شگفتی فضا – Space Oddity

خواننده و ترانه سرا: دیوید بویی – David Bowie

سال: ۱۹۶۹

نقد آهنگ شگفتی فضا

نقد آهنگ شگفتی فضا

دیوید بویی یکی از موزیسین های مورد علاقه‌ی من است، البته امروزه بسیاری از مردم شاید کارهایش و حتی اسمش را هم نشنیده باشند. بویی برای من یک اسطوره است. به نظر من او حتی بیش از الویس پرسلی در انقلاب موسیقی نقش داشت. موسیقی اش با آن سبک و سیاقی که دارد، هیجان و حسی عجیب را در شنونده ایجاد می کند. آهنگ شگفتی فضا در ۱۹۶۹ به آغازی برای پیشرفت و ترقی بویی تبدیل شد. این آهنگ یکی از اولین و تاثیرگذارترین آهنگ‌های اسپیس راک است که تا به حال شنیده ام. ترانه روایت داستانی ساده را دنبال می‌کند که به خوبی با ملودی و موسیقی حماسی کار هماهنگ و ترکیب شده است. چه کسی می داند که بویی حین نوشتن این ترانه به چه فکر می‌کرده است؟

اگر به معنای مستقیم ترانه توجه کنید، به نظر می‌رسد چیز چندانی برای گفتن نداشته باشد. ترانه درباره‌ی فضانوردی انگلیسی است که توانسته به فضا سفر کند و بسیار مشهور شده است. «روزنامه ها می‌خواهند بدانند پیراهن چه کسی را پوشیده ای» به این معناست که گزارشگران کنجکاو شده‌اند بدانند طرفدار چه تیم فوتبالی است. سپس به خودش جرأت می‌دهد پا از فضاپیما بیرون بگذارد. مشکلی پیش می آید. ارتباطش با مرکز فرماندهی در زمین قطع و برای همیشه در فضا سرگردان می شود. البته من معنای دیگری هم از این ترانه برداشت می کنم. ترانه می‌تواند روایتی باشد از زاویه دید شخصی که قرص روان گران زیادی مصرف کرده و تأثیر دارو به اوج خود رسیده و دیگر راهی برای بازگشت نیست. این سطر که می گوید: «قرص های پروتئینت را بردار و کلاهت را بر سر بگذار.» این فکر را در من ایجاد کرد. این سطر می‌تواند بسیار ساده این معنا را بدهد که «بیاید کمی قرص بالا بیاندازیم و آماده‌ی پرواز و اوج گرفتن شویم.» سطرهای بعدی هم به این فکر و معنا شباهت دارند. سرگرد تام اوج می گیرد،‌ احساس عشق و علاقه به او دست می دهد. سپس در محیط اطراف شناور شده و احساس آرامش می کند. سپس بسیار بالاتر می‌رود. «دورتر از زمین» می رود و حتی به «دورتر از ماه» می‌رسد. قبل از اینکه در سرزمین سرشار از آرامش و شادی بی حصرش ناپدید شود.

وقتی آهنگ دیگری از بویی به نام از خاکستر تا خاکستر را شنیدم، حس کردم دیدگاهم نسبت به شگفتی فضا تا حدی درست بوده است. این آهنگ به عنوان ادامه‌ای غیر مستقیم برای آهنگ شگفتی فضا به حساب می آید. ترانه‌ از خاکستر تا خاکستر می گوید: «می‌دانیم که سرگرد تام اعتیاد دارد به قرص روان گردان ،‌ در ارتفاعات آسمان سیر می‌کند.» سرگرد تام می‌تواند استعاره‌ای از قرص های روان گردان باشد چون در پایان از خاکستر تا خاکستر بویی می خواند«مادرم گفت، کارهایت را تمام کن، بهتر است با سرگرد تام قاطی نشوی.» عنوان فرعی(اسپین آف) های دیگری نیز از سرگرد تام در آهنگ‌های دیگر خواننده‌ها دیده می‌شود که این شخصیت را به عنوان یک فضانورد واقعی به تصویر می کشند.

تونی ته

منبع: Colour Less Opinions

متن ترانه شگفتی فضا:
از مرکز کنترل زمین به سرگرد تام
از مرکز کنترل زمین به سرگرد تام
قرص های پروتئینت را بخور، کلاه ایمنی ات را سرت کن
از مرکز فرماندهی زمین به سرگرد تام(ده، نه، هشت، هفت، شش)
آغاز شمارش معکوس،،موتورها روشن(پنج، چهار،سه)
سیستم احتراق را بررسی کن،‌ باشد که عشق خدا همراهت باشد(دو، یک، پرتاب)

مرکز کنترل زمین صحبت می‌کند، سرگرد تام
واقعا کارت عالی بود
روزنامه ها می‌خواهند بدانند پیراهن که را پوشیده ای
اکنون وقت آن است از کپسولت خارج شوی، اگر نمی هراسی
مرکز کنترل، سرگردتام صحبت می کند،
دارم از در در می آیم
به شکل بسیار عجیبی شناور ام
ستاره‌ها امروز چقدر متفاوت اند

اینجا
در یک قوطی حلبی نشسته ام
بسیار دور دست از جهان
سیاره زمین آبی است
و هیچ کاری از دستم ساخته نیست
صدها هزار مایل را سپری کرده‌ام
احساس آرمش بسیاری دارم
فکر می‌کنم فضاپیمایم می‌داند از چه راهی برود
به همسرم بگویید بسیار عاشقش هستم، خودش می‌داند
از مرکز کنترل زمین به سرگرد تام
ارتباط قطع شده است، مشکلی رخ داده است
صدایم را می‌شنوی سرگرد تام؟
صدایم را می‌شنوی سرگرد تام؟
صدایم را می‌شنوی سرگرد تام؟
می‌شنوی؟ اینجا اطراف قوطی حلبی ام شناورم
بسیار دورتر از ماه
سیاره زمین آبی است
و کاری از دست من بر نمی آید.

آهنگ شگفتی فضا را اینجا بشنوید:

دیدگاهی بنویسید.

avatar