۵ (۱۰۰%) ۱ vote

زمان در تغییر است – ‘The Times They Are A-Changin

خواننده: باب دیلن – Bob Dylan

سال: ۱۹۶۵

نقد آهنگ زمان در تغییر است

نقد آهنگ زمان در تغییر است

آهنگ زمان در تغییر است اثر باب دیلن اثر هنری کلاسیک و خارج از محدوده زمان است که به عنوان سرودی برای مساله «تغییر کردن» اجرا می شود. این ترانه با الهام از تصنیف های ایرلندی و اسکاتلندی، به ترانه ای تبدیل شده است پر از پیام و مضمونی جهانی، که با موسیقی فولکوری زیبا در پس زمینه آهنگ  همگام می شود. این آهنگ شما را به این فکر می اندازد که چرا مردمانی که در گذشته مانده اند و خودشان را محصور گذشته کرده اند، می بایست برخیزند و پیش بروند؛ چون زمان منتظر کسی نمی ماند و همیشه در حال گذار و تغییر است.

آهنگ با نوای سازدهنی و گیتار شروع می شود. اگر چه شاید این چیزی نباشد که دیلن در نظر داشته است، ولی همچون نوایی وطن پرستانه در میان کارهای فولکلور و کلاسیک به نظر می رسد. بند اول ترانه به خوبی مفهوم کلی ترانه را در خود جمع می کند. دیلن از مردم جهان می خواهد که «اقرار کنند که آب های اطراف (آن ها) رشد کرده اند» منظورش این است که تغییرات از راه رسیده اند. او می گوید که اگر مردم این را قبول نکنند و تغییرات را در آغوش نگیرند، غرق در گذشته خواهند شد. جالب است که این ترانه در سال ۱۹۶۴ نوشته شده است و به تنش میان گذشته و حال پرداخته است. در ان زمان جنبش حقوق مدنی در اوج خود قرار داشت و تمایلات ضد جنگ در میانه تنش ها و درگیری های جنگ سرد در حال قدرت گرفتن بود. به نظر دیلن می خواهد نشان دهد که با این همه فراخوان ها برای تغییر کردن، آن هایی که می خواهند وضعیت گذشته را حفظ کنند نهایتا سقوط خواهند کرد، چون جنبش های جدید با سرعت بالایی در حال پیشروی هستند.

آهنگ مضمونی را از وضعیت و فضای جامعه برجسته می کند که دیلن در بند دوم تکرار می کند، اما او توجهش را از مردم معمولی و روزمره به سوی نویسندگان و روزنامه نگاران معطوف می کند. او کسانی را که با قلم هایشان پیشگویی می کنند فرا می خواند که توجهی کامل به مساله تغییر داشته باشند، چون وقتی که زمان تغییر می کند، هیچ گاه نمی توانید بفهمید چه چیزی ممکن است رخ دهد. چون که «چرخ هنوز در گردش است» به این معنی است که تغییرات زیادی هنوز در حال تکوین اند، دیلن شرح می دهد که «بازنده یِ اکنون، بعدا می تواند برنده باشد»، یعنی چون زمان ثابت نمی ماند و دائما در حال تغییر است، هیچ چیز ثابت نمی ماند، و بازنده امروز برنده فردا است. پس وقت آن است که نویسندگان و روزنامه نگاران، با چشمان تیزبینانه تری به دنیا نگاه کنند. این مضمونی جهانی است که در روزنامه نگاری به کار می رود و آن را هر روزه می بینیم. اتفاقات عجیب همیشه رخ می دهند و روزنامه نگاران مدرن می بایست نهایت تلاششان را بکنند که آن ها را پیش بینی کنند، چون وقتی که رخ دادند دیگر زمان را نمی توان برگرداند.

بند سوم روی سیاستمداران تمرکز می کند، کسانی که در قبال آینده مردم می بایست پاسخگو باشند. همان طور که دیلن اشاره می کند، متاسفانه بسیاری از سناتور ها و اعضای کنگره، تنها در زمینه های مورد علاقه خود و به نفع خود کار می کنند. وقتی که مردم خواستار تغییر باشند، دیلن اشاره می کند که اعضای کنگره نمی توانند «سر راه بایستند» یا «مسیر را مسدود کنند». می توان گفت بعد از بند اول این بند بهترین بخش ترانه است به این خاطر که واقعیتی را آشکار می کند. باب دیلن نشان می دهد سیاستمدارانی که از پاسخگویی و انجام کارها سر باز می زنند،  نهایتا بازندگان هستند، چون تمایلات برای تغییر در نزدیکی کاخ کنگره نهایتا به قدرت می رسند حتی اگر قوی ترین سیاستمداران هم راه را سد کرده باشند.

