نام آلبوم: زیر ستارگان – Under Stars
خواننده: ایمی مکدونالد – Amy Macdonald
گونه: پاپ راک، سافت راک
سال انتشار: ۲۰۱۷

نقد آلبوم جدید Amy Macdonald

نقد آلبوم جدید Amy Macdonald

آن هایی که شناخت چندانی از ایمی مکدونالد ندارند، بد نیست بدانند که او یک خواننده، ترانه سرا و گیتاریست اسکاتلندی است که ۹ میلیون نسخه از آهنگ هایش تا به حال به فروش رفته است. آلبوم اول او به نام این یک زندگی است که در سال ۲۰۰۷ عرضه شد در بریتانیا، دانمارک، هلند و سوئیس در صدر جدول پرفروش ها قرار گرفت. مکدونالد در آمریکا آن چنان که باید به موفقیت دست نیافت. آلبوم اول او در جدول ۲۰۰ تایی بیلبورد به رتبه ۹۲ رسید. موسیقی مکدونالد تحت تاثیر گروه های تراویس، کیلرز و لیبرتیز قرار دارد. 

حال، در حالی که یک دهه از فعالیت مکدونالد گذشته و در طی این مدت جایزه ها و افتخارات زیادی را کسب کرده است، او با آلبوم چهارم خود به نام زیر ستارگان بازگشته است. این آلبوم که از یازده آهنگ تشکیل شده، در اصل گلچین لذت بخشی است از داستان های شخصی که این بانوی آوازه خوان در طول زندگی خود تجربه کرده است. 

زیرستارگان با آهنگ رویاپردازی کن (Dream On) آغاز می شود. مکدونالد در این آهنگ با آن صدای بم دلپذیر خود از مخاطبانش می خواهد که اجازه ندهند مسائل کم اهمیتی همچون ارتباط با افراد یا جزئیات روزمره زندگی، تفکرات آن ها را به خود مشغول کند. این آهنگ به شکلی قدرتمند، معرف کل آلبوم است: جذاب، خوش بینانه و دارای یک ملودی تاثیرگذار مثبت. بسیاری از آهنگ های این آلبوم از نظر موضوعی شبیه هم هستند. برای مثال او در آهنگ زیر ستارگان می گوید: «تو زیر ستارگان و علامت ها زندگی می کنی / در این زندگی باید بال های خود را گسترده کنی / نگران چیزهای بی اهمیت نباش / همان کسی که می خواهی باش، آزاد باش.»

اگر از پس تامین هزینه های جلسات مشاوره برنمی آیید، مکدونالد با این آلبوم خود صحبت های دلگرم کننده زیادی را به شما ارائه می دهد. تصور کنید بر روی لبه تردید ایستاده اید و می خواهید جهشی از سر یقین (Leap of Faith) و دستیابی به روزی بهتر بردارید، مکدونالد با این آلبوم کنار شما ایستاده است. او در آهنگ هرگز آن قدر دیر نیست (Never Too Late) به شما اطمینان می دهد که هنوز فرصت دارید داستان زندگی خودتان را بنویسید. هنوز فرصت زیادی دارید تا تفاوتی ایجاد کنید، تصور خود را عوض کنید، روی پای خود بایستید، باعث افتخار کسی شوید، یا اصلا یک سروصدا به پا کنید. او معتقد است اگر زندگی تا در حال سقوط است، آماده سقوط (Prepare to Fall) باشید. مکدونالد معتقد است حتی در اوج موفقیت هم ما باید تکیه گاهی برای خود فراهم کرده و آماده سقوط های ناگهانی و اجتناب ناپذیر باشیم. زندگی پر از فراز و فرود است. به طور خلاصه، او معتقد است زندگی بالا و پایین (The Rise & Fall) زیادی دارد، بهتر است آماده پذیرش آن ها باشید. 

در آهنگ مدعی (The Contender)، ایمی معتقد است می تواند به ندای قلبی شنوندگان خود گوش کند. او می گوید: “من کیلومترها و کیلومترها را طی کرده ام تا به این جا برسم / فقط برای تو تا مرا از سر راه برداری.» این تنها آهنگ این آلبوم نیست که به این مسائل می پردازد. او در آهنگ آتشم را شعله ور کن (Feed My Fire) یک بار دیگر درباره ندای قلبی صحبت می کند. در آهنگ برخاسته از خاکستر (From the Ashes)، مکدونالد همچون ققنوسی است از زیر خاکستر برخاسته است. همه ما گاهی اوقات به تولدی دوباره، به یک شروع تازه نیاز داریم. 

اگر نسخه ویژه آلبوم را تهیه کنید، هشت مورد از آهنگ ها دارای نسخه آکوستیک هم خواهند بود. از طریق این هشت آهنگ اضافه به راحتی می توانید پی به استعداد  و ظرفیت پنهان مکدونالد ببرید. 

ترانه های خوش بینانه مکدونالد دارای نوعی خردورزی حکیمانه هستند. این آلبوم مملو از ملودی های به یاد ماندنی و یک سبک پاپ خالصانه است. ناشر این آلبوم می تواند مطمئن باشد که با مخاطبان گسترده ای مواجه خواهد شد. اگر تا به حال هیچ کدام از کارهای مکدونالد را نشنیده اید، می توانم با یک مقایسه عجیب شما را با سبک کاری او آشنا کنم: مکدونالد ترکیبی است از دلارس اریوردن از گروه کرنبریز و ادوین مک کین. مکدونالد خواننده ای است که برای مخاطب قصه گویی می کند، قصه های زیبایی که کار او را به چیزی فراتر از یک موسیقی پاپ معمولی تبدیل می کنند. او یک مرده نیست، کسی نیست که به خاطر عشق خودکشی کرده باشد. مکدونالد تنها یک خواننده و ترانه سرا است با خلوصی کم نظیر. آلبوم زیر ستارگان یک مجموعه دوست داشتنی است از خاطرات و نصیحت های یک نوازنده دنیا دیده. ما به این آلبوم امتیاز ۴ از ۵ می دهیم. 

جینی بلو

منبع: cryptic rock

دیدگاهی بنویسید.

avatar