عکس مایکل جردن
عکاس:جاکوب کو رنت میستر
سال:۱۹۸۴
تحلیل عکس مایکل جردن

تحلیل عکس مایکل جردن‍

این عکس را می توان گفت مشهورترین عکس سیلوئت( عکس هایی با پیش زمینه تیره، روی پس زمینه روشن) است که تا به حال گرفته شده. جاکوب کو رنت میستر که روئینگ(قایقرانی) کار می کرد و بعد ها عکاس خبری شد این عکس را در سال ۱۹۸۴ برای  مجله لایف گرفت. در عکس مایکل جردن ستاره آمریکایی بسکتبال را می بینیم که معلق در هوا، پاهایش همانند پای رقاص های رقص باله از هم فاصله گرفته و دست چپش تا آسمان کشیده شده است.

نور خورشید در سمت راست تصویر، چشم بیننده را به موضوع اصلی که در مرکز قرار دارد معطوف می کند و سراشیبی زمین در محل قرار گرفتن سبد،‌ اوج ارتفاع گرفتن مایکل جردن را برجسته تر کرده است به گونه ای که حس پرواز را به بیننده القا می کند.

عکس بسیار زیبایی که شرکت نایک از آن برای طراحی لوگوی محصولات ورزشی اش الهام گرفت. برای طراحی اولین سری کفش های ورزشی ایر جردن، نایک ۱۵۰ دلار برای استفاده موقت از اسلاید عکس هایی که گرفته بود به رنت میستر پرداخت کرد. به زودی نماد “مرد پرنده” روی کفش، لباس و دیوار اتاق ها در سراسر دنیا قرار گرفت، و به یکی از معروف ترین آرم های تجاری تبدیل شد. برند ایر جردن که از معروفیت بسیاری بین مارک های تجاری برخوردار است، در سال ۲۰۱۴، ۳٫۲ میلیارد دلار درآمد تجاری داشت. رنت میستر، در این هنگام از نایک به اتهام رعایت نکردن حق کپی رایت شکایت کرد. جدا از درآمد و سود تجاری، واضح است که این عکس نفوذ و تاثیر شهرت ورزشی را در تجارت های مولتی میلیاردی نشان می دهد.

منبع: time

به این نقد امتیاز بدهید

دیدگاهی بنویسید.

avatar