فار کرای ۵ – Far Cry 5

سازندگان: یوبیسافت مونترآل، یوبیسافت تورنتو – Ubisoft Montreal, Ubisoft Toronto

سکو: ویندوز، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان

سال: ۲۰۱۸

نقد بازی Far Cry 5

نقد بازی Far Cry 5

تمامی نسخه های فار کرای با یک فرار شروع می شوند و  فار کرای ۵ هم از این نظر با دیگر نسخه های قبلی اش متفاوت نیست. این جا این احساس وجود دارد که تنها دپیوتی قهرمان داستان نیست که از دست دیوانه های فرقه  عدن گیتس فرار می کند بلکه خود بازی هم در تلاش است از محدودیت هایش فرار کند. فار کرای ۵ هم از تخیل مربوط به نسخه های قبلی فار کرای و هم تخیل همراه با وحشت یوبی گیم و این نظریه که تمامی بازی های یوبی گیم شبیه به هم هستند فرار می کند.

این نظریه ای بود که حامیان زیادی پیدا کرد پس از این که یوبیسافت موجی از بازی های جهان آزاد تقریبا مشابه به هم را منتشر کرد که همگی روندی خسته کننده و مشابه را پیش می گرفتند: بالا رفتن از برج ها، عبور از سرزمین های مختلف و تکرار روندهای بازی.

به نظر می رسد که یوبیسافت این انتقادها را به دل گرفته باشد. ابتدا باعث ایجاد تغییراتی اساسی در کیش یک آدم کش ریشه ها شد، که سال ها تازه ترین بازی در مجموعه خودش بود و اکنون هم فار کرای ۵ را وارد مسیری از تغییرات جدیدی کرده است و تا حد زیادی هم توانسته موفق عمل کند. فار کرای ۴ گاهی همچون بهبود و بازسازی نسل جدیدی از فار کرای ۳ به نظر می رسید ولی این بار فار کرای ۵ حسی متمایز به خود گرفته است.

تغییراتی در محیط بازی انجام شده است. بازی های قبلی در مناطق عجیب آفریقایی، جنوب شرق آسیا و چشم اندازهای هیمالیا به گشت و گذار می پرداخت اما در این نسخه جدید سفری در مناطق روستایی شمال شرقی آمریکا و مناطق مرکزی مبارزان غیرنظامی و منطقه ی کمربند انجیلی را در پیش گرفته است. شما هنوز هم به تعداد مختلفی از آدم کش ها شلیک می کنید، اما این بار آن ها دیوانه هایی از فرقه هایی در ارتباط با روز رستاخیز مربوط به مذهبی عجیب و ساختگی شبه مسیحی هستند که توسط چهار هم نیای کاریزماتیک رهبری می شود.

ویژگی های کلیدی اینجا طبیعی بودن و جذابیت بالای بازی است. نقشه کوچک و تمامی آیکن ها برداشته شده اند، گرچه شما هنوز می توانید نشانه گر ها را روی قطب نما در قسمت بالای صفحه قرار دهید. شما سر راهتان با ماموریت ها و فعالیت هایی رو به رو می شوید  و یا اینکه با شخصیتی ملاقات می کنید و او شما را به موقعیت مورد نظری می فرستد، دیگر کار شما فقط بالارفتن و رسیدن به منطقه ای مرتفع تر نیست. مقایسه هایی که باافسانه زلدا: نفس وحش شده است، کمی افراطی هستند. فار کرای ۵ آن قدر هم از مسیر این مجموعه منحرف نشده است. اما مساله ای قابل توجه این است که شما بیشتر از سرکنجکاوی در این بازی پیش می روید نه به خاطر صرفا لیستی از کارهایی که برای انجام دادن در اختیارتان قرار گرفته باشد.

در ساختاری بازی هم تغییراتی دیده می شود. در دو نسخه قبلی فار کرای مبارزاتی موش و گربه ای در برابر نیروهای یک ضد قهرمان را داشتیم، اما فار کرای ۵ سه جنایت کار را در مقابل ما قرار می دهد، جان، فایت و جاکوب سید، که در سه منطقه از هوپ کانتی پخش شده اند و چهارمی هم جوزف است که به شکلی تدریجی وارد بازی می شود.

جوزف سید ممکن است شخصیت شرور مرکزی بازی باشد، اما از سه خبر رسان او نباید غافل شد. آن ها تنها رئیس هایی نیستند که باید با آن ها مبارزه کنید، هر یک منطقه ای، رخدادها و نیروهایی را هدایت می کنند که شما با آن ها رو به رو خواهید شد. هر یک از مناطق آنان ویژگی ها، نشانه ها و دشمنان مشخص خودش را دارد، و مبارزه شما با هر یک از این خبر رسان ها از میان چندین بخش مهیج عبور می کند تا این که به رویارویی نهایی با دشمن می رسد. شما آزاد هستید که روی یکی از آن ها تمرکز کنید یا این که بین دو یا سه نمایش به طور مداوم رفت و آمد کنید. انتخاب با شما است. این حق انتخاب به فار کرای ۵ تنوعی می بخشد که این مجموعه بازی تا کنون نداشته است.

