فرمول ۱ – F1 2018

سازنده  و ناشر: کدمسترز- Codemasters

سال: ۲۰۱۸

نقد بازی F1 2018

نقد بازی F1 2018

بازی‌های مسابقه‌ای همیشه جزو بازی مورد علاقه من بوده اند. همیشه به بازی های مسابقه‌ای آرکید بیشتر از نمونه های شبیه سازی تمایل بیشتری داشته ام. البته این طور نیست که از بازی های مسابقه ای شبیه سازی خوشم نیاید فقط در حد بازی‌های آرکید برایم جذابیت ندارند. با این حال فرمول یک ۲۰۱۸ هیجان جاده‌ای خاصی برایم دارد و به نظرم واقعی‌ترین بازی شبیه سازی مسابقه ای است که این روزها بازی کرده باشم و در کل جذابیت خاصی برایم ایجاد کرده است.

فرمول یک  ۲۰۱۸ تقریبا هر چیزی که در یک شبیه سازی مسابقه ای انتظار داشته باشید را با خود دارد. رانندگی در این بازی حس خیلی خوبی دارد، البته برای من کمی زمان برد تا به بازی با آن عادت کنم. من همیشه با دسته بازی می کنم و با این حال این اولین بازی بود که باعث شد از سطح بازی‌ام آنقدر احساس نا امیدی کنم، به این خاطر است که فرمول یک ۲۰۱۸ انتظارات بالایی از بازیکن دارد. مکانیک های بازی بسیار عالی شبیه سازی شده اند و فرمان‌های ورودی جهت دور زدن‌ها و کنترل پدال ها بسیار خوب و دقیق طراحی شده اند. من به این وسیله ها دسترسی نداشتم بنابراین چاره نبود جز اینکه با همان دسته ایکس باکس ام بازی کنم، اما بالاخره به آن عادت کردم. این بازی از لرزاننده دسته هم استفاده می‌کند و از این جنبه بازی بسیار خوشم آمد. من این مورد را در ویندوز ۱۰ تنها در بازی هایی همچون فورزا تجربه کرده ام.

رانندگی کنید انگار که ماشینی دزدیده اید

کل تجربه رانندگی در فرمول یک ۲۰۱۸ به شکلی است که واقعا احساس می کنید هنری در این بازی جریان دارد. نشستن پشت فرمان یک ماشین مسابقه ای پر قدرت همچون ماشین های مسابقه ای فرمول یک تجربه مهیج و بی نظیری به همراه دارد. اما همچون اسبی وحشی و سرکش شما را به زمین می زند اگر ندانید چگونه این قدرت را کنترل کنید. این ماشین ها به حساس ترین و ظریف ترین ورودی ها هم واکنش نشان می دهند. در نتیجه باید به خوبی دقت کنید و یاد بگیرید که چه وقتی از سرعت‌تان بکاهید، گاز بدهید، دور بزنید و یا لیز بخورید و همگی اینها باید در زمان درستی انجام شود.

هر حرکت اشتباه یا حرکتی بدموقع نه تنها زمان اتمام مسیر را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه ممکن است باعث خارج شدن از مسیر و حتی برخورد با موانع کناری یا دیگر ماشین ها شود. باز هم می گویم که انتظارات در بازی فرمول یک ۲۰۱۸ بالا است و کلید موفق شدن در بازی پیدا کردن مهارتی بالا در مسیر مسابقه و کنترل ماشین ها است. همچنین جزئیات دیگری هم هست که باید مد نظر قرار دهید، در کل روند آشنایی و کسب مهارت کافی در بازی تا مدتی برایم خسته کنند بود.

اجزای ماشین شما به مرور فرسوده می‌شوند. بنابراین حفظ و نگهداری از ماشین به همان اندازه حفظ تکنیک های رانندگی و مسابقه ای دارای اهمیت است، این دو جنبه هر دو در بازی موثر هستند و ضعف در هر یک از آن‌ها روی کل مسابقات تاثیر می گذارد. نمی دانستم هیجان زده شوم که چقدر این بخش خوب شبیه سازی شده است یا عصبانی باشم که این مساله نزدیکی نقطه پایان پس از ۲۰ دقیقه مسابقه روی نتیجه بازی ام تاثیر می‌گذاشت.

