الهام در موسیقی

الهام در موسیقی

موسیقی پدیده ای با متغیرهای مختلف است. زمان ورود آن به ذهن و هم چنین خروج آن مشخص نیست. با این حال همه می دانیم که موسیقی، باعث شادی روح می شود. در حوزه الهام، چیزهای عادی، استثنائی به نظر می رسند و حتی جزئی ترین مسائل هم ممکن است مورد توجه شما قرار بگیرند. الهام یک فرآیند باورنکردنی است و باعث افزایش بازدهی و نشاط ما می شود. به نوعی می توان گفت ما در تمام طول عمر خود به دنبال چنین وضعیت الهام بخشی هستیم و آن را خلسه می نامیم. اگرچه در تلاش های خود برای دست یافتن به چنین هیجانی، گاهی اوقات از جستجو کردن خسته می شویم. زمانی که زندگی فشار زیادی وارد می کند، سر و صدای زیادی ایجاد می کند و به ما هجوم می آورد، بهترین راه گریز از چنین فشار و استرسی، پناه بردن به موسیقی است. 

سبک های مختلف زیادی در موسیقی وجود دارد. یک شنونده حرفه ای می تواند بسته به تمایل و سلیقه خود، موسیقی مورد نظرش را پیدا کند. علاوه براین، هر فرهنگی موسیقی مخصوص خودش را دارد. موسیقی می تواند چیزی بیش از به آرامش رسیدن و استراحت کردن باشد. موسیقی می تواند همراه زندگی، آرام کننده وضعیت روحی، و حتی بهترین مشاور شما باشد. موسیقی را نباید یک سرگرمی صرف در نظر گرفت. در واقع زندگی بدون موسیقی غیرممکن است. شما شاید برای هریک از حالت های روحی خود یک گروه آهنگ ذخیره کرده باشید. یک گروه برای وقتی که ناراحت هستید، یک گروه برای اوقات خوشحالی، یا برای تفکر، هیجان، خشم، ماجراجویی و حتی خواب. موسیقی به شما کمک می کند که با احساساتتان همراه شوید. گاهی اوقات موسیقی می تواند ابزاری باشد برای فرار از یک شخص یا مساله. گاهی اوقات هم از موسیقی برای به اشتراک گذاری احساسات خود با دوستان یا حتی غریبه ها استفاده می کنید. در واقع موسیقی می تواند الهام بخش ترین پدیده ای باشد که شما با آن سروکار دارید. 

موسیقی دنیایی از احساسات است. هر زمان که آهنگی می شنوید، بخشی از این احساسات در شما غلیان می کنند. موسیقی می تواند لطیف ترین یا پراضطراب ترین احساسات را در شما به وجود بیاورد. می تواند با زنده کردن خاطرات، شما را به سفر در زمان و فضا ببرد. مطمئنا شما هم این احساس را تجربه کرده اید که بین یک آهنگ و خاطره مشخص نوعی ارتباط برقرار شده است. با کمک این موسیقی شما به آن خاطره سفر کرده و به نوعی آن را دوباره تجربه می کنید. 

علاوه بر این، موسیقی قوی تر از هر چیز دیگری می تواند مردم را با هم متحد کند. مردمی با علائق و سلیقه های مشترک را خیلی راحت می توان گرد هم آورد. اما اگر بین این افراد هیچ وجه اشتراکی نباشد و آن ها با هم غریبه باشند چه می توان کرد؟ تنها با کمک موسیقی است که این افراد می توانند دست یکدیگر را در دست بگیرند و یک ترانه را با هم تکرار کنند، یا این که تنها در سکوت به نوای موسیقی گوش دهند. موسیقی می تواند روح افراد بیگانه را به یکدیگر پیوند بزند. در دنیای موسیقی برای برقراری ارتباط با کسی لازم نیست زبان او را یاد بگیرید، می توانید از زبان موسیقی استفاده کنید. موسیقی به روش های زیادی بر ما تاثیر می گذارد. می تواند به شما کمک کند دوستانی جدید پیدا کنید یا فرهنگی تازه را یاد بگیرید. 

موسیقی یک فرآیند چند بعدی است. هیچ گاه خسته کننده نمی شود. درست است تعدادی مشخص از خواننده ها و آلبوم های مورد علاقه برای خود دارید، اما هم چنان به دنبال خواننده و آثار تازه هم می گردید. موسیقی طعمی تازه به زندگی شما می دهد. این طعم بسته به موسیقی که استفاده می کنید، متفاوت خواهد بود. موسیقی می تواند چیزی بیش از یک ضمیمه باشد. موسیقی یک چاشنی مفصل است که می تواند تجربیات شما را برجسته کند، آن را از بین ببرد و یا این که تکمله ای برای آن ها باشد. اگر قرار باشد یک روز برای همیشه به جزیره تنهایی خود سفر کنید، بهترین چیزی که می توانید با خود ببرید، ابزار پخش کننده موسیقی تان است. چرا که تنها از این طریق است که می توانید خود را با محیط وفق دهید و از هرچیزی الهام بگیرید. 

اگرچه خود موسیقی چیز تازه ای نیست، اما خلق ملودی ها، ریتم ها، و سمفونی های تازه پدیده هایی هستند که هر روز اتفاق می افتند. در حقیقت، تا زمانی که ما وجود داریم، موسیقی هم در اطراف ما در جریان خواهد بود. زمانی که می گوییم موسیقی در همه جا حضور دارد، یعنی طبیعت دارای موسیقی خودش است. صدای به هم خوردن نی ها در دشت، خش خش برگ درختان یا زمزمه جادویی رودهایی که از دل کوهستان بیرون می زنند. موسیقی به اشکال مختلف در اطراف ما حضور دارد، تنها باید دقت کنیم و در این سمفونی زنده سهیم شویم. موسیقی برای هرکسی می تواند یک منبع الهام باشد. چرا که موسیقی یک شاه کلید است و هر قفلی، حتی پیچیده ترین و سرسخت ترین ها را می تواند باز کند. موسیقی می تواند به ما این قدرت را بدهد که هنگامی که از کنار غریبه ها عبور می کنیم لبخندی بر لب داشته باشیم، صرفا به خاطر این که در حال شنیدن یک آهنگ تاثیرگذار هستیم. 

منبع: academic help

2
دیدگاهی بنویسید.

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
وحید کرمی
مهمان
وحید کرمی

جان و دلی که بخواهد با موسیقی آرامش الهام بگیرد برای زیر گِل خوب است. اگه نظرم را منتشر نکنید، یک مطلب هم در مورد آزادی بیان یا تفکر نباید بگذارید. با تشکر