جدا از همه این ها مساله هیجان انگیزی که در این نسخه دیده می شود، تغییرات زیادی است که در انتقال فار کرای به ایلات مونتانا ایجاد شده است. اما یوبیسافت آن را آینه ای بدون ثبات و عجیب از آمریکای مدرن ساخته است، جایی که در آن مردم عامه به قهرمانانی تبدیل می شوند و دیوانگی در تمامی گوشه کنارهای آن به چشم می خورد. در کل فار کرای ۵ با تمامی اکشن هایش، بخش های خطرناکش و شخصیت های دیوانه وار و عجیبش توانسته حرفی برای گفتن داشته باشد، حتی با وجود آبهامی که در آن دیده می شود.

شاید گاهی بسیار مراقب است و با احتیاط شرورهای فرقه رستاخیزی اش را با آوردن افرادی شجاع و نیروهای غیرنظامی میهن پرست متعادل می کند، کسانی که با اینکه کمی دیوانه به نظر می آیند ولی همیشه صادق و رو راست هستند. اما شخصیت پردازی اش همیشه دقیق نیست. ترکیبی از ویژگی های مختلف در شخصیت ها دیده می شود که باعث می شود احساس کنید بازی بیشتر مربوط به ریسک کردن است تا ایجاد تخریب و نابودی ها. این بازی دارای جهانی واکنشگرا تر است تا جهان کایرت در فار کرای ۴، که در آن بخشی از پاداش شما برای از بین بردن سیدها و مقابله باعملیاتشان، این است که شهروندانی که همراهتان بوده اند را ببینید که بر می خیزند، مقاومت می کنند و زندگی معمولی شان را از سر می گیرند. فار کرای ۴ از نظر اخلاقی ابهام بیشتری داشت، اما فار کرای ۵ باعث می شود آن را همچون نیرویی برای خوبی ببینید.

گفتن ندارد که این نسخه یک بازی زیبا با جهانی آزاد و جزئیاتی جذاب و خیره کنند، همراه با محیط های شلوغ  وشخصیت های متنوعی است. این بازی محیطی فوق العاده برای گشت و گذار است. فار کرای ۵ را روی ایکس باکس وان ایکس بازی کنید و از چشم اندازهای کوهستانی خیره کننده آن، مناطق با پوشش گیاهی با شکوه و نورپردازی فضایی لذت ببرید که چشم اندازهایی دلربا را خلق کرده اند. و همچنین چند آتش سوزی چشم گیر وقتی که همه چیز به هم می ریزد و فضا متشنج می شود.

در این نسخه هم لحظات لذت بخشی از بازی با ماشین ها وجود دارد، جیپ ها و ماشین های قدرتی، ماشین های مسلح که پشت آن اسلحه نصب شده است، تراکتورهای مسلح شده و خیلی ماشین های دیگر. چند چالش مسابقه جذاب هم در بازی هست. فار کرای ۵ هنوز هم زمان هایی برای استفاده از چتر نجات، چتر بازی، دست به یقه شدن دارد، پس هلیکوپتر ها و برج های رادیویی اضافه نیستند و بدون استفاده نمی مانند.

طبق معیارهای استاندارد، این بازی یک بازی تیراندازی جهان آزاد عالی است که در میان مجموعه های برتر این سبک بازی ها بیشترین جذابیت و کشش را داراست. وقتی بازی به اوج خود می رسد که سیدها خودشان وارد نزاع می شوند. وقتی جوزف حضوری کاملا مبهم و تشنج زا در بازی ایجاد می کند، سه خبررسان او اکشن بازی را با تیراندازی هایی معمولی و حماقتی کامل پیش می برند. این جا است که فار کرای ۵ از مسیر ویرانگری  هایش دور می شود.

فار کرای ۵ خودش را از مسیر معمول بازی های یوبیسافت رها می کند، همراه با چند سیستم جداگانه و گاهی ساده و همراه با حسی از درگیری و جذابیت نسبت به تمامی نسخه هایی که در این سال ها منتشر شده اند. سیدها شرورهایی عالی در فار کرای ایجاد کرده اند، وقتی که نزدیک است بازی کسل کننده شود، جریان را تغییر می دهند. حسی آشنا و متشنج در مورد موقعیت مونتانا وجود دارد که به کل بازی زندگی می بخشد.

هنوز هم احساس می شود که فار کرای نیاز دارد چیزهایی را بهبود بخشد، تغییراتی نسبت به کارها و روندهایی تکراری و خسته کننده که صفحه نقشه را پر کرده اند، و اینکه نیاز است تنوع بیشتری به طراحی هسته ای ماموریت های بازی اعمال شود. این یک بازی تیراندازی فوق العاده و  نسخه ای عالی از فار کرای است که با کمی تغییرات و بهبود حتی می توانست از این هم بهتر باشد.

استوارت آندروز

منبع: Trusted Reviews

***

پیشنمایش بازی فار کرای ۵:

دیدگاهی بنویسید.

avatar