FIFA 2017

سازنده: EA Canada

ناشر: EA Sports

ژانر: ورزشی

سال انتشار: ۲۰۱۶

نقد بازی FIFA 2017

نقد بازی FIFA 2017

فصل جدید فوتبال در راه است، و همراه با آن شاهد نشانه های فرارسیدن پاییز هستیم، و در فصل برگ ریزان و کم کم رسیدن هوای سرد و باران های پاییزی، بازی های ویدیوئی فوتبال و جام گذاشتن در گروه دوستان و آشنایان رونق خاصی به خود می گیرد.
فیفا ۱۷با اوج تغییرات همراه است. همان گونه که انتظار می رفت،با یک طراحی غنی و قوی روبرو می شویم. با توجه به دست آورد های تجاری آن همه چیز پرمحتوا و نتیجه بخش بوده است. تمامی نقل و انتقالات تابستان گذشته به تیم ها اعمال شده، داده های اطلاعاتی، با قابلیت ها و توانایی های شناخته شده بازیکنان، پرمحتوا و کامل شده اند. منوهای بازی مثل همیشه دارای رابطی کاربری ساده و روان هستند. جزئیات بسیار دقیق کار شده است و حتی مدل موی سر پی‌یر امریک اوبامیانگ هم به همان صورت واقعی خود طراحی شده است. بازی همانند نسخه های قبلی لذت بخش و دلچسب است به طوری که می توانید ساعت ها وقت خود را پای آن بگذارید.
ابتدا با بررسی نقاط مثبت بازی شروع میکنیم که تعدادشان هم کم نیست. کنترل های پایه از نسخه های گذشته منتقل شده است بنابراین در استفاده از دکمه ها مشکلی نخواهید داشت اگر قبلا فیفا بازی کرده باشید. بخش تمرین هم قرار داده شده است، همراه با پیشنهادات و راهنمایی هایی همچون چگونگی انجام حرکات خاص یا تکل که کمی گیج کننده به نظر می رسد، و ممکن است درحین بازی بخواهید برای نمایش یک بازی حرفه ای به کار بگیرید. به راحتی نوع بازی مورد نظر خود را می توانید انتخاب کنید،حالت بازیکن، مربی گری،تیم کامل،بازی دوستان و …
موتور بازی جدید فراست بایت، فیفا را از نسخه های قبلی اش متمایز ساخته است و تجربه ای بسیار واقعی و شاید بتوان گفت بهترین شبیه سازی تصویری را به بازی بخشیده است. ازچین و چروک تی شرت ها گرفته تا اثر باد روی چمن، و حالت های روی چهره بازیکنان، همه و همه از طریق واقع گرایی بصری به خوبی پرداخت شده اند. تمامی بازیکن ها شبیه نمونه های واقعی شان هستند. تمامی بخش های جانبی نیز به روزرسانی شده اند، و آخرین و زیباترین تیشرت، شرت، کفش و توپ‌ها قرار داده شده است.
برای ضربه های آزاد، کرنر، پنالتی ها تنظیماتی قرار داده شده است که شاید عادت کردن به آن ها کمی زمان ببرد اما واقع گرایی خاصی به بازی بخشیده است. در این نسخه از فیفا، تیمها، لیگ ها، و مجوزهای بیشتری برای بازی داریم، تجربه ای غنی تر و حالتی حرفه ای تر از فوتبال زنان ارائه شده است.
با این همه توجه و تمرکز روی دقیق و واقعی بودن تصاویر، به نظر می رسد نسبت به اساس گیم پلی بازی کمی غفلت شده باشد. بعد از مدت زمانی بازی کردن و صرف وقت برای گذراندن فصلی از مسابقات، به هنگام دیدن بازی های تلویزیون اعصابتان خرد می شود وقتی می بینید تیمتان یک بازی واقعی و طبیعی را ارائه می دهد. این که واقعیت مجازی بازی بهانه ای باشد برای فقدان تعدادی از ویژگی های مهم باشگاه های واقعی؛ چندان نکته جالبی نیست.
به نظر بهبود سرعت مهارت در بازی زیاد از حد بالا رفته باشد، پاسکاری های سریع در میان زمین و توانایی بالای بازیکنان در حفظ توپ، باعث شده است بازی بیشتر به حالتی از حملات سریع یک جانبه شبیه باشد تا رقابت روی مالکیت توپ و داشتن کنترل روی بازی. تیکی‌تاکا در فیفا ۱۷ جایی ندارد. در پاسکاری های دو نفره،تغییرات مختلفی به سیستم پاسکاری اعمال شده است، مهم نیست چقدر دقت کنید چون معمولا در پاس هایتان، توپ به جایی می رود که نباید برود.
گیمرهای حرفه ای با وجود امکانات آشنای بازی و مسلط شدن سریع در استفاده از دکمه های ترکیبی برای انجام حرکات تکنیکی،شاید این خطای حرکت توپ برایشان جذابیت هم داشته باشد،اما مساله این است که بازی هایی گروهی که عمومیت خاصی بین افراد مختلف دارند می بایست توجه به لذت بردن و جذابیت داشتن برای گیمرهای مبتدی را نیز مد نظر داشته باشند.
بخش دیگری که باید مورد بررسی و ویرایش قرار گیرد، هوش مصنوعی بازی است، وقتی که کامپیوتر هم تیمی هایتان را کنترل می کند،حتی اگر با تیم بروسیا دورتموند یا بورتون البیون بازی کنید،یاران شما یا در زمان نامناسب یا همزمان همه باهم حرکت می کنند، بنابراین وقتی که به نظر موقعیت برای پاس عمقی مناسب می آید،می بینید که کسی برای همراهی نیست و تصمیمتان بی نتیجه می ماند. هم تیمی های (با هوش مصنوعی) شما معمولا فضای یکسانی را روی زمین اشغال می کنند بدون توجه به اینکه شما چقدر باید بدوید یا چگونه می بایست به آنها پاس بدهید. حتی ماتین اسکرتل هم نمی توانست در یک بازی نامرتب و بی نظم پیش برود و بتنهایی خود را به آن سوی زمین برساند.