جمع کردن امتیازات

در مورد اجزای مختلف ماشین ها، شیوه به دست آوردن تجهیزات جدید برایم جالب بود. بر خلاف بیشتر بازی های مسابقه ای اینجا شما در واقعا پولی نمی گیرید. بلکه امتیازاتی در بازی ها به دست می‌آورید و با آن میتوانید تجهیزات جدید بخرید. شما این امتیازات را معمولا با کامل کردن برنامه‌های آزمایش می توانید به دست آورید که حین سه مرحله تمرین قبل از شروع مسابقات کریر انجام می شود. البته رعایت کردن تمامی قواعد بازی و قرار گرفتن در جایگاه برتر در طول مسابقات هم مقداری امتیاز اضافه به شما می دهد. با این همه سیستم ارتقای تجهیزات ماشین هنوز هم غیرعادی است.

بازی فرمول یک ۲۰۱۸ از سیستمی شبیه‌ به بازی های نقش آفرینی برای ارتقای ماشین ها استفاده می کند. ماشین شما به چهار دسته تقسیم شده است، آیرودینامیک، شاسی، قدرت و ماندگاری. هر یک از این بخش ها قسمت های زیرمجموعه خودشان را دارند. بنابراین هر یک از این بخش ها را به مرور باید ارتقا دهید. سفارش قطعات در این بازی هم متفاوت است، چون پس از سفارش مدتی طول می کشد تا قطعه به دست شما برسد؛ مشابه دنیای واقعی و زمان صرف شده بین سفارش تا تحویل کالا. همچنین ممکن است قطعه سفارش داده شده در مسیر دچار آسیب شود و به دست شما نرسد که باید دوباره آن را سفارش دهید. واقعا برایم هیجان انگیز است که در این حد با جزئیات شبیه سازی شده است، با این حال گاهی عذاب آور می شود.

چهره ای در تلویزیون

ویژگی دیگری که باید بسیار به آن توجه کنید حرف ها و عکس العمل هایتان است، که این بخش هم ویژگی بسیار واقعی دیگر بازی است. وقتی در فصل مسابقات قرار دارید مصاحبه‌های های کوتاهی با کانال های تلویزیونی خواهید داشت. صحبت ها و واکنش های شما روی نگاه هم‌تیمی هایتان به شما تاثیر خواهد گذاشت. حتی رقیبانتان هم به حرف هایتان جلوی دوربین توجه دارند. داشتن اعتبار کافی به عنوان یک راننده یا یک هم تیمی بسیار اساسی است تا بتوانید در طول قراردادتان در جایگاه بالایی بمانید. اگر گروهی دیگر شما را نخواهد حس بدی دارد و طبیعی است که اگر مفید نباشید از گروه کنار گذاشته می شوید. اگر بیایید و در موردشان منفی صحبتا کنید هم ممکن است این اتفاق رخ دهد. بازی سیستم مهیجی دارد که به عناصر نقش آفرینی پیوند داده شده است. با این حال مطمئن نیستم اضافه کردن چنین بخشی ضروری باشد و برای برخی ممکن است سخت و خسته کننده به نظر آید.

کنترل ماشین کمی مشکل بود و عادت کردن به مسیر های مختلف چالش بیشتری به همراه داشت. فرمول یک ۲۰۱۸ ۲۱ مسیر مسابقه واقعی را ارائه می دهد. همگی با جزئیات بسیار بالایی طراحی شده اند اما من برخی از آن ها را بیشتر دوست داشتم. برای نمونه مسیر مسابقه کانادا به اندازه‌ای عریض بود که می توانستم بدون نگرانی در آن رانندگی کنم، حتی پیچ ها هم زیاد شدید نبودند. طراحی های بسیار زیبایی هم در مسیر استرالیا و موناکو می بینید که بسیار خیره کننده هستند؛ پیچ های تند و مسیرهای تنگ تجربه بسیار مهیجی را با خود دارند.

ای کی راهمینگ

منبع: Pc Invasion

***
پیشنمایش بازی فرمول ۱ ۲۰۱۸:

دیدگاهی بنویسید.

avatar