نقد بازی Code Vein

سازنده: باندای نامکو انترتینمنت – Bandai Namco EIntertainment

کارگردان: هیروشی شوشیمورو

سکو: ویندوز، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان

سال: ۲۰۱۸

نقد بازی Code Vein

نقد بازی Code Vein

بازیدارک سولز ساخته شرکت فرام سافتور تاثیر ملموس و قابل توجهی روی صنعت بازی سازی پس از خود به جای گذاشته است. طراحی مبارزاتی دقیق، حساب شده و زیبا، خلق جهانی آزاد و پهناور در این بازی نقش آفرینی حرفه ای، همیشه ما را مسحور خود کرده است. کمی زمان لازم بود تا بازی سازان دست به کار شوند و از این بازی الگو برداری کنند. در این سبک جدید که کُد وین در آن قرار می گیرد، آثاری از چالش های موجود در ایده های پشت بازی گاد ایتر دیده می شود. ترکیب کاوش در محیطی غمگین و سرد با زیبایی ها و ظرافت های انیمه این قابلیت را به بازی می بخشند که بتواند یکی از عناوین موفق ۲۰۱۸ باشد.

بازی در یک ویران شهر شهر پسارستاخیزی پیش می رود، جهانی پر از موجوداتی قدرتمند که در آن، شما به عنوان عضوی از انجمن پیشگام بازی می کنید. این قهرمان ما هم که از فراموشی رنج می برد، تشنه خون ریختن است و قادر به اعمال قدرت های ویرانگری است که در بازی با عنوان گیفت شناخته می شوند. نسخه آزمایشی بیست دقیقه ای که در اختیار داشتم تنها بخش کوتاهی از این توانایی های شخصیت اصلی بازی را نمایش می داد، اما با ترکیب های خاص از حرکات، چندین مورد از توانایی های او قابل بررسی کردن بود. با داشتن ترکیب هایی ویژه از حرکات، توانایی های سودمندی در موقعیت های مختلف ارائه می دهد، به ویژه هنگام نبرد با دشمنی که در برابر عنصر مشخصی آسیب پذیر باشد.

کد وین سبک و سیاق خودش را به نمایش می گذارد، در تلاش بوده ظاهری زیبا همراه با مدل سازی شخصیت هایی چشم گیری داشته باشد و همچنین دشمن هایی را با طراحی های بسیار قوی و فوق العاده به نمایش بگذارد. نسخه آزمایشی قبل از اینکه مرا به چالش مبارزه با رئیس بکشاند، محیطی همراه با احساسی تنگناهراسانه را نمایش می داد. با اینکه شخصا علاقه ای به این نوع محیط ها ندارم، ولی طراحی های آن بسیار عالی کار شده اند، محیطی همراه با دشمنانی که در کمین من نشسته بودند. همواره بازی مرا به عکس العمل وا می داشت، ویژگی که حتی بسیاری از عناوین مجموعه بازی های دارک سولز هم نمی توانستند به آن دست یابند.

اگر دارک سولز یا بلادبورن را بازی کرده باشید، اساس و کلیت کد وین هم برایتان آشنا خواهد بود. حمله و گارد گرفتن با دکمه های پشت دسته صورت می گیرند و با فشار دادن دکمه دایره هم می توانید غلت بزنید. همه چیز به دقت، زمان بندی در حملات و جاخالی دادن بستگی دارد و از این طریق است که دشمنانتان آسیب پذیر خواهند بود و می توانید از خطر مرگ در امان بمانید. کد وین ایجاد هماهنگی میان اعمال را به خوبی انجام داده است، گرچه در مواقعی احساس می کردم حملاتی که از آن ها جا خالی می دهم هنوز هم به من برخورد می کنند. این مساله چیزی است که امیدوارم در نسخه کاملی که منتشر می شود رفع شده باشد.

یک تفاوت مهم که در سبک و روند بازی کد وین خواهید دید، اضافه شدن یک هوش مصنوعی برای همکاری با شما در مبارزات است. میا شخصیتی است با کلاهی شگفت انگیز و قناسه ای در دست، که شما را در مبارزات با هیولاها همراهی می کند و همیشه در اطرافتان حضور دارد تا در مبارزات از شما پشتیبانی کند و در شرایط سخت شما را نجات دهد. در ابتدا حضور او کمی آزاردهنده است و حرف زدن هایش در مورد دشمنانی که می آیند و اشیائی که می توانید به دست آورید، کمی مزاحم بازی تان می شود. اما من شخصا کم کم عاشق او شدم، به خصوص وقتی که برای صدمین بار خودم را در خطر می انداختم و شدیدا به کمک احتیاج داشتم.

میا در مبارزات باعث پرت شدن حواس دشمن شده و از این بابت مفید واقع می شود. وقتی که هیولاها روی از بین بردن او تمرکز دارند، شما آزاد هستید و می توانید به آن ها یورش ببرید و یا فرصت این را داشته باشید که سطح سلامتی تان بهبود یابد. این مساله در مبارزه با رئیس هم بسیار مفید بود، به ویژه وقتی که به سمت میا می آمد و من هم با ضرباتی کاری و به موقع آسیب هایی جدی به او وارد می کردم. البته متاسفانه گاهی میا ممکن است مزاحمی غیرقابل پیش بینی باشد. گاهی بدون اینکه من خبر داشته باشم مشغول دنبال کردن دشمنان می شد،  این باعث می شد نتوانم مخفیانه پیش بروم.

این همراهی میا گاهی خسته کننده می شد و مشخص نبود که اقدامات و کارهای او بالاخره ممکن است تغییر کند و همگام و متناسب با سبک بازی من بشود یا خیر. به هر حال، رفته رفته این افزودن شخصیت همراه توسعه می یابد و به شخصیتی کامل تر تبدیل می شود، همچنین عمق بیشتری به یک بازی نقش آفرینی می بخشد. این که کد وین در آینده چندین عضو مختلف داشته باشد یا نه؛ هنوز تایید نشده است، البته تصور می کنم که بودن بیش از دو نفر در یک تیم، و شرکت هم زمانشان در مبارزات باعث شلوغ شدن محیط مبارزه می شود و نهایتا از لذت مبارزه می کاهد.

جوردن کینگ

منبع: Trusted Reviews

***

پیشنمایش بازی Code Vein:

دیدگاهی بنویسید.

avatar