بی آبرو ۲ – Dishonored 2

سازنده: استودیو آرکین

ناشر: بتزدا

پلت فرم: Play Station 4, Xbox One, PC

سال انتشار: ۲۰۱۶

نقد بازی Dishonored 2

نقد بازی Dishonored 2

بی آبرو برگشته است. قسمت دوم این بازی بدون تردید تجلیلی باشکوه از نسخه اصلی است. بی آبرو ۲ یک بازی اول شخص مخفی کاری و تیراندازی است که توسط استودیو آرکین تولید شده و از طریق بتزدا منتشر شده است. بتزدا از جمله شرکت های خوش نامی است که تا به حال عناوینی هم چون فال اوت و اسکایریم را عرضه کرده است. دو مجموعه ای که بسیار محبوب شده و از استانداردهای بازی های نقش آفرینی برخوردار هستند. 

بی آبرو ۲ در شهری به نام کارناکا آغاز می شود، پانزده سال بعد از ماجراهای قسمت اول. در ابتدای بازی می بینیم که ملکه امیلی کالدوین توسط یک جادوگر قدرتمند از قدرت برکنار شده است. در این لحظه گیمر باید مسیر داستانی خود را انتخاب کند، باید تعیین کند که می خواهد داستان را با شخصیت امیلی پیش ببرد و یا با پدر او به نام کوروو اتانو. هر شخصیتی را که انتخاب کنید یک مسیر پیش رو دارید، بازگشت به تخت سلطنت. 

بازی در نقش امیلی یا کوروو نحوه تعامل شما با داستان را عوض می کند. هر شخصیت توانایی های منحصر به فرد خود را دارد. کوروو بیش تر تمایل به مخفی کاری و فرار دارد، در حالی که امیلی از مبارزات مستقیم و شلوغ کاری لذت می برد. هم چنین بازیکن این امکان را دارد تا از هیچ کدام از توانایی های این شخصیت ها استفاده نکند و با چالش بیش تری روبه رو شود (استفاده از توانایی های تلپورت و تغییر شکل کمی بازی را غیرمنصفانه می کند!)

احتمالا لذت بخش ترین جنبه بازی بی آبرو ۲ این است که برای انجام یک ماموریت، چندین راه پیش رو دارید. همه چیز بستگی به نوع بازی کردن شما دارد؛ شاید بازیکن بازی مخفیانه را ترجیح بدهد و از هرگونه مبارزه خشونت آمیزی پرهیز کند، و یا برعکس یک بازیکن دیگر بخواهد هر نوع تهدیدی که سر راه خود می بیند را با استفاده از مهارت های ویژه از میان بردارد. همین مساله باعث شده بی آبرو ۲ تا این حد عالی باشد، همیشه چندین روش برای پیش بردن بازی وجود دارد. بعد از این که بازی را یک دور به پایان رساندید می توانید دوباره از اول شروع کرده و روش کاملا متفاوتی را تجربه کنید. 

در بازی های مخفی کاری، صدا یک عنصر مهم است، چرا که برای مثال از طریق صدا می توانید متوجه صدای پای دشمنانی بشوید که از محل قرار گیری شان مطمئن نیستید. در این صورت باید برای حفظ جانتان به فکر فرار یا مبارزه باشید. همچنین از طریق گفتگوهای دشمنان می توانید به نکات مهمی درباره هدف مورد نظرتان دست پیدا کنید، مثلا می توانید بفهمید یک گنج مشخص در کجای نقشه قرار دارد.

سبک بازی مورد نظر شما تعیین می کند که برای باز پس گیری شهر کارناکا به چه اشیاء و مهارت هایی نیاز دارید. در طول بازی، بازی کننده با اشیاء قابل جمع کردنی به نام “نشان ها” مواجه می شود، کوروو یا امیلی از طریق این نشان ها می توانند توانایی خود را ارتقاء داده یا به توانایی های تازه ای است یابند. هم چنین بازیکن از طریق گزینه هایی به نام “طلسم های استخوانی” می تواند بعضی از مشخصه های شخصیت خود هم چون سرعت حرکت یا سرخوردن را تغییر دهد. 

در زمانی که در حال عبور از نواحی خطرناک مملو از دشمنان مرگ بار هستید، داشتن گزینه های زیاد برای پیشروی در بازی کمک زیادی به شما می کند. همچون دیگر بخش های بازی، سلاح های شما هم تنوع خوبی دارند. بازیکنان می توانند هنگام مواجهه با دشمنان از سلاح های پر سروصدا و خشونت بار استفاده کنند، مواردی مثل هفت تیر و نارنجک. اما اگر سکوت را ترجیح می دهید، می توانید از کمان های صلیبی یا دارت های خواب آور استفاده کنید. در بازی هیچ مسیر درست یا غلطی وجود ندارد، اما بسته به نحوه بازی کردنتان، با پایان بندی های جداگانه ای مواجه می شوید. 

بی آبرو ۲ یک بازی مخفی کاری سرگرم کننده و مهیج است که از حجم زیادی از شخصی سازی بهره می برد. گرافیک بازی شاید هم سنگ عناوین اصلی این نسل نباشد، اما گیم پلی هیچ چیزی کم و کسر ندارد. قسمت دوم این بازی وجه تمایز آشکاری با قسمت اول ندارد، ولی حقیقت این است که این مجموعه نیازی به تغییرات اساسی نداشت. اگر از بی آبرو ۱ لذت برده اید یا کلا  طرفدار گیم پلی مخفی کاری هستید، بی آبرو ۲ یکی از بازی های مورد علاقه شما خواهد بود. 

متیو کاری

منبع: Fox News Tech

2
دیدگاهی بنویسید.

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
آرش
مهمان
آرش

یک سوال دارم . من بازی بی آبرو۱ رو نصب کردم(کامپیوتر) و ۹ مرحله اولش رو رفتم اما نمی دونم باید شخصیت دوم بازی که daud هست رو چجوری بیارم لطفا اگر اطلاعی داریدکمکم کنید مچرم.

ناشناس
مهمان
ناشناس

۲ Dishonoredبازی خوبیه