کیوب ۲ – ۲ .Q.U.B.E

سازنده: تاکسیک گیمز – Toxic Games

سکو: آندروید، ویندوز، لینوکس، پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، وی یو، ایکس باکس وان، مک او اس

سال: ۲۰۱۸

نقد بازی 2 .Q.U.B.E

نقد بازی ۲ .Q.U.B.E

تصور کنید در فضایی دوردست بیدار می شوید و تنها خودتان هستید، بدون این که یادتان بیاید چگونه از آن جا سر در آورده اید. صدایی دور از طریق هدستی به شما می گوید که سرنوشت جهان در دستان شما قرار دارد. مشخصا شما شروع به انجام کارهایی می کنید که این صدا دستور می دهد، اما از کجا می توانید مطمئن شوید که این شخص بیگانه قابل اعتماد است؟ این پرسش چالش برانگیزی است که کیوب برای بازیکنانش مطرح می کند.

کیوب بازی معمایی-سکوبازی اول شخصی است که سبک و سیاق بازی پورتال و لیست طولانی بازی هایی که شرکت ولو در این سبک ساخته است را دنبال می کند. بازیکنان کنترل قهرمانی صامت را به دست می گیرند و با مجموعه ای از معماهایی بر اساس قوانین فیزیک درگیر می شوند تا بتوانند از تعدادی اتاق پیچیده که در طول بازی بر پیچیدگی آن ها افزوده می شود فرار کنند. با این که بسیاری از بازی هایی که در این طیف قرار می گیرند حسی همچون کپی دقیق و نه چندان چشمگیری از بازی های کلاسیک ولو را دارند، کیوب در میان این بازی ها با جلوه های تصویری خیره کننده، روایتی عمیق و مکانیک هایی منحصر به فرد خودنمایی می کند.

طرح داستانی کیوب که بازیکن را درون مکعب عظیمی قرار داده که به سمت زمین می پرد، ممکن است کمی شبیه به فیلم آرماگدون به نظر بیاید اما این جا رموز و تنش های خیلی بیشتری نسبت به این فیلم اکشن دهه نودی می بینیم. قهرمان بازی از فراموشی پس از پرواز رنج می برد و پیام هایی را از زنی در ایستگاه فضایی بین المللی دریافت می کند، البته هر بار که مدار این گوینده در محدوده رادیویی قرار می گیرد. بازیکنان از طریق او در مورد جهان بازی چیزهایی یاد می گیرند، البته از طریق صدای فرد بی نام دیگری نیزچیزهایی یاد می گیرند، فردی که گه گاهی صدایش از طریق هدست به گوش می رسد.  طرح داستان پیچش های واقعا عالی ارائه می دهد که آن ها را لو نمی دهم، اما شاید بهتر باشد اشاره کنم که این صداها در کل با هدف روایت داستان حضور دارند و راهنمایی های مشابهی را ارائه نمی دهند که گاهی در بازی های پورتال و پنومو می دیدیم.

با این که اسرار و رموز داستان جذاب است،  هسته اصلی کیوب مبتنی بر مکانیک حل کردن معماهای آن است. قهرمان بازی دستکش هایی به دست دارد که این توانایی را دارند تا مکعب هایی با رنگ های مختلفی را در هر محیطی از بازی دستکاری کنند. با توجه به رنگ معکب ها بازیکن قادر است کارهای مختلفی روی آن ها انجام دهد. مکعب های آبی را فشار می دهید و می توانند به عنوان صفحه پرش مورد استفاده قرار گیرند، مکعب های زرد می توانند در سه چینش مختلف وسعت یابند، قرمز می تواند تا سه فضا به سمت بالا وسعت یابد و سبز هم می تواند در اطراف اتاق به حرکت درآید که شبیه به مکعب همراهی است که در بازی پورتال وجود داشت. در طول روند کوتاه عملیات ها، بازیکنان بالا می روند، می پرند و پس از این که مکعب ها را با چینش لازم  و درست بچینند از اتاقی به اتاق دیگر می روند.

معماهای بازی در مراحل بعدی پیچیده تر می شوند. لیزرها، تاریکی، دستکاری زاویه دید، و دیگر موانع چالش زا هم به بازی اضافه می شوند، اما هنوز هم بازی برای حل کردن این معماها نیازی به هیچ کار و تماس فیزیکی دست با محیط ندارد. مکانیک های اصلی بازی برای پیش رفتن بازیکن در بازی کفایت می کند، و سطح دشواری معماهای بازی هم با روند و سرعت درست و منطقی افزایش می یابند.

یک ایراد در سیستم معمایی بازی (که از طرفی می تواند باعث رها شدن بازی توسط برخی بازیکنان شود) تاکید بازی روی دقت  و زمان سنجی است. برخلاف بیشتر بازی های معمایی که وقتی بازیکن ترتیب درست برای حل کردن معما را درک می کند، بازی ترک کردن آن بخش را برای بازیکن آسان می کند، اما کیوب قبل از این که بازیکن بتواند به بازی ادامه دهد دقت خاصی را از او می طلبد. اگر از انداختن مکعب آبی برای پرت کردن معکب سبز به روی لبه استفاده می کنید تا پلکانی ایجاد شود، مهم است که مکعب سبز بسیار دقیق فرود آید. بخش های زیادی از این روند به زمان هم بستگی دارند، که از دیدگاه سکوبازی می تواند مفرح باشد اما ممکن است برای برخی طرفداران بازی های معمایی سنتی آزار دهنده است.

تمام کردن عملیات هسته ای بازی تنها چند ساعت زمان می برد، سپس بازی وارد ده بخش زمانی می شود تا فرصتی را برای وسعت بخشیدن به بازی، کسب امتیاز و رسیدن به رتبه بالاتری در جدول رده بندی ایجاد شود. بخش زمانی معماهای جذابی را ارائه می دهد، البته ما چندان با جنبه رقابتی آن ارتباط برقرار نکردیم. معماهای بازی ربطی به جهش و  فرار ندارند، بیشتر مربوط به آزمون و خطا، استدلال و استقرا متفکرانه است. برای دست یابی به امتیازی بالاتر در بخش زمانی، بازیکنان لازم است که راه حل را به خاطر بسپارند و دوباره برگردند و با سرعت هر چه تمام تر آن بخش را رد کنند. احتمالا عاشقان سرعت این بخش را دوست خواهند داشت، اما افزودن این بخش برای بازیکنان طرفدار صرفا بازی های معمایی خوش آیند نخواهد بود. به هر حال رو به رو شدن با مجموعه جدیدی از معماها جذابیت خاصی داشت، حتی با این که ما در تلاش برای رسیدن به صدر جدول امتیازات نبودیم.   

کیوب هیچ ویژگی جدید اضافه ای را در بازی نیاورده است (جدا از بخش زمانی، کارهای مربوط به صدا، امتیاز های جذاب) اما گیم پلی مرکزی بازی اصلی هنوز هم در نسخه جدید آن می درخشد. روایت بازی جذاب و درگیر کننده است و معماها هم عالی هستند و ذهن شما را با خود درگیر می کنند. در کل این بازی معمایی واقعا ارزش دو گیگ فضایی که از سیستمتان اشغال می کند را دارد.

دنی کانولی

منبع: Game Rant

***

مشاهده پیش نمایش بازی کیوب ۲:

دیدگاهی بنویسید.

avatar