نقد بازی شرلوک هلمز:دختر شیطان

نقد بازی شرلوک هلمز:دختر شیطان

اگر هر یک از سری بازی های شرلوک هلمز ساخته ی استدیوی بازی سازی فراگ ور را قبلا بازی کرده باشید،در نسخه ی دختر شیطان اولین چیزی که نظر شما را جلب خواهد کرد شکل ظاهری هلمز و واتسون است که کاملا تغییر کرده است.شرلوک الان بسیار شبیه به جان هام بازیگر مردان دیوانه(Mad Men)شده است که این باید عمدی بوده باشد،و طراحی صورت همکار همیشگی اش با سرو ریشی عجیب کاراکتری شبیه به Jude Law در کارهای علمی تخیلی را ایجاد کرده است.

به نظر می رسد که سعی شان بر این بوده باشد که این دو نفر جوان تر و سرحال تر به چشم  بیایند و ظاهری جذاب تر به بازی ببخشند گرچه این تغییر جدید  به شخصیت های بازی نمی خورد.شرلوک زیادی پرصلابت و خوش قیافه است،و واتسون بدون سبیل و کلاهش دیگر شبیه شخصیتی که می شناختیم نیست.تغییر خوب است و می توان کاراکترها را از نو طراحی کرد اما این طرح های جدید تقریبا به نظر می رسد که به کارکترهای اصلی خیانت کرده باشند.

با توجه به جوان تر بودن چهره ها به نظر می آید که بازی پیش درآمدی باشد بر سری هایی بعدی،اما اگر هدف این بوده باشد پس چرا شخصیت های مکملی همچون خانم هادسون و بازرس لستراد دقیقا شبیه  همان کاراکتر های قبلی شان هستند؟

aaoutqzflyp3ktbdq4giab-650-80

 نسخه ی جنایات و مکافات قبلی بسیار عالی پرداخت شده بود.فضایی هوشمندانه از ماحرایی جنایی که می توان آن را یکی از بهترین بازی های کاراگاهی در pc دانست.تنها چیزی که دوست نداشتم سکانس های اکشن غیرحرفه ای و مینی گیم های آن بود،و دلسرد شدم وقتی فهمیدم که این موارد در دختر شیطان نیز حتی به میزان بیشتری وجود دارد.

بازی از نیمه داستان شروع میشود،شرلوک زخمی است و در جنگلی پوشیده از برف درحال فرار است و  شخصیتی که دیده نمی شود به دنبال او بطرفش شلیک می کند .سپس در زمان به عقب برمی گردیم به زمانی که پسری با چشمانی اشک بار از او می خواهدکه پدر گم شده اش را پیدا کند.می توان گفت که فراگ ور تلاش کرده است که این بازی بیشتر سینمایی باشد.بعضی ها شاید این را ترجیح دهند اما من شخصا فکر میکنم که شرلوک باید بیشتر معمایی باشد با گامهایی آهسته،نه یک فیلم اکشن.

حالت جستجو و بازرسی زیاد تغیری نداشته است.شما حول یک سری موقعیت های به دقت پرداخت شده بدنبال سرنخ ها می گردید.سپس به درون ذهن شرلوک رفته و آنچه را جمع آوری کرده اید کنار هم  می چینید.و اگر همه شواهد را پیدا نکرده باشید کاملا محتمل است که به نتیجه گیری غلط رسیده و اشتباهی کسی را متهم کنید .این قسمت با ایجاد فضای ماموریتی واقعی در چگونگی حل معماقوی ترین بخش بازی است.

این که می توانیم انتخاب کنیم که بفهمیم عامل جرم را بدرستی پیدا کرده ایم یا نه می تواند جذاب باشد و در پایان هر ماموریت می توان با زدن کلیدی جواب واقعی را فهمید یا اینکه اگر بخواهید آن را از اول بازی کنید.

بعدا ناچارا از کاراگاه بودن به انجام برخی مینی گیم ها یا چیدن تکه هایی کسل کننده کشیده می شوید.لحظه ای درحال تعقیب مضنونی در خیابان و لحظه ای درحال بازی هایی آرام و خالی از هیجان.

تعقیب درون جنگل که قبلا اشاره کردم دیوانه وار تکرار میشود انگار که پایانی ندارند.از درختی به درخت دیگر می روید و بدنبال راهی برای نجات خود از تفنگداری که در تعقیبتان هست می گردید.از شم کاراگاهی خود برای پیدا کردن راه نجاتی از میان باتلاق ها هستید.این سکانس ها بسیار ناامید کننده و کسل کننده طراحی شده اند.اگر بخواهید می توانید آن ها را رد کنید،انگار خود سازندگان هم از ضعف این بخش مطلع بوده اند و عجیب است که کاری برای بهبود آن نکرده اند.

مساله دیگر این که پرونده ها آنچنان جذاب نبوده و از طراحی قابل توجهی برخوردار نیستند،حدقل در مقایسه با نسخه قبلی بازی یعنی جنایت و مکافات.بسیاری از نتیجه گیری ها ناقص و به دور از توجیهی منطقی اند،و گاهی بازی با ورود به مواردی ماورایی،ضعیف و ساده لوحانه به نظر می رسد.

در اکثر پرونده ها مناطق کلیدی با جهانی محدود از انتخاب ها با هم درارتباط اند.شما می توانید روی خیابان های های سنگ فرش لندن ویکتوریا آزادانه بچرخید،و واضح است که تلاش زیادی برای این ساختار به کار گرفته شده است.در این بخش جزئیات زیباییهمچون پل هوایی در حال ساخت لندن مشهود است .

این ها همه در پازل های موقعیتی به کار می آیند که شما  آدرس خانه ی شخصی خیابان و شماره پلاک آن را  نگه می دارید.این قسمتی واقعا اضافی است و کاش آنها از این منابع  و ظرفیت ها برای بهبود و تقویت بخش های اساسی تر بازی استفاده می کردند.

در این بازی ردپایی از بازی های شرلوک قدیمی دیده می شود بهمراه مواردی تقریبا مشابه البته نسخه ی جنایت و مکافات البته با کیفیتی پایین ترT.درکل نسخه ای رده پایین است که بیشتر بر اساس مجموعه ،و مینی گیم ها و رخدادهای فوری(QTE)ها بنا شده است.من واقعا دوست داشتم این بازی قشنگ تر از آب در بیاید و امیدوار بودم که سازندگان آن این بازی را بر اساس  معیارهایی بسازند که  نسخه ی قبلی را ساخته بودند اما این نسخه در خیلی جهات  گامی رو به عقب بود.

منتقد:اندی کلی

منبع:پی سی گیمر

دیدگاهی بنویسید.

avatar