به خاطر چیزی که ارزشش را دارد – For What It’s Worth 

گروه: بوفالو اسپرینگفیلد – Buffalo Springfield

سال انتشار: ۱۹۶۷

نگاهی به آهنگ به خاطر چیزی که ارزشش را دارد

نقد آهنگ به خاطر چیزی که ارزشش را دارد

آهنگ به خاطر چیزی که ارزشش را دارد، از گروه بوفالو اسپرینگفیلد یکی از مشهورترین آهنگ های دهه ۱۹۶۰ است که هنوز هم در بسیاری از برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها استفاده می‌شود. معمولا هر وقت می‌خواهند به این دهه اشاره کنند، به سراغ این آهنگ می‌روند. نکته جالب در مورد این اثر این است که عنوان آن، به خاطر چیزی که ارزشش را دارد، در متن ترانه وجود ندارد.

استیون استیلز، ترانه سرای گروه، به واسطه همین آهنگ بود که به شهرتی فزاینده رسید و بعدا وارد فهرست تالار مشاهیر راک‌اند‌رولشد. بر خلاف تصور بسیاری از مردم، به خاطر چیزی که ارزشش را دارد هیچ ارتباطی با اعتراضات به جنگ ویتنام یا جنبش های حقوق مدنی آن دوران ندارد. استیلز که این آهنگ را تنها در پانزده دقیقه نوشته است، بعدا اعلام کرد که این آهنگ را در واکنش به شورش‌های سانست استریپ (شورش ها و درگیری هایی که در سال ۱۹۶۶، بین جوانان و نیروهای پلیس در منطقه سانست استریپ هالیوود رخ داد. بستن یک باشگاه شبانه در لس آنجلس باعث شکل گیری این درگیری ها شد) نوشته است. این درگیری‌ها اگرچه از نظر سیاسی، اجتماعی و احساسی بسیاری را تحت تاثیر قرار دادند، ولی کم تر کسی باور می‌کرد این آهنگ مشهور گروه بوفالو اسپرینگفیلد تحت تاثیر این اتفاقات ساخته شده باشد. به خاطر چیزی که ارزشش را دارد بلافاصله به سرود مشترک معترضان سیاسی و اجتماعی با تفکرات و اهداف مختلف تبدیل شد.

سادگی موجود در آهنگ باعث شده است که مورد نقد و تفسیرهای مختلفی قرار بگیرد. آهنگ به قدری مبهم صحبت می کند که شاید حتی بتوان گفت ترانه اش هیچ معنایی ندارد. یک گیتار توجه ما را به خود جلب می کند و در این حین، یک صدای آرام از ما می خواهد که بلند شویم و نگاهی به اطراف بیاندازیم. تفکرات به نوعی درهم و برهم آهنگ هربار با این ترجیع بند مورد تاکید قرار می گیرند: «به نظرم وقتشه تمومش کنیم، هی، اون صدای چی بود؟ / همه برین نگاه کنید ببینید چه خبره.» لحن مبهم آهنگ باعث شده است که افراد و گروه های زیادی آن را به هجو بگیرند.

همین درخواست ساده که آهنگ مطرح می کند، چیزی را در قلب جوانان آمریکایی به جنب و جوش درآورد. شاید اگر به خاطر شرایط سیاسی آشفته آن دوران نبود، این بیت با چنین واکنشی از سوی مخاطبانش همراه نمی شد. به خاطر چیزی که ارزشش را دارد در دورانی منتشر شد که بیبی بومرها (افرادی که بعد از جنگ جهانی دوم به دنیا آمدند) برای دست یابی به آزادی های فرهنگی تلاش می کردند، آفریقایی آمریکایی ها به دنبال آزادی های اولیه و اساسی خود بودند و سربازان آمریکایی هم در ویتنام برای نجات جان خود می جنگیدند. تمام این تظاهرکنندگان این آهنگ را به عنوان سرود مشترک خود برگزیدند.

پرسش های مبهم و شاید حتی بتوان گفت معصومانه‌ای که آهنگ مطرح می کند، راه را برای دستیابی به نتایجی قطعی‌تر در اواخر دهه ۱۹۶۰ فراهم کرد. به نظر می رسید استیلز می دانست اتفاقی در شرف وقوع است، ولی دقیقا نمی دانست چه اتفاقی. مرزکشی‌ها مشخص شده بود، ولی هنوز قضیه آن قدر جدی نشده بود که یک جنگ صورت بگیرد. چند سال بعد بود که جهنی برپا شد.

گروه بوفالو اسپرینگفیلد عمر چندانی نداشت، ولی تاثیر کارهایشان حتی همین الان هم در دنیای راکحس می شود. بعد از متلاشی شدن گروه، اعضا آن هریک به گروه های دیگری پیوستند. در سال ۲۰۱۰ بود که سه عضو به جا مانده از گروه برای اولین بار پس از سال ۱۹۶۸، یک اجرای زنده برگزار کردند. همان طور که انتظار می رفت، آهنگ به خاطر چیزی که ارزشش را دارد هم در این کنسرت اجرا شد. به نظر می رسد این اثر را باید امضا این گروه در نظر بگیریم.

منبع: Shmoop

***

ترجمه ترانه به خاطر چیزی که ارزشش را دارد:

این جا داره یه اتفاقی میفته

چیزی که دقیقا مشخص نیست

یه مرد با اسلحه اون جاست

بهم میگه باید مواظب باشم

به نظرم وقتشه تمومش کنیم، هی، اون صدای چی بود؟

همه برین نگاه کنید ببینید چه خبره

مرزها برای نبرد مشخص شدن

حق با هیچ کس نیست، شاید بهتره بگیم همه اشتباه می کنن

جوان ها تفکراتشون رو بر زبان میارن

از پشت سر مقاومت زیادی می شه

به نظرم وقتشه تمومش کنیم، هی، اون صدای چی بود؟

همه برین نگاه کنید ببینید چه خبره

چه روز خوبی برای هیجان و مخمصه است

هزار نفر تو خیابون هستن

می خونن و علامت‌هایی به دست دارن

بیش‌ترشون به نفع طرف ما هورا می کشن

به نظرم وقتشه تمومش کنیم، هی، اون صدای چی بود؟

همه برین نگاه کنید ببینید چه خبره

توهم ضربه‌های عمیقی می زنه

می خزه و وارد زندگیت میشه

همیشه وقتی نگرانی شروع میشه

اگه از خط خارج بشی، یه نفر میاد می‌بردت

به نظرم وقتشه تمومش کنیم، هی، اون صدای چی بود؟

همه برین نگاه کنید ببینید چه خبره

تمومش کنیم، هی، اون صدای چی بود؟

همه برین نگاه کنید ببینید چه خبره

تمومش کنیم، هی، اون صدای چی بود؟

همه برین نگاه کنید ببینید چه خبره

تمومش کنیم، هی، اون صدای چی بود؟

همه برین نگاه کنید ببینید چه خبره

***

نسخه تصویری آهنگ به خاطر چیزی که ارزشش را دارد همراه با متن ترانه:

***

نسخه صوتی آهنگ به خاطر چیزی که ارزشش را دارد:

 

***

۵

دیدگاهی بنویسید.

avatar