جنون سرعت تقاص – Need for Speed Payback

سازنده: گوست گیمز

ناشر: الکترونیک آرتس

سکو: مایکروسافت ویندوز، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان

سال: ۲۰۱۷

نقد بازی Need for Speed Payback

نقد بازی Need for Speed Payback

جنون سرعت تقاص با به کارگیری داستانی که حول سرقت با ماشین و رفیق بازی و جوانمردی می گردد،  به شکل ناامیدانه ای تلاش می کند شبیه مجموعه فیلم های سریع و خشن باشد. چرا که این مجموعه فیلم به لطف همین فرمول ساده و تکراری موفق شده وین دیزل و دوستانش را برای سال ها در صدر جدول های فروش قرار دهد. درست مانند سریع و خشن، این قسمت از جنون سرعت هم تلاش می کند به همان اندازه بزرگ، خارق العاده، غیرواقعی و پر زرق و برق باشد. 

ولی واقعیت امر این است که تلاش جنون سرعت برای روایت یک داستان جنایی ماشینی متقاعد کننده با شکست مواجه می شود. داستان در یک شهر کازینویی شبیه لاس وگاس به نام فورچن سیتی روایت می شود. به همین دلیل طبیعی است که آدم بدهای داستان باشگاه دارند، اهل قمار هستند و در صحبت های خود از اصطلات مخصوص قمار استفاده می کنند. قهرمان اصلی داستان که شباهت زیادی به پل واکر فقید دارد، جوانی به نام تایلر است. یک جوان خوش قیافه که نمی تواند هم رنگ جماعت شود. داستان تقریبا پرت و پلای بازی درباره یک فناوری مخفی است که در یک ماشین کوینیگسگ رجرا تعبیه شده و به کلیشه ای ترین شکل ممکن، یک ضدقهرمان کچل جلیقه پوش می خواهد این ماشین با ارزش را از طریق هواپیما به جای دیگری منتقل کند و در این میان همان طور که انتظار می رود، به تایلر هم خیانت می شود و او می خواهد انتقام بگیرد. به نظر می رسد داستان را به دم دستی ترین شکل ممکن نوشته اند. 

ولی این ها مهم نیست. اگر داستان را نادیده بگیریم، تقاص بهترین جنون سرعت چند سال اخیر است. تقاص به بهترین شکل ممکن موفق می شود تمام ویژگی های مثبت جنون سرعت هایی که از جنون سرعت: مسابقات زیرزمینی تا به حال ساخته شده اند را کنار هم جمع کند. مسابقات درگ مسابقات زیرزمینی که سال ۲۰۰۳ عرضه شد، تعقیب و گریز با پلیس و نابود کردن ماشین های دیگر که در تعقیب داغ (۲۰۱۰) دیدیم و سفارشی سازی های گسترده جنون سرعت ۲۰۱۵، همه در این نسخه وجود دارند. راستش را بخواهید بازی از این نظر به حدی غافلگیر کننده بود که بالاخره بعد از سال ها احساس آشنای تجربه یک جنون سرعت واقعی به سراغمان آمد. 

بر خلاف قبل، این بار جهانی خلق شده که ارزش گشت و گذار را دارد. نقشه قسمت قبلی جنون سرعت بیش تر اوقات مجموعه ای بی قواره از خیابان های تیره و تار و کوچک بود که تنها ظرف چند ساعت می شد تک تک بخش های آن را زیر و رو کرد. 

در تقاص، تمام مسابقات در فورچن سیتی خلاصه نمی شود. بعضی مسابقات در بزرگراه های بیابانی گرم و سوزان، جاده های کوهستانی گیج کننده که مخصوص مسابقات دریفت هستند و حتی مسیرهای بدون جاده ای سپری می شوند که در آن ها شما باید از میان خاک و خل و چمنزارها راه خود را باز کنید. صرف نظر از این مسابقات ساختار بندی شده، این جهان بزرگ و متنوع پر از چالش های کوچکی همچون اسپید ترپ، مسابقات دریفت و مسابقه با ماشین های کلاسیکی است که باید به سبک بازی فورزا افق آن ها را پیدا کنید و مسابقه بدهید. 

تقاص با تمام عناوین قبلی این سری فرق دارد. به عنوان مثال، عادت کردن به گیم پلی آرکید تازه آن شاید کمی شما را اذیت کند. خود مسابقات هم شاید آن قدر هیجان انگیز نباشند، ولی باز هم می توانند شما را سرگرم کنند. همچون جهان آزاد و گسترده آن، برای تیون کردن و شخصی سازی ماشین ها هم امکانات گسترده ای در اختیار شماست. شاید تنها بخش ضعیف بازی، همان بخش داستانی باشد. 

تقاص بدون تردید یک بازگشت قدرتمندانه از جانب سری جنون سرعت است. آن هم بعد از یک نسخه بازسازی که سال ۲۰۱۵ عرضه شد و علی رغم چند ایده جالب، آن چنان که باید عطش ماشین سواری هواداران را ارضا نمی کرد. در بین تمام جون سرعت هایی که این پانزده سال ساخته شده اند بگردید و عنوان مورد علاقه خود را انتخاب کنید، مطمئن باشید مشخصه هایی از آن را در تقاص می توانید پیدا کنید. به نظر من از الان باید منتظر موج تازه بازی های جنون سرعت باشیم. من که بی صبرانه منتظر قسمت بعدی هستم. 

مایک چنل

منبع: Top Gear

***

پیش نمایش بازی جنون سرعت تقاص:

دیدگاهی بنویسید.

avatar