موسیقی فیلم پینوکیو

هنگامی که با دیدن ستاره ای،آرزو میکنی…توسط کلیف ادوارد

نگاهی به پیشینه ی این آواز:

کودکان آمریکایی و انگلیسی طبق آیینی سنتی بعد از غروب آفتاب، با نگاه کردن به اولین ستاره ای که در آسمان دیده می شد، آرزویی میکردند و این شعر را می خواندند:

“Star light, star bright

First star I see tonight

I wish I may, I wish I might

Have this wish I wish tonight.”

و باور داشتند که ستاره ها به آرزویشان پاسخ می دهد.

موسیقی فیلم پینوکیو

این آواز توسط ند واشنگتن و لای هارلین برای پینوکیو(۱۹۴۰)  فیلم کمپانی دیزنی نوشته شد،که شخصیت جیمینی کریکت  در شروع و پایان فیلم آن را  می خواند.واشنگتن ترانه سرایی توانا برای موسیقی های فیلم و هارلین ازآهنگسازان دیزنی بود.

این کار در سال ۱۹۴۰ اسکار بهترین آواز را دریافت کرده است و در جایگاه هفتم صد آواز برتر فیلم های صد سال گذشته قرار دارد.

این آهنگ درباره ی این است که چگونه رویاها می توانند به حقیقت بپیوندند،همانطور که پینوکیو می تواند از عروسکی چوبی به پسری واقعی تبدیل شود.دیزنی از آن در بسیاری از مراسمات و جشنواره هایش استفاده می کرد چراکه حسی را ایجاد می کند که آنها می خواستند مهمانهایشان هنگام بازدید از پردیس های دیزنی داشته باشند.این آواز در بخش افتتاحیه ی سریال های تلویزیونی منتخب دیزنی و در لوگو های افتتاح والت دیزنی پیکچر استفاده می شد.کشتی های مسافرتی دیزنی،دیزنی واندر و دیزنی مجیک،از هفت نوت اول این ترانه بعنوان صدای بوق استفاده می کنند.

کلیف ادوارد صداپیشه ی شخصیت جیمی کریکت بود و این آواز را در فیلم می خواند.ادوارد خواننده و بازیگر معروفی در دهه های ۳۰ و ۴۰ بود،و صدای جیم کراو در دامبو از فیلم های دیزنی را نیز برعهده داشته است.

این اثر در سوئد و نوروژ و دانمارک،به یک سرود کریسمس تبدیل شده است،و اغلب به ستاره ی بتلهم اشاره دارد.در نسخه ی زبان سوئدی به صورت “می بینی ستاره را در آسمان آبی؟”و در دانمارکی به صورت “وقتی که ستاره ای را حین افتادن می بینی” ترجمه شده است.

فیلم پینوکیو نقش کوچکی را در داستانفیلم استیون اسپلبرگ،”برخورد نزدیک از نوع سوم”،و موسیقی جان ویلیامز ایفا می کند چراکه  فیلم داستان  “هنگامی که با دیدن ستاره ای آرزو میکنی” را نقل می کند.

در سوم اکتبر ۲۰۰۷،کمپانی بورن ،که حق پخش این آواز را دارد،شکایتنامه ای  را علیه سازندگان کمدی موقعیت “مرد خانواده” تنظیم می کنند،با ادعای نقض کپی رایت در اپیزودی با نام “هنگامی که روی یک واینستون آرزو میکنی”.

این اپیزود شامل هجویه ایست بر آواز “به یک کلیمی نیاز دارم”.

ماری.جی.بلاج برای آلبوم عید ۲۰۱۳ خود به همراه باربارا استرایسند یک نسخه جاز این آهنگ با عنوان تبریک کریسمس،ضبط کرد.این اولین باری بود که استرایسند قبول می کرد در کاری همخوانی کند که قبلا در جای دیگری ضبط شده بود. 

منبع:سانگ فکتس

دیدگاهی بنویسید.

avatar