Pro Evolution Soccer 2017

سازنده: PES Productions

ناشر: Konami

کارگردان: یوشیکاتسو اوجیهارا 

سال انتشار: ۲۰۱۶

نقد بازی PES 2017

نقد بازی PES 2017

دنیای فوتبال پیش روی ماست. PES 2017 عرضه شده است، عنوانی که هم چنان در تعقیب فیفا است. PES 2017 هم زمان با داغ شدن تنور مسابقات فوتبال عرضه شده و از خواب بیدار شده است. از نظر ارائه رویدادی در ابعاد بین المللی، PES 2017 شرکت کونامی در مقایسه با قسمت های قبلی، یک قدم نوآورانه است رو به جلو. بله درست است، در این شماره هم PES 2017 برای رقابت با FIFA ویژگی ها و حالت های غیرضروری و اضافه زیادی عرضه کرده است، ولی هسته اصلی PES 2017، یعنی بازی کردن فوتبال، دوباره این عنوان را به  میدان رقابت بازگردانده است. 

بهبودهایی که امسال صورت گرفته ترکیبی است از ویژگی های منحصر به فرد و کلی. دروازه بان ها با یک تغییر خوب مواجه شده اند، پرداخت زیاد (و لازمی) روی آن ها صورت گرفته است. نه تنها در کرنرها و شوت های مهار نشدنی عملکرد دفاعی بهتری از خود نشان می دهند، بلکه دارای مجموعه ای از حرکات پویا هستند، این ویژگی باعث می شود PES 2017 از زیبایی شناسی برخوردار باشد که در این سری کم تر می دیدیم. شیرجه های کم ارتفاع، مهارهای غریزی با پا و دریافت های عالی توپ های بلند باعث شده دروازه بان های این شماره توانایی و سرزندگی بیشتری داشته باشند. 

در زمینه کنترل توپ، چرخش، زمان ریکاوری بازیکن بعد از برخوردهای فیزیکی و تغییر مسیر هم بهبودهایی صورت گرفته است. این عوامل باعث شده اند با یک بازی تیز تر و چابک تر طرف باشیم، به طور کلی این نکته را می توان حس کرد که یک پیشرفت کلی در PES 2017 صورت گرفته است. حتما اولین دریافت توپ، نحوه واکنش بازی در برابر پاس یا شوت شما و سنگینی و کندی حرکات در شماره های پشین را فرموش نکرده اید، ایراداتی که در این نوع تعاملات داخل بازی وجود داشت همیشه جزو مهم ترین ایرادات شماره های قبلی PES بود. امسال به لطف پیشرفت های انجام گرفته، ترتیب دادن یک حمله یا صرفا حرکت دادن توپ، حتی هنگام بازی با تیم های نه چندان سطح بالا لذت بخش تر از قبل است. 

با نگاهی جدی تر می توان گفت مهارت های دریبل زنی دوباره مورد توجه کونامی قرار گرفته است. PES در سیستم کنترل خود مجموعه ای بی نظیر از مهارت های بالقوه دارد. ولی این سیستم به حدی پیچیده است که شاید بیش تر بازیکنان نتوانند به یک، یا دو مورد از بهترین مهارت ها دست یابند. در PES 2017، کنترل سخت دریبل ها را به نوعی می توان رقیبی جدی برای سیستم استفاده از مهارت هایی در نظر گرفت که در بازی فیفا در شوک سمت راست تعبیه شده اند، این کنترل روشی است برای مقابله با مدافعینی با پای غیرتخصصی، به این صورت که فضایی باز شده و زوایای غیرقابل انتظاری در اختیار شما قرار می گیرد. هم چون سیستم فیفا، نوع حرکات بازیکن شما با سطح مهارت های او در ارتباط است. به این ترتیب در مقایسه با رحیم استرلنیگ و اریک لاملا، حرکات جان استونز و اریک دایر تاثیر گذاری کم تری دارد. با این حال، همچنان صرف نظر از آن که چه بازیکنانی در زمین هستند، باز هم می توان سرعت بازی را کم کرد و گزینه های دیگری به کار برد. 

