متال گیر بقا – Metal Gear Survive

سازنده: کونامی – Konami

سکو: ویندوز، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان

سال: ۲۰۱۸

نقد بازی Metal Gear Survive

نقد بازی Metal Gear Survive

متال گیر بقا در واقع یک بازی متال گیر نیست. ممکن است نام این مجموعه و ظرافت هایی مشابه به آن را داشته باشد اما به جز تلاشی که در استفاده از عنوان این مجموعه شده و جنبه ها و ویژگی های که برای جلب نظر مردم به آن اضافه شده، دیگر هیچ ارتباط روشنی با این مجموعه بازی ندارد. برخلاف ژانر اکشن مخفی کاری که قبلا به خوبی در این بازی ها جای گرفته بود، اکنون با تجربه ای متفاوت از بقا طرف هستیم، به صورتی که هدف اصلی شما در این بازی، زنده ماندن و تلاش برای نجات دوستانتان است.

بازی خط داستانی افتضاح، سطحی و ضعیفی دارد که بخش های بازی را به هم پیوند می زند. تمرکز روی کرم چاله ها، سفرهای میان جهانی و عفونت آن قدر محسوس می شود که توجه شما هم به سمت آن جلب می شود. با وجود این شرایط تلاش برای سر پا ماندن خود یک مساله جداگانه می شود. از این منظر، بقا تا حد زیادی می تواند بخشی از خانواده این مجموعه بازی ها به حساب آید.

بدون شک کانون توجه اصلی در بازی روی این است که شما در واقع چه کار می کنید. در آغاز بازی تا حدی با مشکل مواجه می شوید، بازی آن قدر پر از مکانیک و سیستم های مختلف است که به عنوان مبتدی، بازی کردن و ادامه دادن تا حد زیادی برایتان مشکل خواهد بود. شما حیوانات را شکار می کنید و افراد سرگردانی را می کشید که دشمن اصلی تان در این بازی هستند. با این حال رخدادها به شکلی تعمدی آرام، آهسته و درهم پیچیده به نظر می رسند که تا حدی باعث کسالت بار بودن بازی می شود.

انگار فضا و زمینه آخرین نسخه متال گیر برای کونامی اهمیت بالایی داشته است و فضا به گونه ای رعب آور طراحی شده است. در محیط بازی نشانی از هیچ چیزی نیست که رنگ و نوری روشن با خود داشته باشد و در فضا و جهانی تیره و تاریک قرار دارید. با اینکه می توانید در فضایی وسیع و جهانی آزاد به گشت و گذار بپردازید، اما همه چیز حسی از بسته بودن و تنگناهراسی را القا می کند. البته این نکته می تواند مثبت باشد از جهاتی باعث شود بیشتر جذب بازی شوید و به ادامه مسیرتان بپردازید. مشکل ان است که خیلی سریع به جایی می رسید که بازی دچار تکرار می شود و شما باید دوباره و دوباره کار مشابهی را انجام دهید، با حمله گروهی از زامبی های احمق رو به رو شوید و در کل روند کشتار مشابهی را طی کنید.

همچون بسیاری از دیگر بازی های ژانر بقا، این بازی هم از شما می خواهد وارد ساختمان هایی شوید، منابع و مواد لازم را به دست آورید و به این صورت پناهگاهی برای خود بسازید. سیستم ویرایش و ارتقا سلاح خوب کار شده است و قدرت بیشتری را به بازیکن ارائه می دهد اما از نظر حرکات گاهی می تواند باعث ضعف در بازیتان شود اگر با شیوه استفاده از آن ها خوب آشنا نشده باشید.

شاید انتظار داشته باشید کارهای مخفی کاری در بازی اهمیت بالایی داشته باشند، واقعیت این است که شما می بایست شکارهایتان را متنوع کنید. یک تلاش و عملیات مخفیانه می تواند نتایج سودمندی داشته باشد، اما می تواند دشمن زیادی را هم روی سرتان سرازیر کند. لازم است پناهگاه های بیشتری هم بسازید تا به زنده ماندنتان کمک کند. این مسائل با اینکه تنش قابل توجهی در بازی ایجاد می کنند اما در کل شاید چندان برایتان جذاب هم نباشند.

می توانید شخصیت بازی تان را ارتقا دهید تا هماهنگی بهتری با محیط پیدا کند، که این هم به ویژگی وجود مساله تکرار در این نسخه از بازی برمی گردد. وقتی که شما تمامی گزینه ها را برای روز بعدی تیک زده اید، باز هم به منو باز می گردید تا سطح بازی را بالا ببرید و دوباره در بازی پیش بروید، امری که می تواند دلسرد کننده باشد.

می توانید آنلاین شوید و با سه نفر دیگر همبازی شوید که طبیعتا باعث افزایش جذابیت بازی می شود. در این نسخه مساله و روند اصلی بازی، مبارزه با موجی از دشمنان است که به صورت گروهی به شما حمله می کنند و هر مبارزه از مبارزه قبلی تا حد زیادی مشکل تر می شود. خوب مبارزه کنید، تشویق می شوید، بد مبارزه کنیدبازنده خواهید بود و رها می شوید.

در کل بقا روند سختی در پیش دارد، اما در طول بازی نشانه هایی از قوت هم در آن می بینید که بستگی به این دارد شما از چه زاویه ای به آن نگاه می کنید. شما نمی توانید مطمئن باشید که چه چیزی پیش رویتان است، و اینکه اطراف هر مانعی می توانید مسیری پیدا کنید تا از مرگ رهایی یابید مساله رضایت بخشی است. بدون مرگ رضایت بخش است. این که کونامی این بازی را تا این حد متفاوت ساخته است قابل تقدیر است اما مساله این است که این بازی را متال گیر نامیده اند.

بقا چیزی پوشش می دهد که ژانر بقا با خود دارد، اگر دنبال بازی چنین ژانری و داشتن شباهت با مجموعه متال گیر باشید، از این نسخه خوشتان خواهد آمد. یادتان باشد که می بایست همیشه آنلاین باشید و حتی ساختن یک شناسه جدید اگر نخواهید شناسه اصلی تان را حذف کنید، برایتان هزینه خواهد داشت. همین نشان می دهد بخش های دیگر بازی چقدر می توانند مشکل ساز باشند. تقریبا همه چیز در این بازی به نفع سازنده تا حدی خشک کار شده است.

متال گیر بقا حرکت و اتفاقی شجاعانه برای کونامی است و بازی ژانر بقای قابل توجهی ازائه می دهد. تنها مساله ای که می ماند این است که چندان بازی مفرحی نیست. اگر با این جنبه از بازی مشکلی ندارید آن را امتحان کنید، دیگر بازیکنان که این مساله برایشان مهم باشد احتمالا آن را کنار بگذارند.

سیمون میلر

منبع: Trusted Reviews

***

پیش نمایش بازی متال گیر بقا:

دیدگاهی بنویسید.

avatar