هیچ کس از آدم های بی وفا خوشش نمی آید. مخصوصا اگر این شخص، گروه یا هنرمند مورد علاقه شما باشد. به نظر شما خواننده ها در مقایسه با قبل، خیلی زودتر از حد معمول از دنیای هنر خداحافظی نمی کنند؟ پاسخ به چنین سوالی کار راحتی نیست. ولی متاسفانه به نظر می رسد جواب آن، مثبت باشد. 

برای مثال گروه “د مکابیز” (The Maccabees) را در نظر بگیرید. آن ها در ماه آگوست در حالی که همه منتظر آلبوم تازه شان بودند، اعلام کردند که این آخرین آلبوم آن ها خواهد بود. آیا محبوبیت آن ها در حال افول بود؟ کسی نمی داند. با قطعی شدن خبر انحلال این گروه بریتانیایی، طبیعی است طرفداران دنیای موسیقی با نگرانی منتظر خداحافظی هنرمندان و گروه های بعدی باشند. گروه هایی هم هستند که ابتدا منحل شده و سپس برای یک بار دیگر گردهم آمدند، و نکته جالب این است که عمر این گروه ها بعد از متحد شدن دوباره بیش تر از فعالیت های پیش از انحلال آن هاست. و در پایان باید گفت گروه هایی هم هستند که هرگز به صورت رسمی اعلام خداحافظی نکرده اند، ولی بعید به نظر می رسد هیچ وقت خبری از فعالیت های تازه آن ها به گوش برسد. جمیروکوای (Jamiroquai) مثال بارز چنین گروه هایی است. 

در این مطلب به بررسی هفت هنرمند و خواننده ای می پردازیم که وضعیت مشابهی دارند. بعضی از آن ها به صورت غیرمستقیم خبر خداحافظی خود را اعلام کرده اند. بعضی هم دیگر علنا این موضوع را بیان کرده اند. تنها باید امیدوار باشیم آهنگ هایی که این اواخر از آن ها شنیده ایم، آخرین کارهای آن ها نبوده است:

 Coldplay

Coldplay

Coldplay

خیلی پیش تر از آن که آلبوم تازه گروه کلدپلی به نام “یک سر پر از رویا” در دسامبر ۲۰۱۵ منتشر شود، کریس مارتین اعلام کرد که این آخرین آلبوم آن ها خواهد بود: “این هفتمین آلبوم ماست، از نظر ما این آلبوم شبیه کتاب هری پاتر یا چیزی شبیه آن هست. نمی خواهم بگویم که این شاید آخرین کار ما باشد. ولی این آلبوم نقطه پایان خوبی برای مسیر ماست.”

در سال ۲۰۱۶، کریس در این مورد توضیحات بیش تری ارائه کرد: “بعید به نظر می رسد آلبوم دیگری از کلدپلی منتشر شود. به نظرم الان دقیقا همان جایی هستیم که قرار بود باشیم. این حرف ها را چند سال پیش هم گفته بودم. ولی به نظر می رسد داریم به بخش پایانی این ماجرا می رسیم. متاسفانه من هم موافق این پایان هستم.”

کلدپلی در سال ۲۰۱۶ هم در مسابقات سوپربول و هم در جشنواره گلاستنبری اجرا داشت. هم چنان نقاط مبهم زیادی در صحبت های کریس دیده می شود.

آیا امیدی به یک آلبوم دیگر هست؟ به نظر می رسد آن ها به کمی زمان نیاز دارند. ولی این در هنوز بسته نشده است. 

One Direction

One Direction

One Direction

در یکی از مصاحبه هایی که گروه وان دیرکشن با بی بی سی انجام دادند، صحبت هایی مبنی بر استراحت و وقفه شنیده می شد. این صحبت ها در ماه آگوست به شایعه، و در نهایت در ماه نوامبر به یک حقیقت تبدیل شد. آن ها همچنان به صورت رسمی اعلام کرده اند که این یک وقفه است. نایل هوران در ماه اکتبر در مصاحبه ای اعلام کرد: “ما هر کدام مشغول انجام کارهای خودمان هستیم. من آهنگ های انفرادی خودم را می سازم، هری مشغول بازی در یک فیلم است. همه مشغول فعالیت های خودمان هستیم.”

