید مری جین واتسون، پیتر و شخصیت های دیگر شاهد چند لحظه بسیار قابل توجه می شویم. داستان هم تماشایی است و هم بامزه و گیرا. 

تصمیم اینسومنیاک برای روایت داستانی اصیل و مختص به خودش هم به داستان و هم به گیم پلی کمک زیادی کرده است. مرد عنکبوتی این بازی بعد از این که برای اولین بار به کسی مشت می زند نمی ترسد، قهرمان این بازی نیرویی است که باید روی آن حساب ویژه ای باز کرد. برای بار دوم که به سراغ بازی رفتم متوجه شدم که این ابرقهرمان می تواند از پس هر نوع خطری بربیاید. قدرت در وجود او نهادینه شده است. پرتاب تار و حرکات آکروباتیک تاثیرگذارترین عناصر بازی هستند و به بازیکن امکان می دهند که با مانورهایی سریع و در ارتفاع بالا، سراسر شهر را بگردد. حرکت بر روی دیوارها، پریدن از روی تیرهای چراغ برق و چرخش در بین شکاف های باریک همه به راحتی قابل انجام هستند. 

بازی با تار به حدی لذت بخش است که هیچ وقت برای مسافرت سریع از ایستگاه مترو استفاده نکردم. خود شهر یک دلیل مهم دیگر است که شما را ترغیب می کند مسیرهای طولانی برای رسیدن به مقصد را خودتان طی کنید. شهر مانند یک اثر هنری است و طراحی معماری و مردم داخل آن پیوسته مرا به حیرت می برد. من هم چنین تمام برنامه های رادیوی اینترنتی خنده دار جوهان جیمسن را که در بازی پخش می شود گوش دادم. 

اگر به جستجو در شهر بپردازید به اکتشافات مهمی می رسید و مرد عنکبوتی قوی تر می شود. بله او یک کهنه سرباز با تجربه است، ولی او هم چنین یک مخترع ماهر هم هست و می تواند اکتشافات فناوری قابل توجهی خلق کند. تا زمانی که عنوان بندی پایانی پخش می شود شما می توانید به واسطه ابزارهای مختلف قدرت او را ارتقا دهید. با فشار یک دکمه، می توان به گروهی از دشمنان برق وصل کرد یا آن ها را به هوا فرستاد. دست یابی به ابزارهای تازه یکی از بخش های کاملا رضایت بخش بازی است که اینسومنیاک با مهارت تمام از آن استفاده می کند. 

تقویت های قابل توجه، یکی دیگر از عناصر مهم بازی است که می توان در لباس های پیتر پیدا کرد. او لباس های مختلفی دارد. از لباس عنکبوت آهنی با حملات چند پایی فوق العاده گرفته تا همراه بسیار مفید «اسپایدر-برو» که در لباس استارک به کمک شما می آید. برای مقابله با دشمنان هیچ کم و کسری وجود ندارد. 

بسیاری از ماموریت های اصلی بازی دارای صحنه های مبارزه فوق العاده ای هستند که از محیط، هم از نظر نحوه قرارگیری دشمنان و هم از نظر استفاده از قدرت های مرد عنکبوتی به خوبی استفاده می کنند. ماموریت ها همیشه یک عنصر غیرقابل پیش بینی پیش روی شما قرار می دهند. بعضی هایشان به یک هرج و مرج ختم می شوند، برخی دیگر برای یک لحظه در یک فضای رویایی شما را وارد ذهن پیتر می کنند. 

مری جین و دیگر شخصیت های فرعی از جمله بخش های مهم بازی هستند که نمی توانید نادیده بگیرید. بارها و معمولا در بهترین زمان، کنترل این شخصیت ها در اختیار شما قرار می گیرد. با کنترل شخصیت مری جین متوجه می شویم چرا او یک گزارشگر تحقیقاتی عالی است. بعضی از سکانس هایی که در آن ها کنترل این شخصیت را بر عهده دارید جزو شوکه کننده ترین بخش های بازی هستند. من از بازی کردن با این شخصیت کلی لذت بردم (البته نه به اندازه خود مرد عنکبوتی). این گیم پلی های فرعی به بازی تنوع می دهند و دارای مخفی کاری و حل معماهای هوشمندانه هستند. 

فضای جهان آزاد بازی مملو از فعالیت های مختلف است. البته بعضی هایشان بیش از حد به تکرار می رسند. فشار مکرر چند دکمه برای متوقف کردن یک ماشین در حال سرعت یا گرفتن کبوترها خیلی سریع تکراری می شوند. چالش های «تسک مستر» محکی خوب برای مهارت شما هستند. فعالیت های شهری و ماموریت های آزبرن ضعیف ترین بخش های بازی هستند. مناطق مبارزه که انواع مختلفی دارند، به ویژه در بخش پایانی بازی بیش از حد زیاد می شوند. 

از آن جا که با یک داستان بسیار شخصی از سوی پیتر طرف هستیم، بسیاری از شرورهای بازی به نوعی ارتباطاتی با او دارند. بازی به نوعی یک داستان اصیل برای آن ها هم هست. آن ها هم به اندازه کافی دیده می شوند و ریشه های عمیق و قابل توجهی در زندگی پیتر دارند. اگر آقای نگتیو تا قبل از عرضه این بازی هیچ وقت یک نام خانوادگی نبود، از الان به بعد دیگر باید انتظارش را داشته باشیم. او از شرارت به شکلی متفاوت از چیزی که ما انتظار داریم استفاده می کند. لحظه کلیدی حضور او در بازی به یک سکانس در کمال ناباوری پریشان کننده تبدیل می شود. 

همچون بازی بتمن: تیمارستان آرکهام، بازی مرد عنکبوتی هم توقعات را بالا برده و به یکی از دوست داشتنی ترین بازی های ابرقهرمانی تبدیل می شود. در بازی احساس می کنید قادر به انجام هرکاری هستید که از عهده مرد عنکبوتی برمی آید. اینسومنیاک به خوبی موفق می شود هم گیم پلی به یاد ماندنی خلق کند و هم پیتر و شخصیت های فرعی ماندگاری به جای بگذارد. تک تک بخش های گیم پلی و داستان بازی به شما هیجان می دهند. همین ویژگی شوک آور باعث می شود که انتظار برای عرضه قسمت بعدی بازی تقریبا غیرقابل تحمل شود. 

اندرو راینر

منبع: Game Informer

***

پیش نمایش بازی مرد عنکبوتی:

دیدگاهی بنویسید.

avatar