سرعت، در ابتدا جذاب به نظر می‌آید اما خیلی زود به تنها راه پیش بردن بازی تبدیل می شود. بدون درک گذشت نسبتی حقیقی از زمان، چگونگی صرف انرژی بازیکنان، با امکان بلند شدن سریع و راحت توپ، و گرفتن کلید سرعت،به راحتی می توانید موقعیت لازم برای سه، چهار گل را بدست اورید. البته، با جنبه ی منفی این افزایش سرعت هم روبرو می شوید، وقتی که توپ زیر پای حریف است، تکل رفتن و یا حتی رفتن روی پای حریف برای گرفتن توپ بدون اینکه مرتکب خطایی سنگین شوید، بیشتر از هر زمانی مشکل شده است.

شاید مهم ترین بخش بازی که سازندگان بازی روی آن مانور زیادی می دادند، بخش سفر یا Journey باشد. شخصا بسیار شیفته این بخش شدم. در سفر، شما از بازیکن گمنام آکادمی فوتبال در همان سنین کودکی در اتاق شخصی در منزل مادرتان تا حد بستن قرارداد در لیگ برتر انگلیس پیشرفت می کنید. موانعی بر سر راهتان قرار می گیرد. ولی در نهایت به آرزوی خود یعنی بازی در بالاترین سطح فوتبال می رسید، همراه با پنت هاوس که مشرف به نمایی از بالای شهر است. 

در مقایسه با حالت حرفه ای (career mode) پیشین، سفر تازگی بیش تری دارد (البته بنا به دلایلی هنوز بخش هایی از حالت قبلی در بازی وجود دارد). در این بخش با فراز و نشیب های حرفه ای دنیای فوتبال مواجه می شوید. همراه شدن با این شخصیت خیالی به حدی جذاب است که حس می کنید دارید مسیر زندگی خودتان را هدایت می کنید. 

ولی سفر خالی از ایراد نیست. مسیری که طی می کنید تقریبا قابل پیش بینی است و انتخاباتی که در بازی برعهده می گیرید، سرهم بندی شده به نظر می رسند. برای این که هم چون یک نوجوان ۱۷ ساله واقعی رفتار کنید مقداری عناصر نقش آفرینی جزئی به بازی اضافه شده است. تصمیماتی که در این مقطع اتخاذ می کنید آسیب زیادی به مسیر حرفه ای شما نمی زنند. مسیر تقریبا مشخص است. مصاحبه بعد از اولین “مرد بازی شدن” هیجان خاصی دارد، 

در بخش سفر در صورتی که بتوانید دو سه فصل دوام بیاورید، بعد از هشت جلسه تمرین کامل، تعدادی صحنه های داستانی، حتی اگر در مقابل لیورپول هم چند گل به ثمر رسانده باشید در نهایت به یکی از تیم های دسته دو به صورت قرضی وارد می شوید. به زحمت توانستم تا پایان فصل نقل و انتقالات ژانویه ادامه بدهم. شاید این بخش برای شما جدابیت هایی داشته باشد. ولی شخصا نتوانستم با مسیر داستانی که همیشه همراه با موفقیت است و بالا پایین خاصی ندارد، کنار بیایم. 

با گذشت بیش از دو دهه تجربه در ساخت سری بازی های فیفا، طبیعی است که بتوان نوآوری های در زمینه گرافیک و تصویر را با میزان و قدرت گیم پلی آن مقایسه کرد. با وجود همه این مسائل، با زمان زیادی که  تا منتشر شدن فیفا ۲۰۱۸ صرف این شماره می شود، جزئیات بازی بیشتر به چشم خواهد آمد.

جیمز تیلر

منبع: ESPNFC

دیدگاهی بنویسید.

avatar