فورزا موتور اسپرت ۷ – Forza Motorsport 7

سازنده: Turn 10 Studios

ناشر: Microsoft Studios

سکو: ایکس باکس وان، مایکروسافت ویندوز

نقد بازی Forza Motorsport 7

نقد بازی Forza Motorsport 7

همچون لاستیک عقب یک ماشین که حین حرکت صدا می دهد و تاب می خورد، فورزا موتور اسپرت هم در چند قسمت قبلی خود تا حدی لنگ می زد. البته بخش شبیه سازی رانندگی مشکلی نداشت، ولی نمی شد آن ها را یک بازی مسابقه ای بی نقص در نظر گرفت. موتور اسپرت ۵ که یک ناامیدی کامل بود. موتور اسپورت ۶ با یک رانندگی فوق العاده تا حدی مشکلات قبلی را اصلاح کرد. ولی باز هم موارد اضافه زیادی در بازی وجود داشت که به شکل درستی تعریف نشده بودند. تا حدی می توان گفت فورزا افق، فرزند خلف جسور و دنیای آزاد این سری بسیار تحسین برانگیز تر و موفق آمیزتر عمل کرده است. 

سازندگان بازی در مصاحبه ای گفته بودند که بازی های مختلف فورزا همیشه در ساخت قسمت های بعدی مورد استفاده قرار می گیرند. در فورزا موتور اسپرت ۷ این مساله به وضوح دیده می شود. موتور اسپورت ۷ یک بازی مسابقه ای عالی، جسورانه و رها است که به همان سرعتی که ماشین هایش در جاده ها عبور می کنند، بازیکن را وارد دنیایی از تنوع و چالش می کند. بازی چندان از سبک شبیه سازی فوق العاده اما آسان خود فاصله نگرفته است. از نظر سبک، موتور اسپورت ۷ را می توان بهترین عنوان این سری در نظر گرفت.

ابتدا باید مهم ترین بخش بازی را بررسی کنیم: رانندگی. فورزا ۷ از نظر صدا، تصویر و واکنش بی نظیر است. ماشین ها به طرز سرسام آوری پر سروصدا هستند. وقتی پا را بر روی گاز فشار می دهید یا برعکس سرعت را کم می کنید، سروصدای موتور و تایرها به شکلی متفاوت و دقیق به گوش می رسد. 

در تجربه این بازی، چشم ها و گوش های شما نقش مهمی ایفا می کنند. وقتی که از آفتاب سوزان دوبی فرار می کنید و وارد یک تونل می شوید، پژواک صدای موتور ماشین در سراسر تونل می پیچد. یا وقتی در پراگ از میان مجسمه های پرصلابت چارلز بریج عبور می کنید، ممکن است یک لحظه ماشین وارد یک چاله شود و قطرات آب بر روی دوربین بریزد. 

نکته مهم این است که شما این ویژگی ها را با انگشتان خود حس می کنید. البته طرفداران در این بازی بیش تر به دنبال لاستیک سوزاندن هستند. ولی بعید می دانم هیچ بازی به اندازه فورزا ۷ موفق شده باشد که به این خوبی خود را با دسته های ایکس باکس وان سازگار کند. لرزشی که در دسته ایجاد می شود دقیقا متناسب با چاله یا دست اندازی است که از آن عبور می کنید. تک تک ماشین ها، چه یک پورشه اسپایدر باشد که با سرعت مشغول حرکت است یا یک کامیون غول پیکر که در جاده می غرد، رانندگی آن ها درست به همان اندازه که فکر می کنید واقع گرایانه هستند. 

