فرمول یک – F1

سازنده: کدمسترز – Codemasters

سکو: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، ویندوز، مک
سال: ۲۰۱۷

طراحان فرمول یک، ماشین‌ها را طبق معمول و روال کاری همیشگی شان نمی سازند. زمان زیادی از روزهای غرش فراری F2002 مایکل شوماخر می گذرد، ماشینی که پانزده سال پیش، ۱۵ جایزه بزرگ از ۱۹ جایزه را برده بود. یا لاستیک های عقب بسیار پهن و بدنه سفید و نارنجی مک‌لارن MP4/6 که آیرتون سنا راننده‌ی برزیلی با آن به سومین و آخرین قهرمانی اش در مسابقات جهانی دست یافت. کمی جلوتر بیایم، هیولای فصل مسابقات ۲۰۱۰ رد بول، ماشین RB6 که سباستین فتل آن را لوشیوز لیز می نامید. در نظری عجیب در مورد شوماخری که در اوج خود قرار داشت، فتل مدعی پیروز در ۱۵ مسابقه از ۱۹ مسابقه آن سال بود، او به دنبال رسیدن به اولین قهرمانی اش از چهار دوره قهرمانی پی در اپی اش رفت.

فرمول یک ۲۰۱۷ به شما این امکان را می‌دهد که پشت صندلی این ماشین‌های زیبا بشینید. حس کنید چقدر به لاستیک ها نزدیک هستید و حسی هرچند مجازی از رانندگی با این ماشین ها را تجربه کنید. دور شدن قسمت پشتی ماشین حین دور زدن در پیچ ها را لمس کرده و نیروی گشتاور شدیدی که ایجاد می‌شود را کنترل کنید، نشستن در نزدیکی زوزه‌ی موتور V12 را حس کنید. این چیزی نیست که در خط تولید ماشین‌های ۲۰۱۷ وجود داشته باشد، این روزها این ماشین ها شاید کمی جادویی تر به نظر برسند، حدقل از نظر تکنولوژی که استفاده می شود. اما راندن این ماشین ها دیوانگی کم تری دارد، در پیچیدن در پیست با ثبات ترند و سروصدای کمتری هم دارند.

سازندگان بازی در کدمسترز در جدیدترین بازی مسابقه‌ای شان، مسابقات مدرن امروزی را بسیار هیجان انگیز ساخته اند. نتیجه کار بهتر از هر نسخه‌ای از سال ۲۰۱۰ است که برای اولین بار ساخت این مجموعه را شروع کردند. از آن سال طرفداران فرمول یک با افزایش به روز رسانی ها شاهد بخش‌هایی مأیوس کننده بودند، اما این استدیو با بازی پارسال شان فرمول یک ۲۰۱۶ شروع به بهبود هایی در روند ساخت این سری بازی هایشان کردند. نسخه ۲۰۱۷ با روندی قابل توجه از بهبود و باز سازی برخی بخش‌های جزئی از بازی همراه بوده است و البته ماشین‌های کلاسیک زیبایی را هم به این نسخه اضافه کرده اند. نتیجه چیزی شده است که نه تنها تناسب خوبی با سبک و سیاق این بازی دارد، بلکه تقریباً به خوبی تمامی جنبه‌های این ورزش را مورد توجه قرار داده است. البته به جز مسیر زمین‌های خارج از پیست مسابقه که شاید کسل کننده باشد. البته این بخش با خود قسمت های مسابقه‌ای مقایسه نمی شود.

مثل همیشه بهترین جنبه از فرمول یک کدمسترز مربوط به قسمتی است که خودتان را غرق در شبیه سازی غنی این مسابقات می بینید. برای نمونه کافی است ۲۵ درصد یا بیشتر از مسیر مسابقه را طی کنید تا متوجه تحلیل رفتن لاستیک ها و گرم شدن بخش های دینامیکی ماشین شوید تا جایی که می توانید بخش‌های راهنمای بازی را غیر فعال کنید تا خودتان تحلیل رفتن لاستیک ها را احساس کرده و به تعویض لاستیک ها نیاز پیدا کنید. هرچه بیشتر سر پیچ ها ترمز کنید نیاز بیشتری به تعویض لاستیک خواهید داشت. پس در ترمز کردن سر پیچ های تند سعی کنید دقت لازم را داشته باشید. بخش های راهنما و نشانه‌ها روی صفحه را غیر فعال کنید تا فقط شما باشید و ماشین و جاده. این نه تنها ظاهر بهتری به بازی می بخشد، بلکه باعث می شود ارتباط بیشتری با کمک راننده تان داشته باشید. در این نسخه لیست بیشتری از دستورات واضح برای ایجاد ارتباط با کمک راننده قرار داده شده است.