یکی دیگر از بهبودهای برجسته امسال PES این است که سیالیت زیادی در هنگام بازی هجومی وجود دارد. پاس های عمقی و عبور از پشت مدافعان در مقایسه با قبل ضریب موفقیت بیش تری دارد و همیشه خطرناک هستند. البته اگر به دنبال بازی سازی در زمین هستید، پاس های عمقی چندان کاربردی نیستند. پاس های کوتاهی هم که بین هافبک ها ردوبدل می کنید معمولا قدرت لازم را ندارند، این مساله باعث به وجود آمدن ضدحمله های خطرناکی می شود، این پاس های کم عمق در یک سوم زمین می توانند مرگ بار باشند. عبورها هم در مقایسه با قبل کاربر پسندتر شده اند. سانترها همچنان هیجان انگیز و به طرز لذت بخشی زیبا هستند، آن ها را می توانید هنگام دویدن، خارج از محوطه جریمه، یا هنگامی که در محاصره بازیکنان حریف هستید ارسال کنید. این ویژگی باعث افزایش شور و هیجان بازی، و در نتیجه بالا رفتن سطح گیم پلی این شماره می شود. 

علاوه بر گام های بلندی که در زمینه کنترل توپ صورت گرفته، در سیستم دفاعی هم تغییرات قابل توجهی صورت گرفته است. دفاع های یک به یک مطلوب هستند. باید با ترکیبی از موقعیت یابی و زمان سنجی عمل کنید، تکل ها قوی تر از قبل هستند. ولی هنگام بازی در محوطه میانی میدان و در زمانی که توپ در حال نزدیک شدن به محوطه جریمه است، دفاع کردن کمی بد شکل می شود و بیش تر اوقات از سر تصادف صورت می گیرد. هوش مصنوعی گاهی اوقات دو بازیکن را به سمت بازیکن صاحب توپ می فرستد، ولی گاهی اوقات از پس یک قطع ارتباط ساده برنمی آید، حتی گاهی اوقات بازیکنان خودی بر سراه یکدیگر قرار می گیرند. اکثر اوقات یک تکل زمان بندی شده مناسب باعث می شد کنترل از روی بازیکن در حال تکل برداشته شده و بر روی یکی از هم تیمی هایی که در نزدیکی قرار دارد، تنظیم شود، این مساله نکته جالبی است چون بیش تر اوقات همان بازیکنی که تکل زده سریع تر از همه می تواند به توپ برسد. در مجموع باید گفت در این شماره هرچه قدر بخش هجومی بازی عالی و بی نقص است، بخش دفاعی هنوز جای کار دارد. 

ولی جدا از هسته اصلی گیم پلی بازی، باید گفت PES 2017 در حال تقلا کردن است. در دوران کنسول پلی استیشن ۲ و حتی قبل تر از آن، PES به حدی بازی خوبی بود که مساله نبود امتیاز اصلی تیم ها اصلا برای کسی مهم نبود (امسال PES مجموعه ای گسترده از امتیاز تیم های مختلف را به دست آورده است، بارسلونا، لیورپول و دورتموند تنها تیم هایی هستند که رسما معرفی شده اند). در سال های اخیر، فیفا نه تنها امتیاز کامل تیم ها را در انحصار خود گرفته است، بلکه حتی موفق شده بهترین گیم پلی را ارائه دهد. با وجود گام های بلندی که PES به تازگی برداشته است، تفاوت زیادی بین این دو بازی وجود ندارد، مسائلی همچون نام واقعی بازیکنان، زمین های بازی و بقیه موارد در بالاترین سطح خود قرار دارند. این چنین ویژگی در دنیای ما عجیب است، منظورم دوران مدیریت پرتنش رسانه ها، همکاری های تجاری، پوشش گسترده و تعاملات پیوسته رسانه های اجتماعی است. فوتبال در همه جا و همه وقت حضور دارد. وقتی چنین تعاملات شدیدی میان ورزش و مصرف کننده وجود دارد، یک اشتباه کوچک مساوی با مرگ است. PES به دلیل همین اشتباهات کوچک فاصله زیادی تا رسیدن به فیفای دست نیافتنی دارد. 