یکی از ویژگی های این سری این است که کاملا به قسمت دوم وابسته است. به نظر می رسد استودیو سازنده بازی همان تجربه رانندگی که در قسمت دوم دیدیم را دوباره در اختیار ما قرار می دهد. مسلما بازی از نظر میزان واقع گرایی فوق العاده است، مخصوصا اگر دستیار هوش مصنوعی را غیرفعال کنید و خودتان هدایت ماشین را بر عهده بگیرید. در این حالت تحربه بازی بسیار هیجان انگیز می شود. البته اگر دنبال یک بازی شبیه ساز رانندگی ۱۰۰ درصد هستید، بهتر است به سراغ عناوینی همچون پروجکت کارزبروید. فورزا یک شبیه شاز کامل نیست و به دنبال جذب مخاطبان جریان اصلی است. به همین دلیل ویژگی های همچون هوش مصنوعی را هم می توان مورد استفاده قرار داد و هم کنار گذاشت. اگر در طول بازی از چند ترفند نه چندان واقع گرایانه به نفع خود استفاده کنید کسی یقه شما را نمی گیرد، ولی مسلما بهتر است این کار را نکنید. فورزا را نمی توان یک بازی آرکید در نظر گرفت، ولی تا حدی می توانید سبک مورد علاقه خود برای رانندگی را انتخاب کنید. 

همین مساله باعث شده که بخش تک نفره فورزا ۷ با چنین تغییرات مثبتی همراه شود. در تک نفره های قبلی باید از پایین شروع می کردید، خود را بالا می کشیدید و با جمع آوری پول و امتیاز بیش تر، به ماشین های بهتری دست پیدا می کردید. این بار فورزا محافظه کاری را کنار گذاشته و همان ابتدا یک سوپرماشین به شما می دهد. بعد از چند مرحله، قابلیت های مهم بازی مثل مسابقات کامیون سواری، جیمکانا و حتی لیموزین در اختیار شما قرار می گیرد. 

البته شما هم چنان باید به یک سری اهداف مشخص برسید. هم چنان می توانید گاراژ خود را پر از ماشین های مدرن و کلاسیک کنید. از طریق تراز «مجموعه» یا کالکشن، می توانید در شش مسابقه قهرمانی بخش تک نفره پیشروی کنید. هر بار که یک ماشین جدید می خرید، این تراز بیش تر می شود. جمع کردن ماشین های مختلف یکی از بخش های اعتیاد آور هر بازی مسابقه ای است. ویژگی فورزا ۷ این است که میزان پیشرفت شما به همین بخش وابسته است. 

شاید خیلی ها تصور کنند که بخش تک نفره ساختار اصولی مشخصی ندارد. بیش تر شبیه مجموعه ای از مسابقات مختلف است که باید از سر بگذرانید. ولی این بخش لذت زیادی دارد و می تواند دارای لحظه های ماندگار زیادی باشد. بخش تک نفره در مقایسه با نمونه های مشابه در عناوین قبلی، این بار به شما آزادی بیش تری می دهد. اگر حوصله این بخش را ندارید، می توانید وارد چالش های «رقیب» شوید. در این حالت بازی شما را وارد یک ماشین معین در یک مسیر معین می کند و از شما می خواهد که رکورد رقبای خود را بشکنید. 

در فورزا موتور اسپرت ۷ با استفاده از یک سری کارت های محدود، می توانید با اعمال تغییرات یا اضافه کردن اهداف تازه، تجربه بیش تری کسب کنید. مثلا با استفاده از این کارت ها برای خود تعیین می کنید که از یک تعداد ماشین مشخص عبور کنید، یا در یک مسابقه معین نفر اول شوید. این کارت ها جذاب هستند و مسابقات را چالش برانگیزتر می کنند. یکی از ویژگی های منفی فورزا ۷ این است که از نظر میزان پاداش هایی که از این کارت ها دریافت می شود، فرقی بین بازیکنانی که گزینه دستیار راننده را خاموش می کنند با بقیه وجود ندارد. 

در مجموع می توان گفت فورزا موتور اسپرت ۷ یک بازی مسابقه ای هیجان انگیز و بسیار تروتمیز است. این بازی شاید آن عمق و غنای رقبای خود را نداشته باشد، ولی به عنوان یک شبیه ساز آسان تر و هیجان انگیزتر، احساس خوبی به مخاطب می دهد. 

تام هاگینز

منبع: Telegraph

***

مشاهده پیش نمایش بازی فورزا موتور اسپرت ۷:

دیدگاهی بنویسید.

avatar