تا جایی که می‌توانید میزان سختی بازی را بالا ببرید. امسال کدمسترز کار خیلی خوبی برای تعیین میزان سختی مسابقات انجام داده است؛ به جای انتخاب سطوح سختی از پیش تعیین شده از منویی لغزشی استفاده شده است. این یعنی شما در تعیین میزان سختی بازی دستتان باز تر است. سطحی را انتخاب کنید که سطح هوش مصنوعی بازی متناسب با مهارتتان در بازی باشد. در طول فصل کاملی از مسابقات این مساله باعث می‌شود بتوانید به مرور سطح سختی بازی را بالا ببرید و ببینید که چقدر در بازی پیشرفت داشته‌اید و مهارتتان در بازی با شیوه جدید و پیچیده کنترل ماشین در فرمول یک ۲۰۱۷ به چه حدی رسیده است. البته تغییرات در کنترل بازی چندان محسوس نیست. تنها طرفداران فصل مسابقات می‌توانند تفاوت‌ها را از نسخه سال پیش تشخیص دهند. امسال بازی کنترل نرم تری دارد، البته رسیدن به سرعت‌های بسیار بالا و چالش های مسابقه سرعت حفظ شده است؛ ویژگی که باعث موفقیت در این مجموعه بازی شده بود. قبلاً ها غیرفعال کردن راهنماهایی هم چون هدایت مسیر به این معنا بود که بازیکن مشکلی اساسی در بازی با دسته بازی خواهد داشت. این مساله همیشه مورد توجه بوده که غیرفعال کردن راهنماها میزان سختی بازی را افزایش می‌دهد اما هیچ وقت به معنای غیرممکن بودن نیست. مسیری صاف در هوایی بارانی، به نسبت مسیری خشک لغزنده تر و غیرقابل پیش بینی تر است. اما این مسیر ها باعث می شوند در مدیریت شتاب و ترمز هایتان مهارت بیشتری کسب کنید. کنترل همه چیز را داشته باشید و در گوشه‌ها حرکت کنید تا بازی رضایت بخشی پیش ببرید. بخش داستانی بازی که دوباره همراه است با رقابت‌های رانندگان، در خارج از پیست کامل می شود و اتفاقات بسیاری و مسابقات ویژه زیادی اضافه شده است. یکی از مسابقات خارج از پیست که روش بسیار مناسبی پیش گرفته است این است که بازیکنان می توانند در بخش داستانی بازی با ماشین‌های کلاسیک آشنا شوند. این قسمت بدون نیاز به اضافه کردن یک بخش اختصاصی به بازی صورت گرفته است. این روشی هوشمندانه بوده برای اینکه کدمسترز دسترسی به اطلاعات رانندگان کلاسیک را نداشتند. قسمت جذاب دیگر هم مربوط به زمانی است که باید مجموعه‌ای ماشین را تعقیب کنید و در چند دور مشخص بتوانید به آن‌ها برسید. روندی ساده دارد اما در مقایسه با مسیرهای طولانی مسابقه های آخر هفته، هیجان بیشتری ایجاد می کند.

در فرمول یک ۲۰۱۷، کدمسترز به آن ثباتی رسیده است که در بازی‌های ورزشی همچون فیفا یا ان‌بی‌ای می بینید. این مساله بازبینی و تغییراتی اساسی را در این نسخه نشان می دهد، اگر شما از این نوع مسابقات فاصله گرفته‌اید و دیگر علاقه ای به بازی ندارید، فرمول یک ۲۰۱۷ تلاش نمی‌کند شما را به این مسیر بازگرداند. البته نیازی هم به این کار نیست. درکل بازی ترکیبی است از مکانیک های بهبود یافته، گرافیک به روز شده و تمام ماشین‌های جدیدی که در استودیو طراحی شده اند و حاصل موفقیت های قدیمی این استودیو هستند.

سم وایت

منبع: Telegraph 

***

مشاهده پیش نمایش بازی:

دیدگاهی بنویسید.

avatar