تاثیر گروه بیتلز بر روی دنیا

تاثیر گروه بیتلز بر روی دنیا

همیشه در مورد میزان تاثیر گروه موسیقی بیتلز بر دنیا تصور غلطی وجود دارد. بیلتز تاثیر آن چنان گسترده ای بر روی ماجراهایی که در دنیا در حال وقوع بود، نداشت. خوش شانسی بیلتز این بود که همراه با شکل گیری جنبش هیپی، این گروه هم شروع به کار کرد و توانست از این قضیه نهایت استفاده را ببرد. اگر واقع گرایانه بنگریم متوجه خواهیم شد که شهرت آن ها به آن صورتی که ادعا می شود افسانه ای نیست، در واقع بیتلز در خاطراتی که نسل های قبلی از دوران جوانی خود تعریف می کنند، جایگاه آن چنانی ندارد. 

همیشه عنوان می شود که بیتلز تاثیر زیادی بر روی انقلاب های فرهنگی دهه شصت داشته است، ولی در واقع این جنبش هیپی ها بود که موفق شد بر روی بیتلز تاثیر گذار باشد. اعضای بیتلز می دانستند هیپی ها پدیده ای هستند که قطعا مورد توجه افراد کم سن و سال تر قرار می گیرند، به همین دلیل سعی کردند این تصور را به وجود بیاورند که آن ها هم بخشی از این جنبش بزرگ هستند. این مساله به خوبی اثر کرد و باعث جذب سیل گسترده ای از نوجوانان احساسی شد. از این طریق به سود بسیار زیادی دست یافتند. درآمد اصلی آن ها از فروش چنین تفکراتی به دست آمد. 

بسیاری از مردم معتقدند بیتلز شهرتی جهانی دارد. جان لنون زمانی ادعا می کرد که از خدا هم بزرگ تر است. ولی حقیقت این است که تمام فرهنگ های دنیا تحت تاثیر این گروه بریتانیایی قرار نگرفتند. این فرهنگ ها آن قدر صلابت و هویت داشتند که به این آسانی بازیچه دست موسیقی چهار جوان قرار نگیرند. باید تعریف مان از تاثیر گذاری جهانی را مشخص کنیم. انجیل در بیش از ۱۷۰ کشور دنیا به فروش می رود، در حالی که میزان کل فروش آثار بیتلز به زحمت به ۹۰۰ میلیون می رسد. 

با کمی دقت می توان متوجه شد که بدنه اصلی طرفداران بیتلز را کودکان و نوجوانانی تشکیل می دهند که در نسل ایکس (دهه ۱۹۶۰) به دنیا آمدند. این که چرا مردم هنوز به موسیقی این گروه گوش می دهند را می توان به مسائل نوستالژیک ربط داد، افرادی که در آن دوران به دنیا آمده اند هم چنان دوست دارند یاد ماجراهایی که از سر گذرانده اند را زنده نگه دارند. همان طور که بیتلز خود را سوار موج جنبش هیپی ها کرد، در حال حاضر هرکسی می تواند سوار موج بیتلز شود و خود را یکی از طرفداران این گروه بنامد. 

البته دستاوردهای بیتلز انکار نشدنی است. این گروه حقیقتا از افراد با استعدادی تشکیل شده بود، آن ها کارهای باارزشی ارائه می دادند و با فعالیت های خود راه را برای گروه های فوق العاده ای همچون رولینگ استونز هموار کردند. ولی مساله این است که در صورت نبود گروه بیتلز هم جنبش حقوق مدنی شکل می گرفت، ماموریت های آپولو شروع می شد، با انقلاب هایی در دنیای موسیقی مواجه می شدیم و … . این ماجراها و چندین اتفاق دیگری که مردم به حضور گروه بیتلز ربط می دهند در هر صورت رخ می دادند. این که چرا رسانه های امروزی هنوز هم چون گذشته به گروه بیتلز اهمیت می دهند ریشه در یک مساله دارد، رسانه دقیقا همان کاری را انجام می دهد که بیتلز در گذشته انجام می داد: فروش احساسات به توده مردم. 

منبع: Zone Essay

5
دیدگاهی بنویسید.

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
Mary
مهمان
Mary

چطور ميتونيد اين چيزا رو بگيد …اگر بيتلزي وجود نداشت هيچ كدوم از اون گروه هاهم وجود نداشتن .واقعا مسخرس…

Chalipa
مهمان
Chalipa

ممنون که با نوشته طنزت موجب خنده ما شدی. تو دنیا موسیقی دو قسمته. بعد بیتلز و قبل بیتلز. اونپقت شما با یک هزارم معلومات میایی همچین چیزی میگی 😂😂😂😂

محمد
مهمان
محمد

دنیا دو قسمت میشه قبل بیتلز و بعد بیتلز

بهاره
مهمان
بهاره

از خواندن این متن لذت بردم ، کاش ریزبینانه تر به بیتلز میپرداختید. بیتلز در زمان خیلی خیلی مناسبی به شهرت رسید . جو جامعه آمریکای پس از ۱۹۶۳ در محبوبیت بیتلز نقش پررنگی داشت . شاید اگر سه سال دیرتر شروع کرده بودند هیچوقت به چنین مقبولیتی دست نمیافتند. در همان دوره گروه هایی مثل رولینگ استونز،کریم،د هو و کمی بعد لدزپلین و بلک سابات جریانهای اصلی موسیقی را خلق کردند .