زمانی که از هوران خواسته شد یک تاریخ دقیق برای فعالیت دوباره گروه اعلام کند، او گفت: “واقعا نمی توانم یک تاریخ اعلام کنم. ولی قطعا مربوط به پنجاه سال دیگر نخواهد بود، شاید بتوان گفت یک آینده قابل پیش بینی”

به نظر می رسد آن ها منتظر واکنش مردم نسبت به فعالیت های انفرادی خود هستند. نایل در این زمینه عملکرد بدی نداشت. تک آهنگ انفرادی او از نظر فروش در رتبه نهم قرار گرفت.

آیا امیدی به یک آلبوم دیگر هست؟ کاملا بستگی به این مساله دارد که فعالیت های انفرادی آن ها در چند سال آینده به چه صورت پیش برود. 

Iggy Pop

Iggy Pop

Iggy Pop

ایگی پاپ، در مصاحبه ای که به مناسبت انتشار هفدهمین آلبوم انفرادی او صورت گرفت، اعلام کرد: “به نظر می رسد با این آلبوم به انتهای خط رسیده ام. این موضوع را حس می کنم.”

وقتی از او پرسیده شد که آیا این حرف به معنی خداحافظی از موسیقی است، او گفت: “نه، اگر از من بخواهید بیایم و در جشن تولد مادرتان یا مراسم های این چنینی آواز بخوانم، بالاخره فکری به حالتان می کنم. ولی برای ساخت یک آلبوم واقعی باید خیلی مایه بگذارید، و الان دیگر آن انرژی سابق را ندارم.”

به نظر می رسد این هنرمند ۶۹ ساله از دنیای موسیقی خسته شده است. ولی هنوز نمی توان با قطعیت درباره آن نظر داد. 

آیا امیدی به یک آلبوم دیگر هست؟ زمانی که چاک بری در ۹۰ سالگی آلبوم تازه ای منتشر می کند، هم چنان می توان به ایگی امید داشت.

 M.I.A.

 M.I.A.

M.I.A.

ام. آی. ای. در ماه می اعلام کرد که آلبوم پنجم او که به زودی منتشر می شود، آخرین آلبومی است که در آمریکا منتشر می کند. در ماه ژولای او رسما اعلام کرد که با این آلبوم به طور کامل از دنیای موسیقی خداحافظی می کند. 

“این آخرین کار من است و حس خوبی نسبت به آن دارم. ناراحتی از این بابت ندارم. این هم بخشی دیگر از شخصیت من است. امیدوارم مردم متوجه این موضوع باشند.”

زمانی که از وی پرسیدند آیا این واقعا آخرین آلبوم اوست، اعلام کرد: “به گمانم همین طور است. دوست دارم به کارهای دیگر بپردازم و مدتی از این فضا دور باشم. مطمئنا موسیقی را ادامه می دهم، ولی به عنوان یک آلبوم بعید است. این مساله بعد از آهنگ “مرزها” به ذهنم رسید. . باید با این حقیقت کنار می آمدم.”

او بعدا در یک مصاحبه ابهام برانگیز دیگر اعلام کرد که در صنعت موسیقی، آن نوع موسیقی که دنبالش بود پیدا نمی شد، به همین دلیل مجبور است فاصله بگیرد: “به کمی زمان برای فاصله گرفتن از این حوزه نیاز دارم. دوست ندارم قوه ابتکار خود و اعتباری که کسب کرده ام را عوض کرده و آن را به یک برند مورد تایید در این صنعت تبدیل کنم.”

آیا امیدی به یک آلبوم دیگر هست؟ تا زمانی که ام. آی. ای. مشغول کسب تجربه در هنرهای دیگر است، باید خودمان را با خواننده های تازه سرگرم کنیم. 

Metallica

Metallica

Metallica

آلبوم استودیویی دهم متالیکا، ۱۸ نوامبر منتشر شد. عنوان این آلبوم (“متصل … به خودتخریبی”) و فاصله طولانی آن با آلبوم قبلی (هشت سال فاصله با آلبوم قبلی به نام “آهنربای مرگ”) شایعاتی را مبنی بر خداحافظی این گروه بر سر زبان ها آورد. 

