کلاهی در زمان – A Hat in Time

سازنده: Gears for Breakfast

سکو: ویندوز، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، مک او اس

سال: ۲۰۱۷

نقد بازی A Hat in Time

نقد بازی A Hat in Time

سکوبازی ها دیگر آن رونق گذشته را ندارند و چندان بازی زیادی در این سبک ساخته نمی شود. این روزها شاهکارهایی همچون ادیسه سوپر ماریو و یوکا لایلی این ژانر از بازی ها را زنده و پویا نگه داشته اند، اما دیگر چندان حق انتخابی نداریم و نمی توانیم دنبال سلایق خاص خود باشیم. کلاهی در زمان اثری بسیار زیبا است که ما را با خود به آن دوران طلایی سکو بازی ها باز می گرداند، همراه با مناظری زیبا و چشم نواز، با خلاقیت هایی متنوع در مکانیک بازی که شما را عاشق این بازی و ماجراجویی های قهرمان بی خیال و نترس خود می کند.

هت گرل یک گردشگر فضا است که در سفرش به سوی خانه، با یک مافیای خلاف کار مواجه می شود که ساعت های شنی اش (ساعت هایی جادویی منبع انرژی سفینه اش هستند) را می دزدند. به این صورت او وارد سفری کهکشانی در میان سیاره های مختلف می شود و به دنبال ساعت های گم شده اش می گردد. بازی به سوی دنباله ای چشم نواز از مراحل پیش می رود، مراحلی که هر یک به شیوه خاص خود پیش می روند و هیچ یک مکانیک مشابهی ندارند، و بازیکن در جریان بازی با مسیرهایی خلاقانه برای یافتن هر یک ازساعت ها مواجه می شود.

مراحل به شکل سیاره های مختلف هستند که در جهان معلق اند و با استفاده از ساعت ها قفل آن ها باز می شود و مراحل جدید آزاد می شوند. هت گرل یک سفینه بزرگ را خانه می خواند که پر از عروسک های زیبا، بالش و حتی ربات جاروبرقی رومبا است. با پریدن روی رومبا جایزه ای آزاد می شود و یکی از مسیرهایی که کلاهی در زمان در دنیای زیبایش پنهان کرده است، آشکار می شود. بخش هاب (بخشی از بازی که از آن جا تمامی دیگر مراحل در دسترس هستند) پر از رازهای جالب و زیرکانه است که بسیاری از آن ها به سادگی با آزاد کردن کلاه های جدید آشکار می شوند.

با جمع آوری نخ در هر مرحله می توان کلاه زیبایی ساخت. شما در طول بازی چند نمونه کلاه می سازید، اما شیوه به کار گیری آن ها آن قدر خلاقانه و مبتکرانه است که تعداد کم آن ها به چشم نمی آید. این کلاه ها به شما توانایی سریع دویدن یا دیدن در سرزمین های پایین تر را می دهد، طراحی بازی و معماها به شکلی هستند که شما را وادار می کند هم سریع تر و هم متفاوت فکر کنید. کلاهی در زمان شاید بازیکن را کاملا غرق در جریان بازی نکند اما با جذابیت و تنوعاتی که ایجاد کرده است باعث می شود تجربه شما از بازی را سرشار از لذت کند.

می توانید امکانات بیشتری همچون یک لیزر یا موتورسیکلت را هم با جمع کردن نشان ها به دست آورید. یک تاجر در کنار هر یک از مراحل قرار گرفته که می توانید امکانات مد نظرتان را از او خریداری کنید. جمع کردن مجموعه هایم به همان اندازه رد کردن مراحل و پیدا کردن ساعت ها برایم اعتیاد آور بود. کلاهی در زمان بهترین جنبه های سکوبازی ها را جمع کرده و آن ها را در تصاویری دلپذیر و فضایی سرشار از شور و شادی آمیخته است.

متاسفانه اجرای بازی در کنسول ها آن کیفیت مطلوب مورد انتظار را ندارد. کمی ناهماهنگ است و رد کردن بخش های پیچیده تر بازی را کمی مشکل تر می کند که ممکن است بازیکن را خسته کند. بنابراین اگر دنبال تجربه و اجرایی روان تر از بازی هستید نسخه پی سی بازی را نصب کنید، البته این عدم ناسازگاری در کنسول مشکلی حیاتی هم ایجاد نمی کند. دوربین حرکاتی غیر قابل پیش بینی دارد، به همین دلیل در حرکات و تصمیمات کمی دچار مشکل می شوید که گاهی خسته تان می کند. البته در تجربه دوم بسیار سریع  و روان تر پیش خواهید رفت.

برخی از بخش های مهم داستان شامل دو پرنده است که بر سر جایزه یک فیلم رقابت می کنند، یک شبح خبیث که روح هت کید را می دزدد، و گروهی از روستاییانی در کوه که مبتلا به ویروسی خطرناک شده اند. در کل جریانی غیرقابل پیشبینی و عالی است که بیشتر به خاطر هماهنگی خوب بخش های بازی و پرداخت خوب داستان به وجود آمده است. بازی خودش از تاریخ این ژانر از بازی سازی آگاه بوده و هم زمان نهایت توانایی های خود را به کار برده تا خودش را به عنوان یکی از بهترین سکوبازی های سال اثبات کند.

این خلافکاران گیج به چند رئیس غول پیکر ختم می شوند که با واکنش هت گرل روبه رو می شوند. غلبه بر آن ها واقعا سخت خواهد بود و انتظارات شما از این نوع سکوبازی ها را تغییر خواهد داد. دشمنان حملاتی انجام می دهند قبل از اینکه دیوار چهارم بشکنند و با بازیکن شروع به گپ گپ زدن کنند. چیزی را لو نمی دهم اما بعید است که دسته بازی را زمین بگذارید و لبخندی روی چهره تان نباشد.

کلاهی در زمان چیزی بیشتر از یک طراحی برای ادای احترام و تجلیل از جهان سکوبازی ها است. یک ماجراجویی دلپذیر است به سبک خودش که ابتکارات خلاقانه ای را به شیوه هایی زیبا و متنوع وارد این ژانر کرده است. جهان عجیب و جذاب این بازی همیشه لبخندی را به چهره ام می آورد. بازی که با دنباله ای از جهان هایش مرا در هر بار بازی کردن شگفت زده می کند. اگر طرفدار این ژانر بازی هستید این نمونه ای است که واقعا ارزش بازی کردن را خواهد داشت.

جردن کینگ

منبع: Trusted Reviews

 ***

پیش نمایش بازی کلاهی در زمان:

دیدگاهی بنویسید.

avatar