نقد بازی PES 2017

نقد بازی PES 2017

خوب بهتر است به سراغ همچنان بهترین حالت این بازی یعنی مستر لیگ (Master League) برویم. این حالت آفلاین کلاسیک شبیه نوعی فرار از حمله همه جانبه از فوتبال مدرن است، نوعی گریز به سمت یک جهان موازی عاری از هرگونه امتیاز و لایسنسی. ولی تمرکز PES 2017 بر روی مستر لیگ نیست. در این شماره مانور اصلی بر روی “باشگاه من” (myclub) است، بخشی برای ساخت تیم مورد علاقه که از نظر اصول اساسی، همان مسترلیگ است با تراکنش هایی جزئی تر. 

تیم نهایی (Ultimate Team) بازی فیفا به محبوبیتی فوق العاده و سودآوری بسیار زیادی دست یافته است. این بخش دارای فصل های طولانی است که به بازی مرتبط هستند، دارای پوششی گسترده از جانب یوتیوب است و دنیای واقعی فوتبال را با فوتبال مجازی فیفا پیوند زده است. کونامی به وضوح احساس می کند باید در این فضاها فعالیت بیش تری داشته باشد، حال هدف آن چه درآمدزایی از طریق تراکنش های ریز با شرکت های دیگر باشد و یا صرفا به خاطر این که معتقد است چنین ویژگی باید در بازی وجود داشته باشد. ولی مساله نبود امتیازات درست و حسابی باعث شده بخش “باشگاه من” فروش چندانی نداشته باشد. حتی با وجود بهبودهایی که سال گذشته صورت گرفت (وجود یک بخش معرفی جامع و منوهای بهتر) نوعی خلاء در این بخش وجود دارد که باعث می شود آن را جزو بخش های اصلی بازی ندانیم. 

PES هم چنان به حضور گاه و بیگاه خود در بخش آنلاین ادامه می دهد. هدف اصلی “باشگاه من” این است که بتوانید تیمی درخشان از ستارگان بازی ساخته و با آن ها به مصاف رقبای آنلاین بروید، حال چه به صورت تک بازی و یا در قالب لیگ های کوچک (از این نظر کمی یا شاید تا حد زیادی شبیه فیفا است). ولی این بخش از نظر ارتباط آنلاین با مشکلات جدی مواجه است. زمان منتظر ماندن برای رقبا طولانی است. در اکثر بازی هایی که انجام دادم، بین زمانی که من دکمه ای را فشار می دادم با زمان واکنش بازیکنانم، حدود نیم ثانیه تاخیر وجود داشت، این مشکل مخصوصا هنگامی مشغول کار تیمی با بازیکنان دیگر یا در حال زمان بندی هستید، کار را مشکل می کند. لگ های زیادی وجود داشت، ارتباط خوب به سختی صورت می گرفت و چندین بار کلا ارتباطم با سرور قطع شد. 

به طور کلی می توان گفت PES 2017 شبیه این است که مجموعه ای از بازیکنان با استعداد بر روی یک زمین بد و ناهموار مشغول بازی باشند. اگر بازی فوتبالی که می خواهید انجام دهید باید مکملی برای عشقتان به فوتبال واقعی باشد، یا علاقه زیادی به رقابت با رقبای آنلاین دارید، PES 2017 شاید گزینه ایده آلی برای شما نباشد. اگر زیاد در قید بازی آنلاین نیستید و یا یک ساعت سروکله زدن با یک لیگ برای این که وجهه ای رسمی به خود بگیرد برای تان اهمیتی ندارد، PES گزینه مناسب تری برای شماست. 

ناتان دایتم

منبع: گیم اسپات

4
دیدگاهی بنویسید.

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
کاظم
مهمان
کاظم

سلام،،،یه سوال داشتم خدمتتون،یکی از گزینه های پر طرفدار پی اس گزینهcomminuty بوده متاسفانه کویا از نسخه ۲۰۱۲ به بعد این گزینه حذف شد،گزینه ای که باهاش من و دوستام دور هم جمع میشدیم و لیگ میزدیم ،میخواستم ببینم این گزینه در نسخه های جدید افزوده نشده و یا نخواهد شد ویا فیفا این گزینه رو داره یا نه

میلاد
مهمان
میلاد

خدا قوت …
مطالب بسیار خواندنی و جامعی هستن
ارزوی توفیق روزافزون رابرای شما دارم