شاید به خاطر از بین بردن این گمانه ها بود که جیمز هتفیلد، رهبر گروه در مصاحبه ای اعلام کرد: “هنوز کار آهنگ های این آلبوم تمام نشده ولی من به فکر آلبوم بعدی هستم.”

آیا امیدی به یک آلبوم دیگر هست؟ در حال حاضر که احتمالش خیلی زیاد است. 

Lil Wayne

Lil Wayne

Lil Wayne

صحبت کردن درباره مسیر پرفراز و نشیب لیل وین در دنیای رپ (از جمله بیماری او) خودش یک مطلب جداگانه را می طلبد. او ابتدا اعلام کرد که در سال ۲۰۱۱ قصد کناره گیری از موسیقی را داشته ولی پشیمان شده است. تا این که در ماه سپتامبر در توئیتی اعلام کرد: “کاملا آسیب پذیر شده ام. از نظر ذهنی ناتوان شده ام. می خواهم به آرامی خداحافظی کنم. عاشق هوادارانم هستم، ولی کار من تمام است.”

اما حدود دو هفته بعد در یک مصاحبه، صحبت های دیگری بر زبان آورد: “آن توئیت را بعد از یک مشاجره نوشتم. این یک تجارت است. زمانی که وارد تجارت می شوی از این مشکلات هم پیش می آید. من خانواده دارم، بچه دارم، یک مادر دارم. باید قبض هایم را پرداخت کنم. همان طور که گفتم این یک تجارت است. اگر این تجارت به درستی پیش برود، همه چیز درست خواهد بود. آن زمان به خداحافظی فکر می کردم، ولی هنوز آن توئیت را پاک نکرده ام. چرا که هنوز همان حس را دارم. زمانی اوضاع تغییر می کند که کاری در مورد آن انجام شود.”

آیا امیدی به یک آلبوم دیگر هست؟ او همیشه اعلام کرده آلبوم دوازدهمش به نام کارتر ۵ آخرین کار او خواهد بود. فعلا باید منتظر انتشار آلبوم و البته دیگر کارهای متفرقه لیل وین باشیم. 

Bob Dylan

Bob Dylan

Bob Dylan

باب دلیل شاید تحسین شده ترین هنرمند زنده در دنیای موسیقی باشد. بخشی از موفقیت او در این مساله نهفته است که علی رغم ۳۷ آلبوم و سپری کردن ۵۰ سال فعالیت هنری، هم چنان توانسته جنبه رازآلود شخصیت خود را حفظ کند. آلبومی که در سال ۲۰۱۲ منتشر کرد “طوفان” نام داشت و هم نام آخرین نمایشنامه منتشر شده از شکسپیر بود. همین مساله باعث شد شایعات خداحافظی او قوت بگیرد. تا این که دیلن در مصاحبه ای به شفاف سازی این مساله پرداخت: “نمایشنامه شکسپیر حرف اضافه The دارد، ولی اسم آلبوم من یک طوفان خالی است، بدون حرف اضافه. این دو عنوان با هم فرق دارند.”

او بعد از “طوفان” دو آلبوم دیگر هم منتشر کرد. در حقیقت شایعه خداحافظی دیلن و انتشار آخرین آلبوم او، به یک جوک بی مزه میان طرفداران موسیقی تبدیل شده است. در حال حاضر مطبوعات بیش تر به دنبال کشف این مساله هستند که آیا دیلن از دریافت نوبل ادبیات خوشحال است یا خیر. وقتی حتی چنین موضوعی را نمی توانیم بفهمیم، قبول کنید پی بردن به این مساله که آیا آلبوم آخر او به نام “فرشتگان سقوط کرده”، آخرین کار او در دنیای موسیقی است یا نه؛ کار بسیار سخت تری است! 

آیا امیدی به یک آلبوم دیگر هست؟ این موضوع تقریبا قطعی است. 

فیل هبلث ویت

منبع: BBC Music

1
دیدگاهی بنویسید.

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
taha tpa
مهمان
taha tpa

خداحافظی کلدپلی از موسیقی برام مثل خداحافظی مسی از فوتباله … موسیقی بدون کلدپلی دیگه برای من لذت قبل رو نخواهد داشت