نام آلبوم: مقاومت – Resistor

خواننده: لرا لین – Lera Lynn

سبک: ایندی راک

سال: ۲۰۱۶

نقد آلبوم جدید Lera Lynn

نقد آلبوم جدید Lera Lynn

لرا لین را آخرین بار در فصل دوم سریال کارآگاه حقیقی دیدیم، زمانی که فرصت پیدا کرد تا جلوی دوربین تعدادی از کارهای فوق العاده خود را اجرا کند. بعد از آن او شروع به کار بر روی سومین آلبوم خود کرد و طرفداران خود را چشم به انتظار گذاشت. حال آلبوم سوم او به نام مقاومت از راه رسیده است. اگر منتظر آهنگ هایی در حال و هوای کارهای اجرا شده در کارآگاه حقیقی  و آثاری مثل این زندگی مورد علاقه من نیست هستید، بهتر است کمی تجدید نظر کنید. چرا که لین و جاشوا گرینج تهیه کننده آلبوم، مسیر متفاوتی را در پیش گرفته اند. 

در آهنگ هایی مثل راندن و دگرپیکر، اجراهای دو نفره دچار تغییر شده اند، این دو کار بیش تر یادآور موج نوی تازه ای هستند که گروه های زنانه پیشروی دهه ۹۰ مثل بریدرز و بلی به راه انداختند. در آهنگ های بعدی لین کمی به سمت آلبوم قبلی خود به نام خیابان ها متمایل می شود. فضای شوم و پرالتهاب آهنگ ها با صدای تیره و تار، تفکر برانگیز، آرامش بخش و سرد اما نه چندان دافعه برانگیز لین آمیخته می شود. اگرچه در آهنگ هایی مثل برای آخرین بار و خراش و …، تشخیص این که لین در کلام خود دقیقا به چیزی اشاره می کند کار سختی است، ولی نگرش کلی او مملو از غم، ناامنی و توهم است، خصیصه هایی که در کارهای قبلی او هم دیده بودیم. 

این مساله به ویژه در آهنگ کند، مهیج و اسلوکر (یکی از زیرژانرهای ایندی راک) چه کار کردی به وضوح دیده می شود، این آهنگ با درام های برنامه ریزی شده و لحن پرخراش خود می تواند آهنگ پس زمینه خوبی برای جلسات احضار ارواح باشد. حتی زمانی که ملودی ها در آرام ترین شکل ممکن در جریان هستند، صدای غمگین و رویایی لین تا زمانی که لحن آهنگ به شکل نهایی خود می رسد، شما را اسیر خود می کند. در آهنگ حرکت آهسته دوباره وارد فضای سریال کارآگاه حقیقی می شویم، یعنی صدای همان دختر ترسناک و سردی را می شنویم که گوشه یک میخانه می نشست و ندای درونی شخصیت های آشفته داستان را به گوش ما می رساند. آهنگ کم جزئیات و دارای ریف های بلوز رابی کوچولو، به خوبی نشان می دهد که حال و هوا و نگرش درون نگرانه این خواننده/ترانه سرا اگر با یک آهنگ ملموس تر یا به عبارت بهتر تحریف شده تر ترکیب شود، نتیجه کار چقدر تاثیر گذار خواهد بود. 

نام آلبوم (که همچنین نام استودیویی است که این آلبوم در آن ضبط شده) دلالت بر مقاومت دارد، شاید منظور لین، مقاومت در برابر سبک کاری گذشته خود است، زمانی که تمایل به ورود به حال و هوای کانتری و استفاده از گیتارهای پدال استیل داشت. زمانی که کارهایی غیرتجاری و مملو از ریشه های سنتی ارائه می داد. در حال حاضر لین تمایلی به رویکرد گذشته خود ندارد، او به دنبال این است که محدودیت های پیش روی خود را کنار بگذارد. لین برای بیرون کشیدن عمیق ترین لذت های خود، به دنبال ارائه یک موسیقی چالش برانگیز و بی قرار است که چرخش های زیادی در آن دیده می شود. 

هال هارویتز

منبع: americansongwriter

دیدگاهی بنویسید.

avatar