آخرین گروهی که دیلن به آن ها اشاره می کند، والدین هستند. در بند چهارم به والدین یادآوری می کند که کودکان «آینده» هستند. چون زمان در تغییر است در واقع والدین حق ندارند آن چه را درک نمی کنند ملامت کنند و خرده بگیرند. او می گوید که والدین نباید سعی کنند فرزندانشان را به مسیری کهنه و قدیمی بفرستند چون مسیر زندگی شان هنوز سنگ فرش نشده است، این پسران و دختران هستند که می بایست مسیر جدید را سنگ فرش کنند، و اگر والدین نمی خواهند کمک کنند دیلن می گوید که بهتر است کنار بایستند. این نظر دیلن در مورد تغییرات اجتماعی است. این مساله که والدین همیشه خوبِ فرزندانشان را می خواهند بحث بر انگیز است چون گاهی بهترین چیز از نظر آنان و برای آنان با نظر فرزندانشان متفاوت است. مشکل است که ببینیم این روند به کجا می رسد. این بخش از ترانه دیلن را تنها به آن دسته از والدینی نسبت می دهم که نمی خواهند و نمی گذارند فرزندانشان مسیر خودشان را بروند و خودشان زندگی خودشان را بسازند. از این نظر با دیلن کاملا موافق هستم. والدینی که بر سر راه تصمیم گیری های فرزندانشان می ایستند در واقع در مسیر آینده ایستاده اند. هر کودکی رویاها و آرزوهای خودش را دارد و هر گاه والدینی سر راه رویایی قرار می گیرند، رشد آینده با ابهام روبه رو می شود. می دانم که بسیاری از والدین این نظر را دارند که برخی رویاها دست نیافتنی و پر مخاطره هستند، اما همیشه موفقیت های واقعی از خطر کردن حاصل می شوند.

بند پایانی طبیعت جهانی و دائمی «تغییر» را نشان می دهد. دیلن اشاره می کند که حال به زودی به گذشته تبدیل می شود و به گذشته می پیوندد. عجیب است که به زندگی به عنوان حرکتی خطی و سریعِ زمان نگاه کنیم، اما واقعیت همین است. من که اکنون جوان هستم به زودی پیر می شوم و چیزی که باعث می شود بتوانم مسیر را ادامه بدهم همین تغییر است. اگر من در تمامی مقاطع زندگی تغییر را در آغوش نگیرم، من هم «همچون تکه سنگی غرق می شوم». دیلن این پرسش وجودی در مورد تغییر را از همه می پرسد.

این ترانه دیلن یکی از بهترین کارهای اوست به ویژه به خاطر پیامی که در خود دارد. از آهنگ به یادماندنی اش گرفته تا ترانه جهان شمولش، نشان می دهد که چرا دیلن ترانه می نوشت. همچون بسیاری ازدیگر هنرمندان او هم چیزی داشت که در مورد جهان بیان کند و این ترانه پاسخ او به تغییرات موجود در اطرافش بود.

موهیت پوفالا

منبع: Blugger

***

ترجمه ترانه زمان در تغییر است:

مردم بیایید دور هم جمع شوید

هر کجا که سرگردانید

و اقرار کنید که آب های

اطراف شما رشد کرده اند

و بپذیرید که به زودی

تا (مغز) استخوان خیس خواهید شد

اگر زمانتان برایتان ارزش حفظ کردن دارد

پس بهتر است که شروع به شنا کردن کنید وگرنه همچون سنگی غرق خواهید شد

چون که زمان در تغییر است

نویسندگان و منتقدان بیایید

ای که با قلم هایتان پیشگویی می کنید

چشمانتان را باز نگاه دارید

این شانس دوباره رو نمی کند

و خیلی زود (با عجله) حرفی نزنید

چون که چرخ هنوز در گردش است

و نمی توان گفت که دارد اسم که را می نویسد

چون بازنده یِ اکنون، بعدا می تواند برنده باشد

چون زمان در تغییر است

سناتور ها و اعضای کنگره بیایید

لطفا به این ندا توجه کنید

لطفا سر راه نایستید (راه را بند نیاورید)

مسیر را مسدود نکنید

چون کسی که آسیب می بیند

آن کسی خواهد بود که مانع بوده است (کسی که راه را سد کرده است)

بیرون نبردی درگرفته است و قدرتمند هم هست

به زودی پنجره هایتان را می لرزاند و دیوارهایتان را به لرزه می اندازد

چون که زمان در تغییر است

مادران و پدران بیایید

از سراسر سرزمین

و رخنه نگیرید

آنچه را که درک نمی کنید

دختران و پسرانتان

خارج از دستورات شما اند

مسیر قدیمی شما به سرعت کهنه می شود

لطفا از مسیر جدید کنار بروید اگر نمی توانید کمکی برسانید

چون که زمان در تغییر است

خطی که کشیده شده است

نفرینی که ظاهر شده است

آنی که اکنون آهسته است

بعدا سریع خواهد بود

همان طور که اکنون (زمان حال)

بعدا گذشته خواهد شد

ترتیب به سرعت کم رنگ می شود

و اولی در حال، بعدا آخری خواهد بود

چون که زمان در تغییر است

***

نسخه تصویری اهنگ زمان در تغییر است:

نسخه صوتی آهنگ زمان در تغییر است:

دیدگاهی بنویسید.

avatar